NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Pierwsza "ósemka" Blu-ray od Pioneera wygląda jak inne urządzenia optyczne tej firmy. Nagrywarka Pioneer BDR-203 jest solidnie wykonana z dobrej jakości materiałów, a od swoich poprzedniczek wyróżnia się dodatkowymi przetłoczeniami na górze obudowy.
Pierwsze nasze testy napędu Pioneer BDR-203 tradycyjnie rozpoczynamy od odczytu płyt w programie Nero CD-DVD Speed. Wykresy w nim otrzymane pokazują, że mamy do czynienia z dobrym czytnikiem płyt wszystkich wspieranych przez napęd formatów. Test odczytu nośników Blu-ray pokazał, że napęd umożliwia zgranie danych z każdego typu płyty: BD-ROM, BD-R, BD-RE. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w naszym laboratorium zanotowaliśmy maksymalną prędkość odczytu za pomocą niebieskiego lasera wynoszącą x8 (36MB/s), także dla najbardziej wymagającej płyty Blu-ray DL (50GB).
Komfortowa praca z nagrywarką będzie możliwa pod warunkiem posiadania płyt bez zarysowań. W serii testów z oprogramowaniem Nero DiscSpeed, nasze uszkodzone płyty z danymi pokazały, iż napęd ma mechanizm korekcji błędów działający w zróżnicowany sposób. Nie mogliśmy odczytać danych z testowych płyt CD. Napęd zdecydowanie lepiej poradził sobie z porysowana testową płytą DVD. Niepodzianką, w kontekście wyników odnotowanych w programie Nero DiscSpeed, były bardzo dużo obszary danych odzyskanych z płyt testowanych w programie CDCheck.
Testy z płytami audio potwierdziły naszą wstępną ocenę mechanizmu korekcji błędów w napędzie. W kolejnych testach, wykonywanych z pomocą programu EAC zauważyliśmy, że prędkość zgrywania muzyki z płyt audio jest w dużej mierze uzależniona od wyboru trybu zgrywania. Zaznaczenie opcji "secure" powoduje, że maksymalna prędkość ekstrakcji audio wynosi x7.3, natomiast po włączeniu opcji "burst" osiąga x32.6.
Sprawdzenie możliwości ominięcia zabezpieczeń płyt audio daje dwa odmienne wyniki.Urządzenie nie pozwala na zgranie płyt chronionych przez Key2Audio. Drugie, popularne zabezpieczenie płyt audio, czyli CDS 200, nie stanowi przeszkody do poprawnego zgrania zawartości ścieżek audio.
Kolejna seria testów pozwoliła ocenić napęd pod kątem wykorzystania go do kopiowania zabezpieczonych przed powielaniem nośników. Początek operacji kopiowania typowych danych, czyli odczyt, przebiega relatywnie bardzo długo. Przykładowo, czas zgrywania płyty chronionej przez SafeDisc v.2 wynosi aż 1 godzinę i 16 minut. Oczywiście lepiej jest z SecureROM - operacja odczytu trwa 3 minuty. W Teście Owcy (SheepTest) z powodzeniem przekopiowaliśmy dane chronione przez SafeDisc w wersji do 2.90 włącznie. Podobnie przekopiowane została ścieżka sheep_3_audio, niestety bez powodzenia zakończyły się próby kopiowania ścieżki sheep_3 dla zwykłych danych. Podzumowując, w teście SheepTest nagrywarka Pioneer BDR-203 uzyskała ocenę 2.5 "owcy".
W ostatnich tygodniach testowaliśmy w naszym laboratorium napędy Blu-ray marki Pioneer. Przypomnijmy, że wyróżniały się one bardzo wysoką jakością zapisu nośników, szczególnie CD-R i markowych DVD-R. Czy nagrywarka Pioneer BDR-203 im dorówna?
Na wstępie dygresja - proszę popatrzeć na wykresy uzyskiwane w programie Nero DiscSpeed, tworzone podczas zapisu płyt. Bardzo wyraźnie obrazują one zmieniający się poziom bufora nagrywarki wraz z prędkością zapisu. Jak widać bufor 4MB nie jest zawsze w 100% napełniony.
Zapis płyt CD-R odbywa się z prędkością x32, w trybie Z-CLV, co pozwala na wypalenie całej płyty w czasie poniżej 4 minut. Przeglądając wyniki uzyskane podczas badania jakości zapisu płyt CD-R, możemy zaobserwować nieliczne błędy C1 i brak błędów C2 - ogólnie jakość nagrywania płyt CD stoi na bardzo wysokim poziomie.
Przejdźmy do analizy zapisu płyt DVD. Nagrywarka Pioneer BDR-203 poszła śladami swoich poprzedniczek z rodziny napędów Blu-ray i także umożliwia zapis płyt DVD z bardzo dobrą jakością. Po serii testów z płytami jednokrotnego zapisu dwóch popularnych formatów możemy zaobserwować pewną przewagę na rzecz nośników DVD-R. Jednakże należy zaznaczyć, że jakość zapisu płyt DVD+R także jest wysoka.
Na deser wypalania DVD ciekawostka: nagrywarka Pioneer BDR-203 wypaliła płytę Verbatim DVD+R DL 8.5GB x2.4 z prędkością x8, czyli ponad trzykrotnie przekraczającą nominalną wartość. Zapisana płyta była odczytywana bez problemu w naszych testowych nagrywarkach.
Kończąc analizę wypalania płyt, popatrzmy na nośniki Blu-ray. Wszystkie testowane płyty pozwoliły się wypalić, a następnie bez problemów odczytać. Niestety płyta Verbatim BD-R x2 nie chciała się nagrywać z maksymalną, osiąganą przez napęd prędkością x8 (36MB/s). Co gorsze, nagrała się bardzo wolno, średnia prędkość wyniosła x0.78. Jej odczyt przebiegał już z maksymalną, oferowaną przez napęd prędkością x8.
Zapis CD-R: (8/10)
Zapis DVD+/-R: (9/10)
Zapis DL: (8/10)
Korekcja: (5/10)
Zabezpieczenia: (5/10)
Audio: (6/10)
Ocena ogólna: (7.5/10)
Ten artykuł komentowano 17 razy. Zobacz komentarze.