NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Z całą pewnością każdy słyszał o plikach MP3 - bardzo popularny skompresowany format muzyki. Niektórzy słyszeli jeszcze o formacie MPC i MP3Pro, jednak jestem skłony zaryzykować twierdzenie, że na tych trzech formatach wiedza większości czytelników naszego portalu się kończy. Szereg pytań o to w jaki sposób pobrane z Internetu dziwne pliki zamienić na płytę audio pojawia się z zaskakująca regularnością na naszym forum. Dlatego też postanowiliśmy napisać krótki artykuł a w nim przedstawić jedną z prostszych metod zamian skompresowanych plików na płytę audio. W przyszłości pojawi się jeszcze jeden artykuł opisujący znacznie wygodniejszą i szybszą metodę.
Musisz wiedzieć, że poza MP3, MPC czy MP3Pro jest jeszcze szereg innych metod i formatów kompresji lub zapisu dźwięku. Zapewne sami nie znamy wszystkich możliwości, ale do poprzedniej listy możemy dodać kilka nowych nazw, jak APE, OGG czy SHN.
Jednym z wygodniejszych sposób zamiany skompresowanego dźwięku na format WAVE będzie wykorzystanie wszystkim doskonale znanego WinAmpa, który jest bezapelacyjnie najpopularniejszym narzędziem do odsłuchu muzyki. Już widzimy zdziwienie wielu z Was, bo przecież WinAmp służy do odsłuchiwania plików MP3. Oczywiście tak jest, ale z racji ogromnej popularności oraz możliwości poszerzania jego funkcjonalności poprzez mechanizm wtyczek jest dostępnych wiele dodatków, za pomocą których możemy odsłuchać niemal każdy dostępny obecnie format. Podsumowując: jeżeli możesz za pomocą WinAmp słuchać danego pliku, to z całą pewnością za pomocą opisanej poniżej metody możesz ten plik zamienić na format WAVE, a następnie nagrać na płytę CD.
Wtyczek do WinAmp pozwalających na odsłuch nietypowych formatów skompresowanej muzyki możesz szukać na stronie http://www.winamp.com. Poza tym warto skorzystać z http://www.google.pl i tam spróbować poszukać informacji o oryginalnym formacie i odpowiedniej wtyczce do WinAmpa umożliwiającej odsłuch tego formatu.
W poniższym opisie skorzystaliśmy z WinAmp w wersji 2 ponieważ do niego jest dostępnych najwięcej wtyczek i ta wersja nam najbardziej odpowiada. Oczywiście możesz użyć nowszej wersji programu oznaczonej numerem 5. Będzie to znacznie wygodniejsze rozwiązanie gdyż pełna wersja WinAmp 5 posiada szereg odpowiednich wtyczek w programie instalacyjnym i nie będzie trzeba ich szukać w Internecie.
Zamianę nietypowego formatu kodowania dźwięku audio na format WAVE zaczynamy od uruchomienia WinAmpa i dodania do listy wszystkich utworów, które chcemy przekodować.
Po skompletowaniu listy odtwarzania wciśnij kombinację klawiszy Ctrl+K. Na ekranie monitora pojawi się nowe okno widoczne poniżej, w którym musisz kliknąć lewym klawiszem myszy opcję Output znajdującą się w gałęzi Plug-ins.
W prawej części odszukaj wpis o nazwie Nullsoft Disk Writer plug-in i zaznacz ją. Następnie kliknij przycisk Configure. W nowym oknie zamieszczonym poniżej musisz skonfigurować parametry dla tworzonego pliku WAVE.
W polu Output directory ustaw dysk, na którym zostaną zapisane pliki typu WAVE. Pamiętaj, że rozmiar takiego pliku jest kilka, a często kilkunastokrotnie większy niż ma to miejsce w przypadku skompresowanego utworu. W polu Output file mode ustaw Force WAV file i kliknij przycisk OK. Po powrocie do poprzedniego okna kliknij przycisk Close.
W tej chwili wróciłeś do głównego okna odtwarzacza WinAmp i musisz teraz kliknąć przycisk Play, by zacząć proces zmiany formatu. Cała operacja będzie się odbywać niejako w tle, ponieważ z głośników nie będzie dobiegać żaden dźwięk pomimo faktu, że na odtwarzaczu pasek postępu odtwarzania będzie się przesuwał w szybkim tempie. Dekompresja przebiega stosunkowo szybko i po jej zakończeniu na ekranie monitora nie pojawi się żaden komunikat, a jedynie odtwarzacz przestanie pracować.
We wskazanym miejscu na dysku powinny pojawić się przekodowane pliki w formacie WAVE. Zanim nagrasz z nich płytę, proponuję, byś je przesłuchaj i sprawdził ich jakość.
Posługując się powyższym przykładem, możesz konwertować dowolne pliki, jeżeli tylko możesz ich słuchać za pomocą WinAmpa. Wydaje nam się, że opisana metoda nie jest zbyt skomplikowana, a uzyskany rezultat - pod warunkiem, że skompresowana muzyka jest dobrej jakości - pozwala na nagranie własnej składanki o bardzo dobrej jakości.
Skoro już wiesz, w jaki sposób przygotować pliki audio, pora zająć się nagraniem własnej płyty z muzyką. Pamiętaj, że plików skompresowanych do formatu Mp3 nie musisz dekompresować za pomocą WinAmp gdyż większość aplikacji np. Nero albo CDRWin robi to automatycznie podczas zapisu płyty audio. Informacje o tym w jaki sposób nagrać płyty audio w znajdziesz w naszym poradniku.
W celu wyłączenia wtyczki zapisującej utwory w formacie WAVE na twardym dysku wykonaj wszystkie opisane powyżej czynności z tą różnicą, że musisz zaznaczyć wpis DirectSound output v 2.2.6 i zamknąć okno konfiguracji WinAmpa.