--=[ TABLE OF CONTENTS ]=--
[ Tablica Zawartości TOC ]
Okno dialogowe wygląda tak ...
OPIS:
To okno dialogowe nie jest często spotykanym w innych programach typu CDR. Przedstawiane w nim informacje o włożonym do napędu dysku CD są dość szczegółowe. Można za jego pomocą użyskać informacje o ilości i typie ścieżek znajdujących się na płycie, uzyskać kod/pobrać opis z bazy CDDB, odczytać informacje CD-TEXT a nawet wszystko to wydrukować... Okno zawiera następujące elementy:
CDROM Reader [Odczytaj z...] - jest to rozwijalna lista zawierająca wszystkie posiadane przez nas napędy CDROM i nagrywarki. Dokonujemy tutaj po prostu wyboru napędu którym będziemy odczytywać zawartość włożonej do niego płyty.
Przycisk Devices... [Urządzenia] - Otwiera okno dialogowe "Devices and Settings" ["Urządzenia i Ustawienia"] z aktywną zakładką "Readers" ["Odczyt"], w którym możemy zobaczyć jakimi podstawowymi możliwościami dysponuje napęd, którym odczytujemy płytę CD.
Sekcja Disc Information [Informacje o Dysku] - zawiera szereg elementów informacyjnych, takich jak:
Number of Sessions [Liczba Sesji] - Podawana jest tutaj liczba sesji zapisanych na płycie CD. Jeżeli dysk zapełniony jest danymi jednego typu, np. tylko muzyką - posiada wówczas tylko jedną sesję. Dyski z mieszaną zawartością lub nagrywane w kilku etapach posiadają większą liczbę sesji.
Number of Tracks [Liczba Ścieżek] - Wyświetlana jest tutaj liczba określająca ilość znajdujących się na płycie CD ścieżek. Zwykle liczba ta odpowiada ilości utworów na płycie AudioCD, w odróznieniu od dysków z danymi posiadających jedną ścieżkę (na jedną sesję).
Total Disc Time [Całkowity Czas Dysku] - W tym polu wyświetlany jest czas, a właściwie miejsce jakie zajmują wszystkie dane zawarte na dysku, wyrażony w minutach, sekundach i ramkach. Podawana jest również liczba LBA (Logical Block Numbers) - liczba bloków zajmowanych przez dane na dysku.
Media Catalog Number [Numer 'Media Catalog'] - Inaczej 'Numer Katalogowy' dysku. Nadawany jest on głównie w procesie masteringu przez komercyjne wytwórnie płyt. Ma on postać unikalnego kodu o długości 13 znaków i jest zgodny z normą stosowaną w oznaczeniach UPC/EAN (kody kreskowe).
CD Database Disc ID [Oznaczenie według CDDB] - Kolejne oznaczenie kodowe płyt CD o długości zwykle 8 znaków, zawierające informacje o zawartości. W sieci internet istnieją bazy danych standardu CDDB, z których właśnie za pomocą tego kodu możemy uzyskać nazwę wykonawcy i tytuł płyty AudioCD.
Kolejną sekcją tego okna jest Track Information [Informacje o Ścieżkach] - Ma ona postać dużego okna, w którym w formie tabelki prezentowane są informacje na temat każdej ścieżki znajdującej się na dysku. A więc:
Track [Ścieżka] - Numery kolejnych ścieżek w formacie dwucyfrowym.
Type [Typ] - W tej kolumnie podawana jest informacja o tym jakiego typu jest dana ścieżka, np 'Audio' w przypadku płyt z muzyką w formacie AudioCD, lub 'Data' w przypadku płyt z danymi. Jeżeli obok okna zaznaczona jest opcja "Read Data Mode" ["Czytaj Typ Data"], to wówczas to pole wyświetla wartości dotyczące budowy płyty - 'Mode1' lub 'Mode2' (tryb ISO9660).
M:S:F - 'Minutes, Seconds, Frames' - wyświetla czas/miejsce w minutach, sekundach i ramkach, w którym rozpoczyna się dana ścieżka.
