NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Nie tak dawno temu wpadła mi w ręce nagrywarka firmy MSI która wymagała aktualizacji firmware. Zadanie proste i raczej nie można się tutaj spodziewać niczego nowego. Jednak firma MSI mnie zaskoczyła na tyle, że postanowiłem przybliżyć czytelnikom CDRinfo.pl zaproponowane przez nią rozwiązanie. Przyznam się, że wśród konkurencji nie spotkałem takiego podejścia do tematu aktualizacji wewnętrznego oprogramowania napędów optycznych.
W celu aktualizacji firmware w napędach MSI musimy zainstalować dołączone oprogramowanie LiveUpdate 3. Po zakończeniu instalacji programu LiveUpdate z dołączonej płyty CD na pasku Start obok zegara systemowego pojawi się ikona LiveMonitora widoczna na poniższym obrazku.
W celu aktualizacji firmware należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w ikonę i wybrać Live Monitor. Następnie zobaczysz okno kreatora (widoczne poniżej) odpowiedzialnego za odszukanie nowej wersji BIOS-u i przeprowadzenie aktualizacji.
Zwróć uwagę, że na liście znajdują się wszystkie urządzenia wyprodukowane przez MSI. Mogą to być napędy optyczne, płyty główne czy też karty graficzne.
Po kliknięciu przycisku Następny rozpocznie się wyszukiwanie najnowszych wersji BIOS-ów przeznaczonych dla posiadanych urządzeń. Czynność ta wymaga trochę czasu, a po jej zakończeniu na ekranie monitora zobaczysz wyniki.
Jeżeli na liście znajdują się informacje o tym, że odnaleziono nowy BIOS dla Twojego urządzenia - np. napędu optycznego - pozostaje kliknij ten wpis lub odpowiednią zakładkę na górnej belce nawigacyjnej. Zakładka Live BIOS zawiera wykaz znalezionych BIOS-ów płyty głównej. Natomiast Live VGA BIOS odpowiada za BIOS-y karty graficznej. W przypadku urządzeń optycznych musisz udać się do zakładki Live OSD (Optical Storage Device). W naszym przypadku wybieramy ostatnią zakładkę z listy.
W tabelce znajdują się informacje o tym, jaką wersję firmwaru posiada napęd zainstalowany w komputerze - pole Bieżąca wer. Poza tym dowiesz się, jaki jest numer wersji nowego firmwaru - pole Dostępna wer.
Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie aktualizacji, należy kliknąć przycisk oznaczony strzałką na powyższym rysunku. Zostanie uruchomiony instalator, który utworzy folder na dysku twardym i pobierze do niego odpowiedni firmware. Cała operacja wymaga jedynie kilku kliknięć lewego przycisku myszy.
Po zakończeniu pobierania i zapisywania firmwaru na dysku twardym komputera automatycznie zostanie uruchomiony kreator aktualizacji widoczny poniżej.
Musimy kliknąć przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego etapu aktualizacji firmwaru widocznego poniżej.
W tej chwili musimy wybrać sposób, w jaki zostanie przeprowadzona aktualizacja. Producent zadbał o to, byśmy mieli możliwość aktualizacji z poziomu MS Windows oraz w trybie DOS. W przypadku wyboru aktualizacji w trybie MS Windows kolejny etap kreatora sprawdzi, czy mamy uruchomione jakieś zbędne programy i w razie konieczności pozwoli je zamknąć oraz doradzi jak to zrobić. Warto zwrócić uwagę, że producent wyraźnie podkreśla to, jak ważne jest "czyste środowisko" Windows, ponieważ każdy z dodatkowo uruchomionych programów może zakłócić proces aktualizacji. Co, niestety, może się skończyć przymusową wizytą w serwisie.
Ostatni etap kreatora wymaga kliknięcia przycisku Start w celu rozpoczęcia aktualizacji firmwaru. Na poniższym rysunku widać okno programatora oraz komunikat informujący o pomyślnym zakończeniu aktualizacji. Po kliknięciu przycisku OK nastąpi restart komputera i możemy cieszyć się nowymi możliwościami urządzenia.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na mniej wygodny sposób aktualizacji z poziomu DOS, to kolejne etapy kreatora pozwolą na utworzenie startowej dyskietki z elementami niezbędnymi do aktualizacji. Operacja ta nie jest skomplikowana i ogranicza się do umieszczenia czystej dyskietki w stacji i wyrażenia zgody na jej sformatowanie oraz zapisanie odpowiednich plików. Po zakończeniu operacji na ekranie zobaczysz odpowiednie podsumowanie widoczne poniżej.
Teraz klikamy przycisk OK, a następnie - Zakończ. Komputer zostanie ponownie uruchomiony z niedawno przygotowanej dyskietki i rozpocznie się aktualizacja firmwaru w napędzie.
Na koniec pragnę podkreślić że LiveUpdate pozwala na aktualizację firmware oraz BIOS-ów wszystkich urządzeń zainstalowanych w komputerze a wyprodukowanych przez MSI. Dzięki temu w jednym miejscu mamy zebrane narzędzia odpowiedzialne za aktualizację kart graficznych, płyty głównych czy napędów optycznych. Opisana metoda pozwala ograniczyć do minimum awarie związane z błędem człowieka, ale niestety nie zabezpieczy nas przed uszkodzeniem urządzenia w przypadku przerwy w zasilaniu.
Jeżeli interesuje Cię zagadnienie aktualizacji firmware napędów optycznych polecam inny nasz artykuł pt: Aktualizacja firmware.