Wielu nabywców niezadowolonych z zakupu notebooka z SSD

Jarson - Wednesday, 19 March 2008, 10:27

Notebooki w których zastosowano dyski SSD zamiast tradycyjnych HDD są już od jakiegoś czasu dostępne na rynku. Poza wysoką ceną (który to problem będzie powoli malał) technologia sama w sobie nie wykazuje wielu słabych punktów. Najnowsze statystyki pokazują jednak interesujący problem - komputery wyposażone w dyski SSD są około 10-krotnie częściej oddawane do naprawy gwarancyjnej, niż te z tradycyjnymi dyskami twardymi (reklamacje dotyczą zazwyczaj nie tyle uszkodzenia pamięci stałej, ile niskiej jej wydajności).







Około 1-2% notebooków trafia do serwisu z powodu niesprawnego dysku twardego. W przypadku komputerów z dyskiem SSD jest to nawet jedna piąta wszystkich sprzedanych komputerów. Okazuje się, że nabywcy zgłaszają bardzo niską wydajność tych urządzeń w przypadku wykonywania niektórych zadań - na czele wśród nich plasują się przesyłanie strumienia wideo, czy korzystanie z aplikacji Microsoft Outlook.
Klienci są niezadowoleni z tego, że ich komputery, za które musieli zapłacić po ok. 900$ więcej z powodu wyposażenia ich w dyski oparte na pamięci flash, mimo tak wysokiej ceny nie zawsze wykazują wyższą wydajność. Pojawiające się problemy zostaną zapewne rozwiązane w kolejnych generacjach SSD, ale trudno się dziwić osobom, które już zakupiły takie urządzenia, że oczekują zachwalanego przez producentów wzrostu wydajności, a nie jej spadku (nawet, jeśli dotyczy tylko części wykonywanych zadań, a w innych zastosowaniach widać wyraźną różnicę na korzyśc SSD).
Jak podaje serwis crave.cnet.com, Dell (jeden z producentów notebooków z dyskami SSD) twierdzi, że Samsung ma w najbliższym czasie zaprezentować nowe modele wolne od wymienionych wyżej wad (informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Samsunga).


Źródło: Engadget

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Seth pisze:

    I to tyle w kwestii SDD. ¯enada.

  2. piotrcz pisze:

    Niestety. Zap³acili frycowe. Przecie¿ s± testy takich dysków ukazuj±ce ich wady.

  3. Jarson pisze:

    Warto zauwa¿yæ, ¿e nie chodzi o b³êdne dzia³anie tych urz±dzeñ, tylko po prostu wolnej – nie tylko wolniejszej, ni¿ gdyby porównywaæ do specyfikacji, ale te¿ wolniejsze ni¿ w przypadku HDD (które przecie¿ powinny byæ mniej wydajne). W przypadku kopiowania plików itp. dyski te maj± ju¿ jednak "normaln±" prêdko¶æ – miejmy nadziejê, ¿e zauwa¿one problemy zostana szybko naprawione i SSD bêd± pracowaæ poprawnie w pe³nym zakresie swoich zastosowañ.

  4. Seth pisze:

    20% uszkodzeñ to potwornie du¿o.
    Niestety przy tego typu zastosowaniach ilo¶æ cykli zapisu/odczytu jest wielokrotnie wiêksza ni¿ np. w pendrive’ach i pamiêci diabli bior±.

  5. wredniak pisze:

    jakie 20% uszkodzeñ?? gdzie jest mowa o "uszkodzeniach" raczej chodzi o niezadowolenie z dzia³ania.
    hyyh a nie jest tak, ¿e wiêkszo¶æ tych komputerów pracuje pod Vist±? mo¿e to problem z systemem a nie z dyskiem, vista sama z siebie chodzi jak xp uruchomiony w virtualpc.

  6. Tipros pisze:

    Ja osobi¶cie nie lubiê byæ królikiem do¶wiadczalnym i obojêtnie czy mnie staæ czy nie to ani SSD ani Visty sobie nie sprawiê. Jest wielu innych ludzi, którzy wcale nie potrzebuj± niezawodnego sprzêtu 🙂 i potestuj± nowe technologie przy tym przep³acaj±c za ich u¿ywanie…
    pozdrawiam wszystkich beta testerów.
    Niedawno w prezencie da³em swej kobiecie laptopa z vist± home… to pierwszy prezent, za który by³o mi wstyd…

  7. Tipros pisze:

    Gdzie siê podzia³y czasy, gdzie forma "news’ów" by³a na wysokim poziomie ?

    Drogi Jarku czytaj proszê to co piszesz przed umieszczeniem na stronie. Wiem, ¿e wiêkszo¶æ ludzi zwraca uwagê tylko na kilka istotnych elementów tre¶ci, ale jak¿e mi³o by by³o, gdyby Twoje posty by³y równie czytelne jak te zamieszczane przez Twoich kolegów.

    pozdrawiam

  8. Banditos pisze:

    Mnie tylko ciekawi jedno, jak wiadomo pamiêci flash maj± ograniczon± ilo¶æ cyklów zapisu komórek pamiêci, a z czasem miejsca które s± najbardziej eksploatowane po prostu przestaj± istnieæ.
    Je¶li na takim dysku SSD jest wiele nagrywanych plików np.: tymczasowych, które s± bardzo czêsto kasowane, a w te miejsca tworzone s± nowe pliki, to dyski SSD bêd± jedn± wielk± klap± ju¿ nied³ugo.

  9. Jarson pisze:

    Od tego s± algorytmy odpowiadaj±ce za odpowiednie rozmieszczanie danych na dysku – za ka¿dym razem kieruj± dane w inne miejsce, nawet je¿eli "poprzednie" siê zwolni i mo¿na ju¿ je zapisaæ. Komórki, które od dawna by³y nieu¿ywane, zostan±zapisane w pierwszej kolejno¶ci – w ten sposób ich zu¿ycie jest "roz³o¿one" i w miarê równomierne.

  10. Namtih pisze:

    W±tpie by algorytm by³ na tyle inteligentny by wiedzia³ czy dane s± u¿ywane czy tylko ¶mieciami – wiêc im bardziej zawalony dysk tym bardziej zu¿ywa siê ten rejon gdzie jest np swap – bo fizycznie nie ma gdzie przenosiæ/przepisywaæ gdzie indziej ich. Wiêc równomierne zu¿ycie to fikcja..

  11. Tipros pisze:

    Có¿… Na twarzach (nie)szcze¶liwych klientów powinna rysowaæ siê irytacja zwi±zana z wydaniem du¿o wiêkszej ilo¶ci pieniêdzy, kiepskimi osi±gami i krótk± ¿ywotno¶ci±…

  12. piotrcz pisze:

    @Namtih – na zwyk³ych dyskach te¿ dane nie s± kasowane od razu, a system wie co jest potrzebne a co nie.

  13. joujoujou pisze:

    Zdradzê wam, ¿e jutro…

    Albo nie, poczekajcie – zobaczycie. :-]

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.