NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Korekcja błedów jest bardzo istotną cechą każdego napędu. Za poprawny odczyt sektora odpowiada zarówno układ optyczny urządzenia jak i mechanizmy korekcji sprzętowej wykonywanej na poziomie napędu. Często się zdarza, że po kilkakrotnym przeprowadzeniu testu uzyskujemy rozbieżne wyniki. W takiej sytuacji prezentujemy uśredniony wynik spośród uzyskanych.
Program CD DAE służy do zgrywania muzyki z płyt audio na dysk. Każda ścieżka jest odczytywana dwukrotnie, podczas drugiego przebiegu program porównuje oba uzyskane wyniki a wszelkie różnice traktowane są jako błędy odczytu. Liczba błędów posłużyła do stworzenia wykresu znajdującego się pod obrazkiem. Im mniej błędów odczytu - tym ocena napędu jest wyższa.
Po raz kolejny wykorzystamy program Nero CD Speed - opcja Scandisk/Surface. Jako wynik uzyskamy graficzną prezentację uszkodzenia płyty. Zielone pola oznaczają sektory nie zawierające błędów. żółte pola wskazują, że napęd wykorzystywał podczas odczytu mechanizm korekcji błędów. Kolor czerwony wskazuje uszkodzone sektory, których napęd nie jest w stanie poprawnie odczytać.
Pod obrazkami prezentującymi wyniki odczytu płyt testowych przez
combo .., znajdują się wykresy powstałe na podstawie wyników osiągniętych przez
konkurencyjne nagrywarki, które poddane były identycznym testom. Każdy słupek składa się z dwóch kolorów:
Za słupkami prezentowane są wartości liczbowe odczytane z programu Nero CD-DVD Speed.
Płyta jest bardzo mocno porysowana na całej powierzchni, widać wyraźne zmatowienia.
Podczas zapisu nośników niskiej jakości lub z większą prędkością od dedykowanej przez producenta płyty może dojść do uszkodzenia sektorów. Błędy te mogą spowodować niemożność odczytu wcześniej zapisanych danych, a co szczególnie niebezpieczne, w czasie trwania procesu zapisu - nic nie informuje użytkownika o powstających błędach. Nero CDSpeed i opcja scandisk/surface są w stanie przedstawić graficznie uszkodzenia tak nagranej płyty (obrazek poniżej). Wykres pod obrazkiem przedstawia sumaryczne wyniki na zasadach opisanych przy poprzednim wykresie.
Płyta tłoczona DVD jednowarstwowa, na jej powierzchni widoczne są bardzo liczne zarysowania.
Test powierzchni przeprowadzony za pomocą CD-DVD Speed pozwala obrazowo przedstawić możliwości korekcji błędów napędu. Jednak najbardziej przydatne informacje uzyskamy przeprowadzając testy odczytu danych z uszkodzonych płyt. Na potrzeby testu zostały spreparowane dwa nośniki CDR i DVD+R których powierzchnie porysowano. W testach ilości możliwych do odzyskania danych z nośnika wykorzystaliśmy program CDCheck.
Wynik odczytanych danych dla płyty CDR: 79%
Wynik odczytanych danych dla płyty DVD+R: 23%
Podsumowanie:
Kolejny test sprawdzający sprawność mechanizmu korekcji błędów pokazuje, iż napęd Plextor PX-B920SA nie warto próbować wykorzystywać do odczytu mocno porysowanych płyt. Jedynie podczas testów z nośnikami CD, w programach CD DAE oraz CDcheck obserwowaliśmy zadawalające wyniki. Natomiast podczas innych testów, było znacznie gorzej. Wszystkie próby odczytu danych w programie Nero CDSpeed zakończyły się niepowodzeniem - z żadną płytą nie było możliwe ukończenie testu, gdyż za każdym razem w tych samych sektorach odczytywanej płyty następowało zawieszenie odczytu. Należy zaznaczyć, że podczas próby odczytu porysowanej płyty CD pojawił się na początku operacji błąd, co oznaczało brak możliwości odczytu jakichkolwiek danych z testowej płyty. Napęd lepiej spisał się podczas testu ze zbyt szybko nagraną płytą CD-R. Tu wynik jest identyczny jak dla BDR-202. Jeśli zsumujemy ilość odczytanych sektorów płyty z korekcją i bez korekcji - razem 99%.
Na rehabilitację opinii o napędzie BDC-S02 wpływają dość dobre wyniki testów, przeprowadzonych w programach CD DAE i CD Check.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.