NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Jakiś czas temu podczas nocnego grzebania po bezdrożach sieci natknąłem się na ciekawa mini dystrybucję Linuxa dzięki której można zamienić komputer w urządzenie spełniające rolę wielofunkcyjnego odtwarzacza popularnych Divxów czy też skompresowanej muzyki. Temat szalenie mnie zaciekawił i zacząłem szukać dalej by po kolejnych godzinach spędzonych w sieci przekonać się, że podobnych dystrybucji jest znacznie więcej. W niniejszym artykule zajmę się moim zdaniem najwygodniejszą dystrybucją o nazwie Cinemix. Jest to nasz rodzimy pomysł i całość - moim zdaniem, jest szalenie wygodna w użyciu co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku gdy ktoś zaczyna zabawę z nagrywaniem płyt czy też Linuxem.
Pisząc niniejszy artykuł założyłem, że czytelnik posiada wiedzę na temat obsługi Nero Burning ROM, nagrywania startowych płyt CD/DVD oraz potrafi uruchomić komputer ze samostartującego nośnika. Jeżeli nie wiesz jak przygotować bootujący nośnik polecam lekturę innych artykułów udostępnionych na stronach naszego portalu.
Cinemix daje nam możliwość odtwarzania filmów zapisanych w formacie Divx na komputerze wyposażonym w procesor Intel Pentium 200 MMX. Do poprawnej pracy wymaga karty muzycznej, czytnika CD/DVD-ROM wyposażonego w interfejs IDE oraz 12 MB pamięci RAM. Te wręcz znikome wymogi pozwolą wielu użytkownikom starych komputerów na swobodne odkrywanie zalet Divxa i jakże popularnych filmów zakodowanych za jego pomocą.
Cinemix potrafi obsługiwać wyjścia TV montowane w większości popularnych kart graficznych. Na stronie domowej dystrybucji znajdziesz dokładne informacje o tym w jaki sposób wykorzystać TV-Out w Twojej karcie graficznej.
Dystrybucja Cinemix wspiera następujące formaty plików i napisów dla filmów:
Do przygotowania płyty będziemy potrzebować filmu wraz z napisami jeżeli są one potrzebne. Ważne jest by pliki miały identyczne nazwy np:
Pamiętaj o tym, że Linux jest bardzo wrażliwy na wielkość liter i dlatego wielkość znaków w nazwach obu plików musi być dokładnie taka sama.
Jeżeli chcesz nagrać na płycie skompresowane pliku muzyczne np. MP3 wystarczy, że posortujesz muzykę w folderach np. według wykonawcy czy tytułu albumów.
Kolejnym elementem niezbędnym do przygotowania płyty jest obraz dystrybucji Linuxa który można pobrać z oficjalnej strony projektu lub naszego serwera FTP. Plik nie jest duży i ma niecałe 3 MB.
Poniżej opisałem w jaki sposób stworzyć płytę za pomocą programu Nero ale nic nie stoi na przeszkodzie byś przygotował(a) płytę startową za pomocą innych aplikacji np. WinOnCD.
Po uruchomieniu Nero Burning ROM w oknie wyboru kompilacji zaznacz opcję CD-ROM (startowy).
W zakładce Opcje startowe włącz opcję Plik obrazu i za pomocą przycisku Przeglądaj odszukaj pobrany z sieci obraz Cinemixa. W moim przypadku obraz nosi nazwę cinemix.img. Pamiętaj o tym by podczas poszukiwania obrazu Cinemixa w polu Pliki typu ustawić opcję Wszystkie pliki inaczej możesz nie znaleźć odpowiedniego pliku. Następnie włącz opcję Włącz ustawienia specjalne i w polu Rodzaj emulacji ustaw Emulacja dyskietki 2.88 MB. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian a zawartość następnych zakładek ustaw dokładnie tak jak dla płyty startowej nagrywanej w oparciu o obraz dyskietki.
W zakładce Opcje ISO włącz:
Pozostałe opcje ustaw tak jak na powyższym rysunku
Po kliknięciu przycisku Nowy w głównym oknie programu dodaj film wraz z napisami lub uprzednio przygotowane skompresowane pliki audio np. MP3.
Całość nagraj na płytę pamiętając o tym, że zapis musi odbywać się w trybie Disc-At-Once. Po zakończeniu nagrywania możesz uruchomić komputer tak by wystartował z przygotowanej płyty. Na ekranie najpierw pojawi się duży kolorowy napis Cinemix a następnie rozpocznie się procedura wykrywania sprzętu oraz plików multimedialnych na płycie. Cały start zajmuje ok. 1 min i po jego zakończeniu następuje automatycznye uruchomienie pierwszego pliku znajdującego się na płycie.
Jakość obrazu i dźwięku jest moim zdaniem doskonała a całość spisuje się świetnie. Bez najmniejszego problemu została poprawnie rozpoznana karta graficzna nVidia GeForce3 oraz karta muzyczna SoundBlaster Live 5.1 i po szybkim starcie komputera natychmiast mogłem cieszyć się obrazem i dźwiękiem.
Problem z nagrywaniem startowych płyt DVD został rozwiązany i odsyłam do Uaktualnienia.
Na koniec podaje jeszcze kilka informacji na temat sterowania obsługą filmu, który pojawi się na ekranie Twojego komputera po uruchomieniu go z płyty przygotowanej zgodnie z opisem. Dokładniej mówiąc będzie to opis znaczenia niektórych klawiszy skrótów potrzebnych do sterowania MPlayerem odpowiedzialnym za odtwarzanie multimediów.
Jeżeli zaciekawiło Cię opisane tutaj rozwiązanie i chciałbyś poznać inne mini dystrybucje to gorąco polecam projekt o nazwie Movix. Poza możliwością oglądania Divxów, słuchania skompresowanej muzyki możesz jeszcze oglądać filmy na płytach DVD, VCD, SVCD a nawet oglądać telewizję jeżeli posiadasz odpowiednią kartę. Ogromną zaletą Movixa jest obsługa sieci co umożliwia wykorzystanie tej mini dystrybucji w minipc spełniających rolę domowych centrów multimedialnych.
W najbliższej przyszłości postaram się napisać oddzielny artykuł poświęcony Movixowi oraz jego możliwościom. Przy okazji jeżeli masz jakieś doświadczenia związane z budową komputerów pełniących rolę domowych centrów multimedialnych napisz do nas o tym.