LBA - 'Logical Block Numbers' - podaje liczbę bloku na płycie CD, w którym rozpoczyna się dana ścieżka.
DCP - 'Digital Copy Permitted' - wyświetla 'Tak' lub 'Nie' w odniesieniu do tego, czy dana ścieżka posiada nadany status 'zezwolenia' na wykonywanie jej kopii, czy też nie.
PRE - 'Pre-Emphasis' - wyświetla 'Tak' lub 'Nie' w odniesieniu do tego, czy dana ścieżka posiada nadany status 'akcentu'. Dotyczy to tylko ścieżek audio.
4CH - 'Four Channel' - dotyczy ścieżek audio, wyświetla 'Tak' lub 'Nie' w odniesieniu do tego, czy dana ścieżka jest czterokanałowa.
ISRC - 'International Standard Recording Code' - jest to międzynarodowy kod o długości 12 znaków. Pierwsze pięć znaków jest typu alfanumerycznego, ostatnie siedem to wyłącznie cyfry. Nadawany jest on głównie w procesie masteringu przez komercyjne wytwórnie płyt.
UWAGA: Do czasu zaznaczenia opcji 'Czytaj MCN/ISRC' po prawej stronie okna, dane te nie są pobierane i wyświetlane.
Przycisk Refresh TOC [Odśwież TOC] - kliknięcie na tym przycisku powoduje odświeżenie zawartości okna poprzez powtórzenie odczytu informacji z włożonej do napędu płyty CD.
Przycisk Display CD-TEXT [Wyświetl CD-TEXT] - jest on aktywny jedynie wówczas, gdy w napędzie znajduje się płyta AudioCD zawierająca informacje CD-TEXT. Informacje te to: nazwa/tytuł płyty, wykonawca, nazwy/tytuły poszczególnych ścieżek oraz kilka innych informacji o zawartości. Wyświetlane są one w osobnym oknie dialogowym o wyglądzie prawie identycznym do wbudowanego w program edytora CD-TEXT. Na dzień dzisiejszy niewiele komputerowych napędów CDROM i stacjonarnych odtwarzaczy CD potrafi wyświetlać te informacje, lecz z drugiej strony nie spotkałem się jeszcze z oryginalną tłoczoną płytą która zawierałaby takie informacje. Na szczęście urządzeń z obsługą tego formatu wyświetlania informacji stale przybywa, większość nowych nagrywarek umożliwia ich zapisanie na płycie wraz z muzyką. Generalnie póki co format CD-TEXT używany jest głównie przez osoby samodzielnie nagrywające płyty AudioCD i odtwarzające je np. w samochodowym sprzęcie, gdzie jak na ironię CD-TEXT się już zadomowił i jest wyświetlany...
Przycisk Query CDDB [CDDB] - narazie nie jest aktywny. Kiedy już będzie, za jego pomocą ściągniemy z internetowej bazy danych dokładne informacje o posiadanym dysku CD. Ale to dopiero w którejś z następnych wersji programu...
Przycisk Print [Drukuj] - za jego pomocą możemy wydrukować wyświetlane w tym oknie dialogowym informacje o włożonej do napędu płycie CD.
Przycisk Close [Zamknij] - Zamyka to okno nie zapisując dokonanych zmian w ustawieniach.
Pole Read Data Mode [Czytaj Typ Data] - tak jak zostało to opisane wyżej, zaznaczenie go zmienia sposób wyświetlania informacji w oknie 'Typ' sekcji 'Informacje o Ścieżkach'.
Pole Read MCN/ISRC [Czytaj MCN/ISRC] - zaznaczenie tego pola powoduje uruchomienie odczytu oznaczenia 'ISRC' i wyświetlenie go w oknie sekcji 'Informacje o Ścieżkach'. Domyślnie nie jest ono zaznaczone, ponieważ odczytanie tego kodu dla każdej ścieżki trwa około 2-3 sekund, co skutecznie wydłuża czas potrzebny do wyświetlenia wszystkich danych o płycie.