NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Drugim programem który opisałem w niniejszym artykule jest PictureToTV. Aplikację można pobrać z naszego działu download. Podobnie jak w przypadku pierwszej opisanej aplikacji również to narzędzie dostępne jest w wersji testowej dzięki czemu możesz sporządzić swoje pierwsze płyty zupełnie darmowo.
PictureToTV jest narzędziem przeznaczonym wyłącznie do tworzenia płyt CD zawierających zdjęcia. Zakres oferowanych możliwości jest zbliżony od Ulead DVD Picture Show a nawet zaryzykowałbym twierdzenie, że znacznie go przewyższa. Mam tutaj na myśli możliwości dołączenia efektów przejścia jednego zdjęcia w drugi. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i z całą pewnością umożliwia uatrakcyjnienie cyfrowego albumu.
W wstępnie chciałem zaznaczyć, że płyta którą nagrałem za pomocą tego programu sprawiała pewne problemy i nie działała do końca poprawnie. W moim przypadku występowały problemy z głównym menu odpowiedzialnym za wybór albumu. Po uruchomieniu płyty na ekranie mojego telewizora mignęło menu by następnie zupełnie zniknąć - pozostał czarny ekran oraz muzyka w tle. Oczywiście po wybraniu numeru albumu rozpoczynał się pokaz zdjęć a po jego zakończeniu ekran monitora znowu był pusty. Również do samej jakości zdjęć można mieć zastrzeżenia gdyż w moim przypadku zdjęcia były nieostre, a pewne ich fragmenty ruszały się na ekranie (podejrzewam, że jest to spowodowane zjawiskiem interlejsu). Możliwe, że problemy zaistniały wyłącznie u mnie jednak album sporządzony za pomocą pozostałych programów był idealny pod każdym względem.
Po uruchomieniu programu możemy brać się od razu do tworzenia płyty. Tym razem okno programu jest podzielone na cztery części. U góry mamy wykaz dostępnych albumów na płycie CD - mniejsze okno z lewej strony, oraz podgląd zawartości wybranego albumu - większe okno z prawej strony. Natomiast w dolnej części mniejsze okno zawiera wykaz dysków oraz folderów znajdujących się na Twoim komputerze. Natomiast w większej części widać zawartość zaznaczonego katalogu.
Kompilacja musi zawierać minimum jeden album i jest on tworzony domyślnie. Jeżeli uznasz, że potrzebujesz dodatkowych albumów to możesz je utworzyć za pomocą ikony ze znakiem plus znajdującej się pod lewym górnym oknem. Pozostałe przyciski służą do usuwania albumów, zmiany nazw oraz kolejności wpisów.
W celu dodania zdjęć do albumu najpierw musisz zaznaczyć odpowiedni album w lewym górnym oknie. Następnie odszukaj zdjęcia i przeciągnij je z dołu go góry tak jak to obrazuje strzałka na powyższym rysunku.
Po kliknięciu kursorem myszy w przycisk Music możesz dodać podkład muzyczny do kompilacji. Wystarczy, że za pomocą kursora myszy klikniesz przycisk oznaczony znakiem plusa a następnie w nowo otwartym oknie odszukasz odpowiedni plik z muzyką.
Wspomniałem, że PictureToTV pozwala na dodanie artystycznych przejść jednego obrazka w drugi. W celu włączenia odpowiednich opcji kliknij w przycisk Effects. Na powyższym rysunku w polu oznaczonym strzałką masz do wyboru kilka możliwości przejść. Wystarczy, że wybierzesz jedną z pozycji by na podglądzie zobaczyć jak to wygląda w praktyce.
Po kliknięciu za pomocą kursora myszy w przycisk Disc Menu możesz określić jak ma wyglądać menu na płycie CD. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub za pomocą opcji Menu Background ustawić swoje własne tło. Dodatkowo dla głównego menu płyty masz możliwość podłączenia dźwięków - służy do tego opcja o nazwie Menu Music.
Udało się nam już przygotować całą płytę ze zdjęciami ale zanim przystąpimy do jej nagrania warto sprawdzić czy wszystko jest tak jak sobie tego życzymy. W tym celu musisz za pomocą kursora myszy kliknąć w przycisk Preview znajdujący się po prawej stronie okna. W oknie poglądu znajduje się pilot za pomocą którego musisz wybrać numer albumu by rozpoczął się pokaz - wystarczy, że klikniesz kursorem myszy w odpowiednią cyfrę na pilocie.
Jeżeli jesteś pewien, że płyta jest gotowa i można przystąpić do zapisu. Za pomocą kursora myszy kliknij w przycisk Burn CD.
W następnym oknie musisz wybrać nagrywarkę z której chcesz skorzystać przy zapisie. Włącz opcję PAL oraz Generate new video and burn into CD. Zapis rozpocznie się po kliknięciu przycisku Start.
Cały proces przygotowania i zapisu płyty jest zależny od mocy komputera oraz szybkości zapisu nagrywarki.