NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Podsumowanie rozpoczniemy od zaprezentowania fotografii, które pokazują wnętrze testowanego napędu.
Jak widać również w modelach BluRay nowych konstrukcji firmy HDLS znajduje się tzw. "nieład konsrtrukcyjny", znany z ostatnich modeli DVD tej firmy. Z tego powodu zdarzają się samoczynne czy też pod wpływem drgań wypięcia taśmy połączeniowych flex od silnika głownego i przekładni sterowania OPU. Kontrukcja modelu technicznie dość mocno róźni się od poprzednich modeli i niestety sprawia wrażenie mniej solidnej i dużo tańszej. Również wygląd modeli serii hardware 50 uległ pogorszeniu. Po pieknych i świetnych jakościowio panelach przednich LG zostało jedynie wspomnienie. Obecny panel wykonany jest z taniego plastiku mało odpornego na zarysowania. Lepszy materiałowo i bardziej odporny jest panel przedni zastosowany w wersji VinPower. Zastosowany hardware to sprawdzony chipset MediaTek MT1959 HWDN oraz bardzo trwała mechanika i OPU Hitachi HOP B-711.
Kulturę pracy urządzenia oceniamy wysoko: szybki, stabilny i cichy system przekładni tacki płyty. Wyważenie napędu jest bardzo dobre, pomimo prostej obudowy bez wyważenia dodatkowego i prezentuje podobny poziom niż wcześniejsze konstrukcji HDLS. Również poziom hałasu podczas pracy jest bardzo niski.
Odczyt wszystkich typów nośników testowych przebiegał szybko i poprawnie. Na szczególną uwagę zasługuje korekcja płyt audio w testach CD-Check, DAE Quality oraz CD DAE. Zgrywanie ścieżek audio programem EAC również odbywało się poprawnie i bez żadnych niespodzianek. Konstrukcje HLDS zawsze cechował nienajlepszy mechanizm korekcji błędów. Testowane modele w tej kategorii uzyskują dość słabe wyniki dla wszystkich rodzajów nośników (CD, DVD, BluRay).
Bardzo możliwe, że wprowadzone oszczędności w projekcie i wykonaniu tego modelu są tego przyczyną. Być może jednak ma to pewien wpływ fabryczny firmware. Mamy nadzieję, że wraz z aktualizacją oprogramowania napędu poprawi się korekcja odczytu nośników.
Zapis płyt jednokrotnego zapisu -zarówno CD-R /RW jak i DVD+/-R /+R DL /-+RW czy BD-R\-RE - można ocenić jako dobry, a nawet bardzo dobry. Wszystkie testowane nośniki i nagrane dane zapisane przy pomocy
LG BH16NS55 \ VinPower LG WH16NS58 z powodzeniem można było odczytać na naszych testowych napędach jak i również w testowanej nagrywarce. Szczególnie zwraca uwagę bardzo dobry zapis nośników M-Disc DVD i BluRay jak i również jakość zapisu z maksymalnymi prędkościami zapisu CD x48 , DVD x 16 oraz BluRay x16.
Bardzo dużą zaletą jest możliwość testowania jakości nośników BluRay i DVD w programach Opti Drive Control, PlexTool Lite w wersji VinPower WH16NS58.
Zapraszamy również do odwiedzania tematów poświęconych omawianym wyżej konstrukcjom, dostępnym na naszym forum:
W Polsce wersje VinPower LG WH16NS58 są do nabycia wyłącznie u autoryowanego przedstawiciela \ firmy nowemedia.pl
Znajdziecie tam sporo dodatkowych testów i innych informacji na temat powyższych napędów. Będzemy dokładać starań, aby test był na bieżąco uzupełniany i uaktualniany.
Plusy +
- konstrukcja rozpoznaje nośniki Ultra HD \ 4K - BD-ROM DL 66GB i BD-ROM XL 100GB
- bardzo cichy napęd
- bardzo szybkie rozpoznawanie nośników - również BluRay
- dobra relacja cena \ jakość ogólna napędu
- bardzo dobra jakość zapisu \ odczytu\ CD\DVD\BluRay
- możliwośc testowania discquality w wersji VinPower WH16NS58
- pełne wsparcie dla M-Disc BluRay i DVD i bardzo dobra jakość zapisu na tych nośnikach
- bardzo dobra jakość zapisu dla maksymalnych prędkości CD x48, DVD x16, BluRay x16
- wsparcie dla najnowszych nośników BD-R XL QL 128GB
Minusy -
- słaba korekcja
- słabej jakości plastik podatny na łatwe uszkodzenia mechaniczne
- duzo mniej estetyczny panel przedni od poprzednika
- taśmy połączeniowe OPU\trayclose-open\ motor nie robią dobrego wrażenia \powykręcane i łatwe do uszkodzenia i wypięcia się przy drganiach
- brak możliwość zmiany book-type DVD-ROM dla płyt DVD+R\+RW\+R DL
- mała baza strategii zapisu (brak obsługi większości obecnych na rynku nośników)
czary2mary&jadburner
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.