Urządzenie do szyfrowania rozmów w formacie microSD

Jarson - Sunday, 27 January 2008, 15:49

W przyszłym miesiącu firma KoolSpan wprowadzi do sprzedaży swoje rozwiązanie pozwalające na prowadzenie rozmów telefonicznych bez obawy o zrozumienie ich treści przez osoby trzecie. Rozwiązanie to oparte jest na urządzeniu KoolSpan TrustChip.







Nowy chip umieszczony jest w obudowie wykonanej w formacie microSD. Można go używać w każdym urządzeniu wyposażonym w system operacyjny Windows Mobile lub Symbian i slot kart microSD, miniSD lub SD (w przypadku dwóch ostatnich należy użyć adaptera).
Działanie chipu polega na szyfrowaniu "w locie" przekształconego w postać cyfrową głosu za pomocą 256-bitowego algorytmu AES i deszyfrowaniu odpowiedzi współrozmówcy - rzecz jasna osoba z którą sięrozmawia musi również mieć w swoim telefonie zainstalowane podobne urzązenie.
Proces szyfrowania KoolSpan bazuje na centrum "TrustCenter management". Jego administratorzy mogą tworzyć "bezpieczne grupy" i włączać lub wykluczać z nich użytkowników. Wszystkie potrzebne klucze uwierzytelniające, kody identyfikujące i algorytmy szyfrujące są wstępnie wgrane na KoolSpan TrustChip.
Przewidywana cena urządzenia wynosi 300$. Więcej informacji o nim można znaleźć w tym źródle.





Gdyby chcieć pozostać wiernym zasadom językowym, należałoby teraz zmienić nazwę "port kart microSD" na "port urządzeń microSD"...


Źródło: Engadget

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Human pisze:

    jak dla mnie bomba, dobrze ze ktos zaczyna myslec o prywatnosci, ktora w dzisiejszym swiecie jest fikcja. szczegolnie jak kazczory i reszta nas tylko podsluchuja i nagrywaja. dlatego zmienilismy cala telefonie,centrale na cyfrowe zeby nie namierzac rozmowcy a od razu miec jego numer i nagrywac i archiwizowac wszystko co mowi,pisze w sms itp. po kodowaniu wszystkiego na kompie przez ssl. wreszcie przyszla pora na komorki. tylko raczej cos mi sie zdaje ze firma zbankrutuje albo ja rzad zamknie. bo nie moga se pozwolic na takie rzeczy. zeby nie mogli wszystkich podsluchiwac. w niemczech juz parlament przyjol ustawe o zachowywaniu danych,ip,sms,rozmowy przez pol roku. do tego wszystkiego serwisy anonimizujace,uzywanie kodowania jest zabronione.

  2. Biken pisze:

    S³u¿by specjalne ju¿ na pewno maj± takie karty, oni nie bêd± mieæ problemu z ods³uchaniem tych telefonów.

  3. nerevarine pisze:

    @Human – wszystko ³adnie i piêknie tylko jest ma³e ale… Firma jest amerykañska, a co za tym idzie ³apki na tym pewnie ju¿ po³o¿y³a nie jedna agencja "bezpieczeñstwa narodowego" 😛
    Tak wiêc raczej nie zbankrutuje, a udostêpni tyle drzwi i tyle… W my¶l powszechnej walki o wolno¶æ 😀

  4. Human pisze:

    klasc se moga i zostawiac backdoor’y. ale od tego sa ludzie by to zalatac, najwazniejsze jest chip kodujacy w microSD i ze jest to mozliwe. pozniej ludzie wydadza swoje wersje softu polatane i poprawione. skoro obsluguje symbian albo windows ce nie problem by to przesiac przez IDA i zalatac.

  5. zbynia pisze:

    fajny bajer tylko czy jest jakakolwiek komorka ktora to obsluzy?watpie……

  6. zbynia pisze:

    sie pospieszylem

    watpie mimo ze pisza ze zalezy to tylko od systemu……
    nie napisali czy testowali i na czym

    no i klopot z odbiorcami i kluczami

  7. Jarson pisze:

    Nie powinno byæz tym wielkiego problemu, telefon tu prawie nie ma nic do rzeczy, bo ca³± pracê zwi±zan± z szyfrowaniem i deszyfrowaniem danych bierze na siebie chip. System jest potrzebny po to, ¿eby da³o siê zaprogramowaæ obecno¶æ dodatkowego ogniwa pomiêdzy miktrofonem a anten±, oraz, na odwrót, pomiêdzy anten± a g³o¶nikiem…

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.