|
recenzja Plextor PX-S2410T |
Podsumowanie
Ultracienki napęd, "piórkowej" wagi - Plextor PX-S2410TU - wyposażono w dwie technologie, które będą czuwać nad poprawnym zapisem naszych płyt. Pierwsza z nich, to powszechnie stosowany w nagrywarkach "protoplasta" rozwiązania chroniącego przed wystąpieniem błędów typu "buffer-underrun", czyli Burn-Proof. Drugą technologią jest stosowany jedynie w "wypalarkach" firmy Plextor system PowerRec-II, który optymalizuje parametry zapisu na podstawie właściwości wykorzystywanego nośnika.
Rozpoczynając ocenę napędu, przypatrzmy się wykresom, otrzymanym w programie Nero CD Speed, obrazującym możliwości napędu podczas odczytu płyt. Nagrywarka Plextor PX-S2410TU odczytuje krążki CD, zawierające typowe dane, z maksymalną prędkością x24 w trybie CAV. Bez problemu urządzenie czyta zawartość płyt z danymi o pojemnościach 650/700/800 MB. Naszej testowej płyty, zawierającej 870MB (99 min.), nie udało się odczytać - wystąpił błąd przy 94 minucie danych. Na uwagę zasługuje także wykres przedstawiający zgrywanie ścieżek z płyty audio. Nie ma na nim żadnych zmian prędkości odczytu; cały proces ekstrakcji naszej testowej płyty przebiegał ze stałą prędkością x8 w trybie CLV.
Bardzo ładny, rzadko spotykany, wykres odczytu płyty audio w Nero CDSpeed sugerował, iż w programie Exact Audio Copy należy spodziewać się dobrych wyników. Po części ta opinia się potwierdza. Mianowicie w trybie "burst", EAC zgrywa ścieżki z prędkością bliską wartości x8 (1200 kB/s), niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzemy. Jednakże włączenie opcji "secure", w celu ekstrakcji muzyki z jak najwyższą jakością, powoduje kolosalny spadek szybkości tej operacji. Wówczas zgrywanie pierwszej ścieżki przebiega z prędkością 330kB/s, a ostatniej - 360kB/s. Konkurencyjne napędy zewnętrzne uzyskują lepsze wyniki w tej "rozgrywce". Niska prędkość ekstrakcji ścieżek może odstraszyć klientów pragnących wykorzystywać nagrywarkę Plextor PX-S2410TU, pozostaje jeszcze drugi ważny parametr - jakość zgrywanej muzyki.
W programie DAE Quality, bez wykorzystywania programowej korekcji błędów, otrzymaliśmy wynik 76 punktów - jest to bardzo niska wartość. Wykorzystanie mechanizmu korekcji błędów nie poprawia "wizerunku" nagrywarki. Podczas ekstrakcji zawartości z naszej mocno porysowanej płyty audio, odnotowaliśmy w programie Nero CD Speed (opcja CD Quality) aż 104121 błędów. Podobnie wynik uzyskany w aplikacji CD DAE - 54259 błędów - oznacza, iż nagrywarka cechuje się nikła przydatnością do zgrywania muzyki.
Pozytywnym zakończeniem opisu pracy urządzenia z płytami audio, jest informacja o możliwości wykorzystania go do ekstrakcji nośników zabezpieczonych technologią Key2Audio.
Wielka ilość błędów, odnotowanych przy ekstrakcji muzyki, źle wróżyła testom oceniającym wydajność korekcji błędów krążków zawierających inne dane. Nie było możliwości odczytu danych z naszej testowej płyty tłoczonej. Natomiast test, ze zbyt szybko nagraną płytą CD-R, zakończył się bardzo dobrym wynikiem - 99,6% odczytanych danych (25% z korekcją).
Plextor, konstruując omawianą nagrywarkę, "postawił na" jej niewielkie wymiary oraz niską wagę. Relatywnie niska maksymalna prędkość odczytu, wynosząca x24, uniemożliwia "nawiązanie walki" z napędami z naszej bazy, odczytującymi płyty z prędkościami x40 i wyższymi. Zgrywanie całej zawartości płyt: porysowanej tłoczonej, porysowanej CD-R oraz zabezpieczonej SecuRom'em odbywało się w czasie około 4 min. Są to wyniki o około półtora minuty gorsze od uprzednio testowanych przez nas szybkich nagrywarek zewnętrznych. Podczas zgrywania danych napęd Plextor PX-S2410TU "mógł się zrewanżować" dość dobrym czasem płyty zabezpieczonej LaserLock'iem, wynoszącym 23 min. 32 sek. Natomiast zabezpieczenie SafeDisc 2 okazało się niezwykle "wymagającym przeciwnikiem". Odczyt całej płyty chronionej tą technologią trwał 33 min. 49 sek. - niemal trzykrotnie dłużej niż w konkurencyjnych nagrywarkach. Pozytywną cechą, przyczyniającą się do lepszej oceny urządzenia w dziedzinie odczytu, jest relatywnie krótki czas dostępu - 91 ms.
