Korekcja błedów jest bardzo istotną cechą każdego napędu optycznego. Za poprawny odczyt sektora odpowiada zarówno układ optyczny urządzenia jak i mechanizmy korekcji sprzętowej wykonywanej na poziomie napędu.
Często się zdarza, że po kilkukrotnym przeprowadzeniu testu uzyskujemy rozbieżne wyniki. W takiej sytuacji prezentujemy uśredniony wynik spośród uzyskanych.
CD DAE
Program CD DAE służy do zgrywania muzyki z płyt audio. Każda ścieżka jest odczytywana dwukrotnie. Podczas drugiego przebiegu program porównuje oba uzyskane wyniki a wszelkie różnice
traktowane są jako błędy odczytu. . Im mniej błędów odczytu - tym ocena napędu jest wyższa.
Korekcja - płyty zawierające dane.
Po raz kolejny wykorzystamy program Nero CD Speed - opcja Scandisk/Surface. Jako wynik otrzymywana jest graficzna prezentacja uszkodzenia płyty. Zielone pola oznaczają sektory nie zawierające błędów, żółte pola wskazują, że napęd wykorzystywał podczas odczytu mechanizm korekcji błędów. Kolor czerwony wskazuje uszkodzone sektory, których napęd nie jest w stanie poprawnie odczytać.
Odczyt nagranej zbyt szybko płyty CD-R.
Podczas zapisu nośników niskiej jakości lub z większą prędkością od dedykowanej przez producenta płyty może dojść do uszkodzenia sektorów. Błędy te mogą spowodować niemożność odczytu wcześniej
zapisanych danych, a co szczególnie niebezpieczne, w czasie trwania procesu zapisu nic nie informuje użytkownika o powstających błędach. Nero CDSpeed i opcja scandisk/surface są w stanie przedstawić
graficznie uszkodzenia tak nagranej płyty (obrazek poniżej).
Odczyt mocno porysowanej płyty tloczonej DVD
Płyta tłoczona DVD jednowarstwowa, na jej powierzchni widoczne są bardzo liczne zarysowania.
Korekcja - test odczytu plików.
Test powierzchni przeprowadzony za pomocą CD-DVD Speed pozwala obrazowo przedstawić możliwości korekcji błędów napędu. Jednak najbardziej przydatne informacje uzyskamy przeprowadzając
testy odczytu danych z uszkodzonych płyt. Na potrzeby testu zostały spreparowane dwa nośniki CDR , DVD+R i BD-R których powierzchnie porysowano.
W testach ilości możliwych do odzyskania danych z nośnika wykorzystaliśmy program CDCheck.
Wynik odczytanych danych dla płyty CDR: 100%
Wynik odczytanych danych dla płyty DVD+R: 54%
Wyniki odczytanych danych dla płyty BD-R DL :24 %
Czasy dostępu dla nośników CD\DVD\BD są typowe dla dla większości konstrukcji typu multi.
Losowy dostęp CD (dane fabryczne 180ms ) udało nam się osiągnąć w testach w zależności od nośnika w przediale ~~160ms~~180ms .
Losowy dostęp DVD (dane fabryczne 180ms ) udało nam się osiągnąć w testach w zależności od nośnika w przediale ~~170ms~~190ms .
Losowy dostęp BluRay (dane fabryczne 180ms ) udało nam się osiągnąć w testach w zależności od nośnika w przediale ~~170ms~~230ms .
Czyli udało nam się osiągnąć wyniki w testach bardzo zblizone jak dane uśrednione w specyfikacji fabrycznej .
Podsumowanie:
Testowana nagrywarka oferuje dobrą korekcję CD natomiast przecientną korekcję danych przy odczycie nośników DVD BluRay.
Jednak widać poprawę w stosunku do poprzedniego modelu Pioneer BDR-211 -S11 . Natomiast uzyskano bezbłędny wynik w tescie CD DAE .
Napęd dobrze poradził sobie ze zbyt szybko nagraną płytą CD-R. W teście za pomocą programu CD-DVD Speed można było odzyskać większość danych ze zbyt szybko nagranej CD-R.
Natomiast mocno porysowane czy też mechanicznie zużyte nośniki CD, DVD i BD sprawiają duży problem dla mechanizmu odczytu i korekcji oferowanej przez testowane urządzenie.Czasy dostępu są lepsze niż podane w specyfikacji technicznej.