Nielegalna funkcja Exact Audio Copy

Gregg - Wednesday, 01 March 2006, 19:38

Zupełnie niespodziewanie, bez żadnej zapowiedzi, pojawiła się nowa wersja Exact Audio Copy. Teraz już wiemy skąd ten pośpiech i dlaczego ukazała się, mimo że nie była planowana...


Informacja o powstaniu nowej wersji nie ukazała się nigdzie, nawet na forum EACa, a jedyna zmiana jaka w niej zaszła jest pewnie dla wielu zaskoczeniem. Z programu zniknęła mianowicie jedna funkcja znajdująca sie w menu Akcja (Zmiany w TOC -> Odzyskaj prawidłowy TOC).

Przemysł rozrywkowy w zasadzie nie ma nic przeciwko kopiowaniu płyt na własny użytek. Nawet nie naciskał zbytnio, aby tego prawnie zabronić. Jednak znaleźli sposób. Pod presją lobby przemysłu rozrywkowego wprowadzony został w wielu krajach (między innymi i w Polsce) zakaz łamania zabezpieczeń. Więc logiczne było, iż następnym krokiem wytwórni będzie "zabezpieczanie" wszystkiego. Oczywiście obywatele dalej mają prawo robić kopie płyt. Tyle tylko, że postarano się, aby to prawo było martwe.

Co to ma wspólnego z programem Exact Audio Copy? Ano, jak sama nazwa wskazuje, jest to program przeznaczony do kopiowania płyt. A jedna z funkcji (właśnie ta usunięta) mogłaby posłużyć do omijania zabezpieczeń. A to, w świetle prawa, jest nielegalne. Złamaniem prawa jest bowiem również dostarczanie narzędzi mogących służyc do obejścia zabezpieczeń.

Bezpośrednią przyczyną wypuszczenia nowej wersji był artykuł, który ukazał się w Heisse Online pod tytułem Die Grenzen des Erlaubten, w którym możemy przeczytać, oprócz innych rozważań dotyczących legalności bądź nielegalności kopiowania płyt, fragment mówiący o Exact Audio Copy:

"Popularny program do zgrywania płyt audio, Exact Audio Copy (EAC), oferuje funkcję określenia tak zwanego pierwotnego TOC (Table Of Contents) płyt audio. Wiele antypirackich zabezpieczeń płyt z muzyką świadomie wyposażono w zafałszowany dodatkowy TOC. Jednak dzięki EAC użytkownik może zmusić płytę do ujawnienia właściwego. Czy jest to legalne? Zdania pytanych o to prawników są podzielone. Dwóch z nich uważa, że prawa autorskie łamane są zawsze jeśli używa się do tego jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Używanie EAC zatem narusza prawa autorskie. Inni dwaj poddali w wątpliwość to, jakoby fałszywy TOC miał być sam w sobie wystarczającym zabezpieczeniem. Dr Till Jaeger twierdzi, że ci, którzy uważają, iż pomijanie tego fałszywego spisu zawartości płyty jest wystarczającym kryterium dla uznania tego typu działania za nielegalne, powinni uznać za równie nielegalne używanie zwykłego odtwarzacza płyt audio, którego działanie ma przecież taki sam skutek."

Na wszelki wypadek autor wolał nie czekać, aż jego program z powodu jednej funkcji zostanie uznany za nielegalny i usunął ją. A ponieważ decyzję musiał podjąć szybko - wypuścił nową wersję w ciągu kilkunastu godzin, prosząc jednocześnie autora artykułu, by usunął z niego fragment opisujący nieistniejące już narzędzie. Niestety, autor artykułu nie zgodził sie na to. Niewykluczone, że niedługo i EAC podzieli los Clone CD, czy innych podobnych narzędzi i albo zniknie z sieci, albo wyemigruje do jakiegoś innego, egzotycznego kraju. Ze strony domowej programu zdjęto wszystkie poprzednie wersje. Zostały tylko bardzo leciwe...

Tagi:

Komentarze (0)
  1. pepperman pisze:

    dobrze wiedziec. trzeba zachowac stara wersje :D. moze doczekamy sie zmiany licencji jak tak dalej pojdzie.