Większość programów, służących do zapisu płyt, poprawnie rozpoznaje najważniejsze parametry urządzenia. Maksymalna prędkość odczytu to x24, zapisu CD-R - x24, a zapisu CD-RW - x10. Bufor ma pojemność 2 MB, a technologie wykorzystywane podczas zapisu płyt to Burn-Proof i PowerRec. Nagrywarki nie rozpoznał jeden z naszych testowych programów - CDRWin 3.9C (wersja z 15 lutego 2003).
Przeglądając wykresy zarejestrowane przez Nero Burning ROM podczas nagrywania płyt CD-R, możemy "odświeżyć" sobie pamięć. Już dawno nie gościł w naszym laboratorium napęd zapisujący nośniki w trybie Z-CLV. Wykres jest bardzo efektowny - zauważamy schodki - lecz należy już do rzadkości, gdyż ta metoda cechuje się relatywnie długim czasem zapisu płyty. Płyty CD-RW zapisywane są także ze stałą prędkością liniową, lecz bez podziału na strefy - czyli CLV. Problemy z odczytem płyt o pojemności 870MB (99 min) znalazły także odzwierciedlenie w naszych testach overburning'u. Maksymalna ilość danych, jaką uda się zapisać nagrywarką Plextor PX-S4012TU, to 848 MB (96 min.). Jako że napęd zapisuje płyty CD-R z prędkością x24, to większość dostępnych na rynku nośników można zapisać przy wykorzystaniu tej wartości szybkości. Osoby pragnące wykonać kopie bezpieczeństwa płyt zabezpieczonych technologią SafeDisc 2.5x i nowszymi nie będą mogły do tego celu wykorzystać tej "wypalarki" - test zapisu zawartości tak chronionego nośnika zakończył się niepowodzeniem.
Napęd zapisując płyty CD-R z prędkością x24 w trybie Z-CLV, oczywiście nie może dorównać czasem wykonania tej operacji, szybkim nagrywarkom z naszego zestawienia. Zapis 650MB danych na tego typu nośnik trwał 5 min. 30 sek., natomiast 711MB - 5 min. 49 sek. Zewnętrzne napędy x40 wykonują tę operację w czasie krótszym o ponad dwie i pół minuty. O tym jak niekorzystne dla ogólnego czasu zapisu krążka jest zastosowanie trybu Z-CLV, możemy się przekonać mierząc czas nagrania płyty CD-RW metodą CLV. Na zapis 650MB na krążek wielokrotnego zapisu, z prędkością x10, potrzebujemy 7 min. 45 sek. Jest to tylko 2 min. 15 sek. dłużej od zapisu płyty jednokrotnego zapisu z maksymalną prędkością x 24.
Plextor PX-S2410TU to napęd przeznaczony głównie dla posiadaczy komputerów przenośnych. Niewielkie wymiary i waga "piórkowa" to bardzo ważne atuty takiego urządzenie. Po urządzeniu o maksymalnych prędkościach odczytu i zapisu wynoszących x24 nie można było oczekiwać krótkich czasów przeprowadzania tych operacji. Niemiłe zaskoczenie, urządzenia marki słynącej z wysokiej jakości, przyniosła seria testów z płytami audio.
Testowana nagrywarka cechuje się parametrami, które ma większość tego typu urządzeń. W niedrogich, przenośnych "wypalarkach", także LiteOn LXR40122A, zapis płyt CD-RW wynosi x12. Ten jakże ważny parametr, w urządzeniu często wykorzystywanym jako bardzo wygodny w użyciu "magazyn" danych, wkrótce zostanie poprawiony. LiteOn zapowiedział już zewnętrzny napęd o symbolu LXR - 40243A/B, który nagrywa płyty wielokrotnego zapisu z prędkością x24.
Zalety:
- odczyt i zapis płyt 800MB
- odczyt płyt zabezpieczonych Key2Audio
- wysoka jakość wykonania
- bardzo niska waga
- niewielkie rozmiary (grubość)
Wady:
- długi czas ekstrakcji danych z płyt audio
- duża ilość błędów przy odczycie płyt audio
- niska wydajność mechanizmu korekcji błędów
- brak możliwości odczytu i zapisu płyt 870MB
- brak możliwości kopiowania płyt zabezpieczonych SafeDisc v.2.5x i nowszymi
- relatywnie długie czasy zapisu
|
|
|