NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Operacja aktualizacji firmware w napędach optycznych może zakończyć się awarią. W przypadku urządzeń optycznych awaria objawia się w jeden z następujących sposobów:
Procedura naprawcza jest zależna od typu posiadanego napędu a dokładnie od tego jaki chipset został użyty podczas konstrukcji napędu. Niestety żadna z opisanych poniżej metod nie daje stuprocentowej pewności naprawy urządzenia ale naszym zdaniem warto spróbować.
Jeżeli żaden z przedstawionych sposobów się nie sprawdził, możesz spróbować zapytać się na naszym forum gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że od chwili publikacji artykułu pojawiły się nowe możliwości reanimacji napędów.
Jeżeli Twój napęd jest zbudowany w oparciu o chipset wyprodukowany przez firmę MTK - MediaTek, to istnieje duże prawdopodobieństwo jego naprawy.
Zanim przystąpisz do reanimacji napędu musisz dokonać identyfikacji chipsetu napędu. Aby to zrobić możesz spróbować zapytać się na naszym forum. Nie zapomnij w pytaniu podać dokładnego modelu napędu. Jeżeli nie udało Ci się znaleźć w sieci informacji o tym na jakim chipsecie został zbudowany Twój napęd nie pozostaje nic innego jak jego otwarcie i sprawdzenie. W przypadku nowych urządzeń otwarcie napędu jest równoznaczne z utratą gwarancji.
Poniżej przedstawiliśmy krok po kroku w jaki sposób otworzyć czytnik lub nagrywarkę płyt CD lub DVD.
1. Za pomocą wyprostowanego spinacza wysuń tackę napędu. Na rysunku poniżej zaznaczyliśmy otwór odpowiedzialny za awaryjne otwieranie tacki napędu.
2. Po wysunięciu tacki odwróć napęd, tak by leżał na górnej stronie obudowy. Przyjrzyj się końcówce tacki napędu. Na następnym rysunku zaznaczyliśmy małe zatrzaski mocujące osłonę przodu tacki.
3. Podważ zatrzaski i wysuń osłonę przedniej ściany.
4. Aby zdemontować przedni plastikowy panel maskujący musisz odszukać miejsca w których należy odblokować zatrzaski mocujące przedni panel. Na rysunku poniżej oznaczyliśmy przykładowe rozmieszczenie zatrzasków.
5. Odkręć śruby znajdujące się na dolnej ścianie obudowy. Śrub tych, w zależności od modelu czytnika, może być od dwóch do czterech. Po ich odkręceniu możesz zdjąć górną pokrywę. Dopiero teraz możesz określić, czy urządzenie jest zbudowane na bazie chipsetu firmy MTK.
Zakładamy, że urządzenie jest wyposażone we wspomniany wcześniej chipset MTK i możemy przystąpić do jego naprawy. Pobierz z naszej strony program o nazwie MTKFlash w wersji 1.8 lub nowszej. W razie problemów możesz skorzystać ze strony http://dhc014.rpc1.org/mtkflash.htm, gdzie znajdziesz wszystkie wersje programatora oraz jego dokumentację. Następnie odszukaj odpowiedni firmware w wersji binarnej dla Twojego urządzenia. Możesz o niego również poprosić na naszym forum.
Ogromną zaletą programu MTKFlash jest to, że potrafi on zaprogramować urządzenie które jest niewidoczne dla systemu. Wystarczy podać odpowiedni numer urządzenia i napęd zostanie zaprogramowany nowym firmware'm.
Przygotuj dyskietkę startową z czystym systemem MS DOS tak jak to robiłeś przy programowaniu napędu z poziomu MS DOS. Na dyskietce umieść plik z firmwarem oraz program MTKFlash. Następnie upewnij się raz jeszcze w jaki sposób podłączono czytnik do komputera. Ważny jest kanał kontrolera oraz to czy napęd pracuje w trybie Master lub Slave. Jeżeli postępowałeś zgodnie z naszymi zaleceniami to informacje te powinieneś już posiadać. W przypadku gdy nie wiesz jak podłączono czytnik do komputera otwórz obudowę i sprawdź do którego kanału kontrolera podłączono urządzenie oraz upewnij się w jakim trybie pracuje napęd. Wystarczy, że sprawdzisz zworki umieszczone na tylniej obudowie.
Uruchom komputer z dyskietki w czystym MS DOS i wpisz następujące polecenie:
MTKFLASH numer-napędu W nazwa-firmware
Zamiast numer-napędu wpisz:
Uwaga!!! MTKFlash bez pytania zapisuje firmware do napędu i jeżeli podasz zły numer urządzenia to możesz w ten sposób uszkodzić inne urządzenie.
Natomiast zamiast firmware podaj nazwę pliku zawierającego firmware napędu w wersji binarnej. Parametr W nakazuje przeprowadzenie procedury programowania.
Po naciśnięciu klawisza Enter rozpocznie się programowanie a po jego zakończeniu wyjmij dyskietkę ze stacji i uruchom ponownie komputer. Twój napęd powinien działać poprawnie.
Jeżeli uszkodzone urządzenie nie pozwala na uruchomienie komputera możesz spróbować odłączyć taśmę IDE z napędu. Pamiętaj o tym by zostawić podłączone zasilanie. Następnie włącz komputer i uruchom go z dyskietki o której pisaliśmy powyżej. W chwili gdy pojawi się znak zachęty A:\> podłącz taśmę IDE do napędu i przeprowadź proces programowania zgodnie z opisem zmieszczonym powyżej.
W przypadku napędów zbudowanych w oparciu o chipsety innych firm w celu podjęcia procedury naprawczej musisz zaopatrzyć się w drugi - taki sam, napęd. Oba urządzenia ustaw w dokładnie taki sam tryb pracy np. Master a następnie sprawny napęd podłącz do zasilania i taśmy IDE. Natomiast uszkodzone urządzenie podłącz tylko do zasilania. Uruchom komputer z dyskietki startowej zawierającej plik programatora oraz odpowiedni BIOS. W razie problemów możesz zgrać BIOS ze sprawnego urządzenia za pomocą odpowiednich opcji właściwych dla posiadanego programatora. Jeżeli nie znasz dodatkowych opcji programatora spróbuj sprawdzić na stronie producenta lub uruchom programator z przełącznikiem /?.
Po uruchomieniu komputera i pojawieniu się znaku zachęty A:\> odłącz taśmę IDE od sprawnego napędu i podłącz ją do uszkodzonego urządzenia. Przeprowadź procedurę programowania urządzenia a następnie wyłącz komputer i odłącz sprawny napęd. Ponownie uruchom komputer i sprawdź czy udało się reanimować urządzenie.
W przypadku gdy po wymianie firmware napęd z pozoru działa poprawnie, jest wykrywany przez system i oprogramowanie do nagrywania płyt ale powoduje błędy podczas zapisu danych na nośniku oznacza to, że coś jest nie tak z nowym firmware. W takim wypadku wróć do poprzedniej wersji lub sprawdź czy w między czasie nie pojawiły się nowsze wersje firmware.
Jeżeli jesteś posiadaczem napędu firmy LiteOn i masz problem z wgraniem poprzedniej wersji firmware możesz skorzystać z programu o nazwie Flashfix. Za pomocą tej aplikacji możesz wyłączyć w programie flashującym procedurę sprawdzającą czy dana wersja firmware odpowiada posiadanemu urządzeniu. Jest to szczególnie przydatne podczas wykonywania programowania staszą wersją firmware gdyż często bywa tak, że producent nie pozwala na wgranie wcześniejszej wersji.