  2. Aston Martin pisze:

    na szczê¶cie mam swoj± 0.95 prebeta 5 ;p

  3. Y@nkee_PL pisze:

    shit.. rozumiem, ¿e beta 5 ju¿ tej opcji nie ma, a dos³ownie przed 10 min. skasowa³em instalke wersji beta 4, grrrr

  4. Y@nkee_PL pisze:

    fu.. pomy³ka, skasowa³em bete 3, a mam w³a¶nie t± ¶wie¿±, beta 4

  5. pietro_asp pisze:

    No pamietajcie mozecie robic sobie kopie wlasnych plyt, ale pod warunkiem, ze kupicie ja w sklepie:P

  6. Lester pisze:

    w takim razie gdzie podzia³o siê prawo konsumenta do zrobienia kopii? je¶li wydawca zabezpiecza no¶niki to ³amie prawo i powinen ponie¶æ tego konsekwencje. jednym z wyj¶æ by³oby dostarczenie kopii bezpieczeñstwa na ¿±danie klienta. imo jest to tak relane jak teorie kreacjonistów. i jeszcze – jak mi siê popsuje kopia bezpieczeñstwa, biorê orygina³ i t³ukê kolejn± (w koñcu po to jest). jako¶ nie chce mi siê wierzyæ, ¿e producent by³by tak mi³y i zrobi³ to samo (zak³adaj±c, ¿e uda³o mi siê ju¿ wymusiæ na nim pierwsz± kopiê).

  7. Brambus pisze:

    @Lester
    Otó¿ to. Nagminnie s± ³amane prawa konsumenta, o czym tak niewiele siê mówi i pisze. ¯al, ¿e twórca EAC tak nerwowo zareagowa³ i pozostaje mieæ nadziejê, ¿e EAC nadal bêdzie rozwijany. Jestem gotów przej±æ na siebie, ponosz±c pe³n± odpowiedzialno¶æ prawn±, moraln± i finansow± dalszego dystrybuowania EAC w niezmienionej postaci, ale problemem – choæ my¶lê, ¿e niewielkim, by³oby stworzenie dla EAC strony w Polsce (non profit), sk±d mo¿na by by³o tê znakomit± i darmow± aplikacjê pobieraæ, a tak¿e wymieniaæ siê uwagami co do obs³ugi samego programu. Nie ukrywam, ¿e podj±³em starania nad uruchomieniem serwisu, dziêki któremu mo¿na by siê by³o wymieniaæ p³ytami i nie naruszaæ przy tym ani praw autorskich, ani te¿ praw pochodnych (pokrewnych). Liczê na zaanga¿owanie nie tylko "melomanów" 🙂

    @Gregg
    Podaj proszê link do strony ze starsz± stabiln± wersj±, która jednak obs³ugê TOC posiada, bo chyba kto¶ j± jeszcze "na strychu" trzyma. Napisz proszê, podaj±c numeracjê, która jest któr±.

  8. Brambus pisze:

    Jako, ¿e odnalaz³em link, z ró¿nymi wersjami EAC, tak¿e t± poprzedni±, a wiêc beta 3, podajê link, maj±c nadziejê, ¿e troszkê tu "powisi" – zasysajta wiêc ludziska i róbta co chceta.

    http://mp3.wp.pl/p/programy/opis/56.html?kat=0&s=1

  9. raku16 pisze:

    Brambus dobra robota 🙂

  10. anoni.m pisze:

    Z tego co zauwa¿y³em, to w dziale "pliki" jest jeszcze beta4 🙂

  11. Brambus pisze:

    Koledzy! Jako, ¿e wielkie koropracje naruszaj± nasze prawo (sic!) do wykonywania kopii CD na w³asny u¿ytek zwracam siê do Was wszystkich, tak¿e i tych, którzy z EAC nie korzystaj±, do wysy³ania widokówek na adres:

    Andre Wiethoff
    Am Surck 6
    44225 Dortmund
    Germany

    Jak zapewne wiecie – program Exact Audio Copy jest aplikacj± darmow±, a Autor programu prosi jedynie, by u¿ytkownicy na jego adres przesy³ali widokówki z miejscowo¶ci, w których mieszkaj±. Proszê wiêc Was gor±co by wspomóc w tych chwilach Andre (jest to m³ody student) i wys³aæ widokówki na Jego adres dopisuj±c jedynie np. I love TOC czy I need TOC 🙂 Pamiêtajcie, ¿e istniej±ce w RP prawo umo¿liwia nam sporz±dzenie kopii z ka¿dego no¶nika do naszego wy³±cznego u¿ytku, wiêc szanuj±c prawo – KOPIUJMY!!

