NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Niniejszy artykuł opisuje sposób w jaki można ustawić prawa do nagrywania płyt CD za pomocą Nero Burning ROM w systemach rodziny MS Windows 2000 oraz XP. Rozwiązanie problemu zawdzięczamy dociekliwości Michała Kaweckiego który opublikował wyniki swoich obserwacji na grupie dyskusyjnej pl.comp.os.ms-windows.winnt. W porównaniu z innymi sposobami min. rozwiązanie które zaproponowałem w książce "ABC Nagrywania płyt CD" polegające na podmianie sterownika ASPI, opisana tutaj propozycja Michała działa również z najnowszymi wersjami Nero Burning ROM (5.5.8.2) a przy tym jest bardzo elegancka i wygodna. Michał przeprowadził testy na systemie MS Windows 2000 z Nero Burning ROM w wersji 5.5.6.4 a ja ze swej strony testowałem wersje 5.5.8.2 i system MS Windows XP. W obydwu przypadkach użytkownik z minimalnymi prawami mógł nagrywać płyty CD bez żadnych ograniczeń.
Uwaga, zanim przystąpimy do konfiguracji systemu muszą być spełnione następujące warunki:
Na wstępie musimy pobrać z naszego serwera niezbędne pliki bez których umożliwienie zwyczajnemu użytkownikowi (bez prawa administratora) nagrywania płyty byłoby niewykonalne. Potrzebne pliki to:
Po ściągnięciu plików należy je rozpakować na dysku. Następnie zawartość archiwum misc.rar musimy skopiować do katalogu w którym zainstalowano Nero Burning ROM. Załóżmy, że została przeprowadzona domyślna instalacja programu na dysku C. W takim przypadku zawartość archiwum misc.rar powinna trafić do następującego foldera:Po skopiowaniu plików zgodnie z powyższym opisem musimy za pomocą Eksploratora Windows otworzyć folder C:\Program Files\ahead\Nero\Misc i prawym przyciskiem myszy kliknąć w plik o nazwie NeroSecurity.inf a z menu podręcznego wybrać opcję Zainstaluj.
W przypadku starszych wersji Nero Burning ROM należy również zainstalować plik o nazwie NeroCd2kInstall.inf. Zasada postępowania jest dokładnie taka sama jak to opisałem powyżej - klikamy prawym przyciskiem myszy w nazwę pliku i z menu podręcznego wybieramy opcję Zainstaluj.
W tej chwili konieczny jest restart komputera aby wykonane czynności odniosły skutek.
Po uruchomieniu komputera z Panelu Sterowania musimy wybrać opcję Narzędzia administracyjne a następnie Zarządzanie komputerem. W lewej części okna należy odszukać opcję Usługi i aplikacje a następnie Usługi. Po podświetleniu opcji Usługi w prawym oknie powinna pojawić się lista wszystkich usług zainstalowanych w systemie MS Windows 2000/XP. Musimy na tej liście odszukać usługę o nazwie NeroSVC.exe i sprawdzić jej stan - Tryb uruchamiania (automatyczny) oraz Stan (uruchomiona).
Jeżeli usługa NeroSVC.exe nie jest uruchomiona lub tryb uruchamiana ma inną wartość to po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w jej nazwę możemy ją uruchomić a we właściwościach zmienić tryb uruchamiana na automatyczny.
Korzystając z faktu, że mamy otwarte okno Zarządzania komputerem warto stworzyć nową grupę której członkowie będą mogli nagrywać płyty CD. Wystarczy z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać opcję Użytkownicy i grupy lokalne a następnie Grupy. Pozostaje nam teraz kliknąć kursorem myszy w menu Akcja i Nowa grupa.
W nowo otwartym okienku musimy wpisać nazwę grupy np. NeroUsers, jej opis oraz dodać nowych członków. Możemy to zrobić za pomocą przycisku Dodaj. Członkami tej grupy mogą być zarówno zwyczajni użytkownicy jak i administratorzy czy też użytkownicy zaawansowani. Innymi słowy uprawnienia użytkownika nie odgrywają tutaj roli.
Mamy zainstalowaną i uruchomioną usługę NeroSVC.exe oraz stworzoną grupę wraz z listą członków. Teraz przyszła pora na konfigurację Nero Burning ROM. Po uruchomieniu aplikacji musimy otworzyć okno właściwości programu - Plik/Preferencje.
Wśród zakładek powinna pojawić się nowa pozycja o nazwie Zabezpieczenia - należy ją otworzyć. W polu Grupa musimy wskazać na liście grupę NeroUsers która uprzednio utworzyliśmy. Teraz pozostaje zatwierdzenie zmian i zamknięcie okna właściwości programu Nero Burning ROM.
Po wykonaniu opisanych powyżej czynności można się zalogować się na konto użytkownika który nie posiada uprawnień administratora. Oczywiście musi to być konto należące do grupy ustawionej w Nero jako tej która posiada prawa do nagrywania płyty CD - w naszym przypadku NeroUsers.
Następnie możemy uruchomić Nero Burning ROM i z menu Nagrywarka/Wybór nagrywarki wybrać odpowiednie urządzenie. Od teraz możemy cieszyć się możliwością nagrywania płyty CD za pomocą Nero Burning ROM bez konieczności posiadania uprawnień administratora.
Oczywiście w każdej chwili możemy dodać nowego użytkownika który będzie mógł korzystać z nagrywarki - wystarczy, że będzie on członkiem grupy NeroUsers. Należy jednak pamiętać, że grupami może zarządzać tylko użytkownik z uprawnieniami administratora systemu co gwarantuje zachowanie porządku w danym systemie.
Dużą zaletą opisanego rozwiązania jest możliwość łatwego i wygodnego zarządzania uprawnieniami do nagrywania płyty CD. Osobiście dziwie się dlaczego odpowiednie funkcję nie zostały zaimplementowane w nowych wersjach Nero Burning ROM. O ile mnie pamięć nie myli jedne z pierwszych wersji Nero 5.5 posiadały odpowiednie rozszerzenia jednak szybko zostały usunięte - ciekawe czemu?
W tym miejscu chciałbym podziękować Michałowi za wkład w rozwiązanie problemu który spędzał sen z powiek wielu administratorów MS Windows 2000/XP.
Niestety nie mam możliwości sprawdzenia skuteczności opisanego rozwiązania w systemach MS Windows NT dlatego proszę o maile z waszymi doświadczeniami w tym zakresie.
Jeżeli dokonasz uaktualnienie Nero do nowszej wersji np. 5.5.9.0 to zwyczajni użytkownicy utracą prawo do zapisu płyty CD. W celu przywrócenia możliwości nagrywania płyt musisz wykonać wszystkie tutaj opisane czynności jeszcze raz.