NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Podsumowanie rozpoczniemy od zaprezentowania fotografii, które które pokazują wnętrze testowanego napędu.
Jak widać większość nowych konstrukcji jest maksymalnie uproszczona. Cechuje je prosta i nieskomplikowana technicznie i technologicznie budowa.
Urządzenie wizualnie "nie wyróżnia się z tłumu". O ile można mówić o "tłumie" na rynku nagrywarek w 2017 roku. ;) Prosty, czarny matowy przedni panel z plastiku odpornego na zarysowania, to standard w tego typu konstrukcjach. Innych wersji kolorystycznych brak.
Urządzenie jest bardzo lekkie: jego waga to niecałe 600 gram.
Kultura pracy urządzenia nie odbiega od innych konstrukcji PLDS: czyli typowy szybki, prosty i dość głośny system przekładni open -close tray.
Wyważenie napędu jest dalekie od ideału, ale mimo wszystko prezentuje wyższy poziom niż wcześniejsze wersje tej konstrukcji. Również poziom hałasu podczas pracy została obniżona poprzez zastosowanie
lepszych materiałów wykończeniowych.
Odczyt wszystkich typów nośników testowych przebiegał bardzo szybko i poprawnie. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobry odczyt i korekcja płyt audio. Zgrywanie ścieżek audio programem EAC również odbywały się poprawnie i bez żadnych niespodzianek.
Konstrukcje PLDS zawsze cechował nienajgorszy mechanizm korekcji błędów. Nagrywarka Optiarc AD-5290S Plus w tej kategorii uzyskuje bardzo dobre wyniki dla nośników CD, ale nieco słabsze dla płyt DVD.
Urządzenie odczytało całą zawartość zbyt szybko nagranej płyty CD-R i porysowanej, tłoczonej CD-ROM. Z porysowaną płytą tłoczoną DVD poszło znacznie gorzej. Niejednokrotnie podczas odczytu płyt DVD mechanicznie uszkodzonych zdarzały się sytuacje, w których dane nie mogły być odczytane. Być może wpływ na takie zachowanie jest zastosowanie innej optyki niż stosowanej przez wiele lat optyki firmy Sanyo, która była wykorzystywana w najbardziej udanych konstrukcjach PLDS. Być może jednak ma to pewien wpływ fabryczny firmware. Mamy nadzieję, że wraz z aktualizacją oprogramowania napędu poprawi się korekcja odczytu nośników DVD.
Zapis płyt jednokrotnego zapisu, zarówno CD-R /RW jak i DVD+/-R /+R DL /-+RW można ocenić jako dobry, a nawet bardzo dobry. Wszystkie testowane nośniki i nagrane dane zapisane przy pomocy
Optiarc AD-5290S Plus z powodzeniem można było odczytać na naszych testowych napędach jak i również w testowanej nagrywarce. Również zapis w overburning płyt DVD DL jest bardzo dobrej jakości, co w ostatnich czasach jest rzadkością w innych napędach.
Również warto odnotować na plus możliwość testowania płyt w programach Nero Speed Disc, Opti Drive Control, PlexTool Lite VinPower. Testowana nagrywarka umożliwia pełne wsparcie dla zmiany book-type (nośniki DVD).
Przy pomocy programów narzędziowych mamy możliwość wykorzytsania takich opcji jak SmartBurn, Force Hyper Tuning, Online Hyper Tuning czy Over Speed Writing, co przy coraz gorszej jakości dostępnych nosników na rynku jest bardzo przydatną funkcją .
Podsumowując cały test trudno jest jednoznacznie określić najważniejszą dla niektórych użytkowników kestię, czyli "półkę cenową " urządzenia. W trakcie testów urządzenia cena na Europę nie była znana. Z zapowiedzi Vinpower Europa i Polska wynika, że lada dzień
Optiarc AD-5290S i Optiarc AD-5290S Plus \ Robot pojawią się w Polsce . Na amerykańskim rynku urządzenie kosztuje 36.96 USD z bezpłatną dostawą na terenie USA (Amazon) i 34.95 USD u autoryzowanego przedstawiciela VinPower firmy RunTechMedia. Na pewno na bardzo kurczącym się rynku urządzeń optycznych przywitamy je z zadowoleniem i radością.
Aktualizacja teamatu 17.09.2017
Optiarc AD-5290S\AD-5290S Plus\Robot dostępne już w Polsce .
Zapraszamy również do odwiedzania tematów poświęconych omawianym wyżej konstrukcjom, dostępnym na naszym forum:
Optiarc AD-5290S\AD-5290S Plus\Robot
[Mini Test] Optiarc AD-5290S Plus
Znajdziecie tam sporo dodatkowych testów i innych informacji na temat powyższych napędów. Będzemy dokłądać starań, aby w test był na bieżąco uzupełniany.
Plusy:
+ napęd umożliwia przetetsowanie jakości zapisu nośników CD oraz DVD w programach: Nero Speed Disc, Opti Drive Control oraz PlexTool Lite VinPower
+ fabrycznie ustawiony overburning dla nośników DVD DL 8334MB
+ dobra jakość zapisu CD \ a zwłaszcza DVD
+ wyraźnie poprawione wyważenie napędu i stabilizacja
+ duży wybór przekładni zapisu w tym x8 dla CD i x4 dla DVD
+ wsparcie dla M-Disc i bardzo dobra jakość zapisu na tych nośnikach
+ niskie czasy dostępu
+ możliwość zmiany book-type DVD-ROM dla płyt DVD+R\+RW\+R DL
Minusy:
- brak wsparcia dla nośników DVD-RAM
- niska kultura pracy mechanizmu open close tray (hałas)
- dość długi czas rozpoznania i wczytania nośników
- słaba korekcja błędów przy odczycie nośników DVD
- ograniczona dostępność: zakup tylko i wyłącznie poprzez autoryzowanych przedstawicieli VinPower
- brak części zamiennych i użyte technologię produkcji sprawiają że w zasadzie brak możliwości naprawy tej konstrukcji
2017.07.26 CDRInfo.pl - czary2mary & jadburner
Ten artykuł komentowano 16 razy. Zobacz komentarze.