NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Napęd LiteOn iHBS312 to nowa konstrukcja, która odziedziczyła po swoim poprzedniku - nagrywarce LiteOn iHBS112 wiele zalet, lecz nie wszystkie. Podstawowe parametry obu napędów to maksymalna prędkość zapisu płyt BD-R SL sięgająca wartości x12, a także taki sam bufor mieszczący 8MB danych. Przypomnijmy, że uprzednio testowana u nas nagrywarka iHBS112 zapisała płytę BD-R x4 z nominalną prędkością. Zatem do obecnej nagrywarki podeszliśmy z nadzieją na uzyskanie wartości przekraczającej nominalną prędkość zapisu płyty, ustaloną przez producenta nośnika.
Nim przejdziemy do zapisu płyt, przyjrzyjmy się wykresom zanotowanym podczas odczytu naszych testowych płyt. Zestawienie prędkości odczytu z rezultatami notowanymi przez konkurencję nie wypadło najlepiej dla testowej nagrywarki. Zaobserwowaliśmy kilka "potknięć" pokazujących problemy z utrzymaniem prędkości odczytu w krańcowych fragmentach kilku testowych płyt.
Odczyt szczególnych danych, jakimi są ścieżki audio, przebiegał bez zastrzeżeń. Nagrywarka Blu-ray LiteOn iHBS312 szybko zgrywała zawartość płyt audio, z prędkościami porównywalnymi do najszybszych nagrywarek DVD, które to zazwyczaj prześcigają nagrywarki Blu-ray w "konkurencjach" z płytami odczytywanymi czerwonym laserem. Dodatkowo audiofilów ucieszy fakt, że napęd ma zaimplementowany dobry mechanizm korekcji błędów, zatem możliwe jest zgrywanie muzyki z płyt noszących na powierzchni drobne rysy.
Testy korekcji błędów z typowymi danymi potwierdziły, że mamy do czynienia z doskonałym pod tym względem napędem optycznym z firmy LiteOn. Nasza testowa, zbyt szybko nagrana płyta CD-R została w programie Nero CD-DVD Speed odczytana w 100%, z czego 13% stanowił odczyt z korekcją. Bardzo dobre wyniki odnotowaliśmy także podczas testów w programie CDCheck - zanotowaliśmy wyniki zbliżone do tych, jakie notował "kuzyn" LiteOn iHBS112.
W dziedzinie "omijania" zabezpieczeń zapobiegających kopiowaniu danych, napęd wykazuje zróżnicowane zdolności. Z pomocą napędu, jedno z powszechnych zabezpieczeń płyt audio (kay2audio) udało się ominąć, a drugie (CDS200) nie pozwoliło na zgranie muzyki. Płyty chronione przez SD2 i SecuROM były zgrywane w czasach zbliżonych do środka tabeli wyników, uzyskiwanych przez konkurencyjne napędy.
Najważniejszą cechą nagrywarek jest oczywiście możliwość szybkiego wypalenia płyt, przy zachowaniu wysokiej jakości zapisu. Nagrywarka LiteOn iHBS312 wypala płyty CD-R szybko z jakością, umożliwiającą szybki ich odczyt w testowym napędzie combo. Testy z płytami DVD+R wypadły nieco gorzej, gdyż testując jakość zapisanych płyt, w programie PlexTools Professional odczytaliśmy wartości "Not good" dla budżetowej płyty Platinum. Dla markowej płyty Verbatim jakoś była już bardzo dobra. Różnice w jakości zapisu odnotowaliśmy także dla dwuwarstwowej płyty Verbatim DVD+R DL 8,5GB. Zewnętrzna warstwa została nagrana bardzo dobrze, natomiast na wewnętrznej warstwie odnotowaliśmy szereg błędów, które nasilają się w okolicach krańca krążka DVD+R DL. Znacznie lepsze wyniki zanotowaliśmy w testach jakości płyt DVD-R, wypalonych przez testową nagrywarkę. Na wykresach w Opti Drive Control dominuje zielony kolor, a w PlexTools Professional notujemy wyniki "Very Good" i Excellent". Wszystkie płyty DVD jednokrotnego zapisu były nagrane z maksymalną prędkością x16.
Na początku podsumowania zwróciliśmy uwagę na to, iż napęd może zapisywać płyty BD-R SL z maksymalną prędkością x12. Sprawdziliśmy zatem, czy udało się wypalić naszą testową płytę z większą prędkością od nominalnej. Niestety, nasz napęd uznał, że nośnik nie jest wystarczająco dobrej jakości, by pobijać rekordy prędkości wypalania BD-R i nagrał go z nominalną prędkością x4. Zatem mieliśmy powtórkę z testu nagrywarki LiteOn iHBS112 - nagrywarka wypaliła płytę BD-R z nominalną prędkością, ale za to z doskonałą jakością. Równie doskonałe parametry są jakości zapisu, gdyż poziom błędów jest grubo poniżej dopuszczalnych wartości, określających nagranie wzorowej jakości (średni LDC < 13 i max. BIS < 15), zostały utrzymane na płyty Panasonic BD-R DL 50GB. Nieznacznie gorsze parametry jakości zapisu odnotowaliśmy przy testach płyt wielokrotnego zapisu BD-RE 25GB i BD-RE DL 50GB.
Zestawiając ogół cech nagrywarki LiteOn iHBS312, możemy powiedzieć, iż urządzenie można polecić osobom, które mają zamiar odczytywać płyty audio oraz nagrywać głównie płyty BD-R SL i DL. Jakość zapisu krążków DVD+R oraz płyt wielokrotnego zapisu, nagranych przez testową nagrywarkę jest gorsza od tych, które wypalaliśmy przez iHBS112. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z nową nagrywarką, dla której zapewne zostanie wydany jeszcze nie jeden BIOS poprawiający cechy napędu.
Ten artykuł komentowano 12 razy. Zobacz komentarze.