|
Podsumowanie
Jak już zaznaczyliśmy we wstępie do tej recenzji, ten model Asusa to OEM Pioneera A-05 (DVR-105), czyli również ten sam sprzęt co Teac DV-W50E. Nic więc w tym dziwnego, że wyniki jakie uzyskał Asus, są niemal identyczne jak te które uzyskały w/w napędy.
Testy odczytu wykazały, iż Napęd nie jest w stanie odczytać płyty CD-R o pojemności większej od 81 minut, choć potrafią to zarówno Teac DV-W50 jak i Pioneer DVR-105.
Odczyt płyt audio przy pomocy EACa, w trybie burst - wykazuje wyraźne prowadzenie Asusa i Pioneera nad Teac'iem. W trybie Secure wszystkie wymienione napędy zachowują się niemalże identycznie, dzieląc między sobą ostatnie miejsca tabeli. Asus wypada zdecydowanie najgorzej w teście CDQuality, osiągając wynik 66 punktów, co plasuje go na ostatnim miejscu.
Tak jak i pozostałe OEMy, DRW-4020B nie radzi sobie również z odczytem zabezpieczeń Key2Audio oraz Cactus Data Shield 200, nie potrafi również skopiować płyty zabezpieczonej SafeDisc 2.51 i późniejszymi.
Testy mechanizmu korekcji błędów podtrzymują twierdzenie o podobieństwie napędów. Płyty audio - wyniki wyższe od przeciętnych, plasujące Asusa w czołówce. Testy korekcji błędów na płytach zawierających dane wypadają już gorzej, i OEM'y Pioneera zostają zepchnięte na koniec tabeli.
Praktycznie we wszystkich testach odczytu i zapisu napęd Asusa uzyskał niemal identyczne wyniki jak Teac oraz Pioneer, a różnice zazwyczaj mieszczą się w dopuszczalnym marginesie błędu.
W pudełku brakuje czystych płyt, ale w chwili obecnej nie jest to dużym problemem, gdyż czyste nośniki do zapisu X4 DVD-R oraz x2 DVD-RW są już ogólnodostępne.
Napędy Pioneer DVR-105A, Teac DV-W50E i Asus DRW-4020P są w rzeczywistości identycznymi urządzeniami, a różnią się one między sobą BIOSem, opakowaniem i nadrukiem. W takim wypadku głównym wyznacznikiem powinna być cena zakupu urządzenia, a spośród wymienionej trójki to właśnie Asus jest napędem najdroższym.
Zalety:
- możliwość przeprogramowania na Teac DV-W50E lub Pioneer DV-R105
- bardzo wysoka wydajność zapisu płyt DVD-R oraz DVD-RW
Wady:
- nie jest w stanie skopiować płyt zabezpieczonych SD >2.60
- obsługa tylko jednego formatu zapisu DVD - DVD-R/RW
- niska jakość materiału audio zgranego ze zniszczonej płyty audio
- brak możliwości odczytu płyt zabezpieczonych Key2Audio oraz Cactus Data Shield 200.
|
|
|