NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Nagrywarka Pioneer BDR-202 to w pewnym sensie pionierskie urządzenie na rynku napędów optycznych. Z maksymalną prędkością zapisu płyt Blu-Ray x4 umożliwia zapis całej płyty BD-R w czasie około 23 minut, a płyty BD-RE - w 46 minut.
Aktualne ceny nośników Blu-Ray zachęcają do skorzystania z płyt wielokrotnego zapisu, gdyż są one zaledwie kilkanaście procent droższe od nośników jednokrotnego zapisu - odpowiednio około 50 PLN i 60 PLN za sztukę. Przenoszenie w kieszeni 22,56 GB danych (oczywiście 25 GB to "chwyt marketingowy" podający pojemność w przeliczeniu na bajty) to już jest coś - można rywalizować z największymi pendrivami ;)
Nagrywarka Pioneer BDR-202, podobnie jak inne napędy wpierające zapis płyt BD, nie odczytuje płyt CD i DVD z prędkościami, do jakich przyzwyczaiły nas najnowsze nagrywarki DVD. Jednakże czasy zgrywania całej zawartości nośników, odczytywanych przez czerwone lasery, nie różnią się drastycznie od tych, jakie uzyskują szybkie nagrywarki DVD. Napęd BDR-202 nie miał problemów z odczytem jakiejkolwiek z płyt ze wspieranych przez niego standardów.
Podobnie jak nośniki z typowymi danymi, także płyty audio zgrywane były bez problemów, lecz z niższą prędkością względem najszybszych nagrywarek DVD. Test wykonany przy pomocy oprogramowania EAC dał bardzo zadowalający wynik szybkości zgrywania w trybie "burst" i słaby w trybie "secure". Jakość zgrywania ścieżek audio także nie może zadowalać – większość testowanych przez nas nagrywarek DVD wypadła lepiej.
Przeciętna jakość zgrywania nośników z muzyką, zapowiadała słabą korekcję błędów – prognozy się sprawdziły podczas testów z programem Nero DiscSpeed. Napęd najgorzej radził sobie z mocno porysowanymi płytami tłoczonymi CD. Test ze zbyt szybko nagraną płytą CD-R wypadł już dość dobrze.
Przeciętnie także wypadła korekcja błędów dla porysowanej płyty DVD w Nero DiscSpeed, natomiast test z tego typu nośnikiem w programie CDCheck pozwolił na rehabilitację napędu. Wyniki uzyskane przez nagrywarkę Pioneer BDR-202 są znacznie lepsze od tych jakie uzyskały uprzednio testowane napędy w naszym laboratorium.
Odczyt zabezpieczonych płyt CD także nie jest mocną stroną napędu - czas odczytu testowej płyty chronionej przez SafeDisc2, wynoszący prawie 40 minut nie można uznać za zadowalający. Ponadto napęd nie potrafi zgrać ścieżek z płyt audio zabezpieczonych przez Key2Audio.
Zapis płyt CD i DVD odbywał się powoli, lecz jego jakość nie budziła naszych zastrzeżeń. W wyniku tego testu możemy potwierdzić opinie dostępne na forum, iż bardzo dobrą jakość nagrania można uzyskać wypalając płyty z połową ich nominalnej prędkości. Jednakże dla płyt DVD nie była to połowa prędkości (napęd wypalał je z prędkością x12), a jakość dla wielu nośników została oceniona przez program PlexTools jako doskonała (noty "Excellent").
Test zapisu płyt Blu-ray pokazał, że technologia wypalania z użyciem niebieskiego lasera nadal jest rozwijana i potrafi niemiło zaskoczyć użytkowników. Zaobserwowaliśmy brak kompatybilności napędu i nośnika pochodzących z firm o uznanych markach. Jednakże płyty, które napęd "rozpoznał", zostały wypalone z jakością umożliwiającą ich bezproblemowy odczyt.
Nagrywarka umożliwia nadpalanie płyt CD-R do pojemności 825.87 MB. Niestety overburning dla płyt DVD+/-R nie jest możliwy.
Reasumując, nagrywarka Pioneer BDR-202 to urządzenie, które zapewne przyczyni się do popularyzacji standardu Blu-ray. Napęd pozwala na dwukrotnie krótszy czas zapisu płyt BD-R względem pierwszych dostępnych na rynku nagrywarek Blu-ray. Także "przyspieszył" względem swojego poprzednika BDR-101A w dziedzinie maksymalnych prędkości zapisu płyt DVD, a ponadto "otrzymał" obsługę płyt CD.
Zapis CD-R: (8/10)
Zapis DVD+/-R: (9/10)
Zapis DL: (9/10)
Korekcja: (4/10)
Zabezpieczenia: (5/10)
Audio: (5/10)
Ocena ogólna: (7.5/10)
Ten artykuł komentowano 10 razy. Zobacz komentarze.