  12. Brambus pisze:

    Bardzo czêsto macie w±tpliwo¶ci co do praw Wam przys³uguj±cych, przeto odsy³am Was do interesuj±cego artyku³u – zapoznajcie siê z nim, gdy¿ nieznajomo¶æ prawa czasami szkodzi, a jak wiecie jest i inna maksyma – dura lex sed lex (twarde prawo, ale prawo):

    http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=89013

    a oto i ma³y wyj±tek z tego artyku³u:

    "Ka¿dy konsument ma prawo do wykonania kopii legalnie nabytej p³yty CD czy DVD. Je¶li zastosowane na p³ycie zabezpieczenia uniemo¿liwiaj± to, mo¿na – w ramach praw konsumenckich – poprosiæ producenta p³yty (wydawcê) o dostarczenie kopii p³yty" – mówi w rozmowie z PCWK mec. Aleksander Stuglik, ze spó³ki prawniczej B. ¯uradzka Kancelaria Prawna.

  13. Brambus pisze:

    W³a¶nie kolega Gregg (Grzegorz) zamie¶ci³ ponownie wersjê beta 3, a wiêc tê, która TOC obs³uguje, a ja chcia³bym z tego miejsca serdecznie Mu podziêkowaæ za olbrzymi wk³ad pracy w przygotownie znakomitej polskiej lokalizacji do tego programu, a tak¿e stworzenie od podstaw ¶wietnego pliku pomocy w jêzyku polskim, tak wiêc Panowie – czapki z g³ów!! A panie…, no w³a¶nie – co z paniami… hmm… Mam!! Panie kiecki w górê – please!! 😉

  14. Brambus pisze:

    A teraz co¶, co z nóg niejednego z Was zwali:

    Paryski s±d uzna³, ¿e wyposa¿enie p³yty Audio CD w system zabezpieczaj±cy, który uniemo¿liwia jej skopiowanie jest sprzeczne z francuskim prawem i nakaza³ wydawcy p³yty zrekompensowanie strat poniesionych przez nabywcê oraz zap³acenie 5 tys. euro kary.

    Wyrok jest zwieñczeniem procesu, wytoczonego francuskiemu oddzia³owi koncernu fonograficznego Warner Music przez jednego z klientów. Powód zarzuci³ wytwórni, ¿e zabezpieczenie systemem DRM (Digital Rights Management) nabytej przez niego p³yty "Testify" Phila Collinsa sprawia, i¿ nie mo¿e on w pe³ni dysponowaæ legalnie nabytym no¶nikiem. Najwiêksze obiekcje klienta wzbudzi³o to, ¿e nie by³ on w stanie skopiowaæ zawarto¶ci no¶nika – mimo, i¿ francuskie prawo mu na to pozwala.

    S±d stan±³ po stronie konsumenta – w werdykcie napisano, ¿e zabezpieczenie p³yty by³o nielegalne i ogranicza³o prawa klienta. Dlatego te¿ przedstawicielom francuskiego oddzia³u Warner Music nakazano zrekompensowaæ klientowi poniesione przez niego straty – wyceniono je na 60 euro. Co wiêcej, wytwórnia bêdzie musia³a zap³aciæ grzywnê – w wysoko¶ci 5 tys. euro.

    Za: http://www.pcworld.pl/news/news.asp?m=7&id=88293

  15. pietro_asp pisze:

    No coz francja jak na razie pozostaje jednym krajem gdzie maja przeblyski swiadomosci, ale co z tego skoro pomysly mniewaja jeszce glupsze.

  16. Mzymon pisze:

    Ludzie ja tm u¿ywam starego CDEx i ³amie mi wszystkie mo¿liwe zabezpieczenia p³yt Audio.Próbowa³em te¿ u¿yæ Nero opcji ekstrakcji piosenek.Te¿ siê uda³o pod warunkeim zgrania ich do WAV’a i pó¼niejszego skompresowania w dowolnym programie do mp3.Nie by³o ¿adnego problemu.Ca³y pic polega na wy³±czeniu opcji kompresji w locie i po problemie.

  17. grzes07 pisze:

    te pijawy do wszystkiego dowalaja

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.