24-10-2003
Podsumowanie

recenzja Toshiba SD-M1802

Podsumowanie


      Z niecierpliwością oczekiwałem na ukazanie się następcy uznanego za jeden z lepszych napędów DVD-ROM - Toshiby SD-M1712. O ile starszy model w pierwszych testach (na starej wersji firmware'u) wykazywał wiele wad, to dopiero kolejne aktualizacje firmware'u przyniosły prawdziwą poprawę. Od razu gdy dowiedziałem się o dostępności następcy 1712 zamówiłem go do testów. Po rozpakowaniu paczki z napędem poczułem deja'vu, 1802 i 1712 to identyczne, z zewnątrz napędy. W takiej sytuacji pytaniem jest, co zostało zmienione? Zdjęcie obudów z obu (dysponowałem starszym modelem) wykazało wiele cech wspólnych. Zmiany mechaniki są bardzo nieznaczne, zachowano całą starą obudowę, ale wymieniono większość elektroniki. Widok od strony PCB, po lewej 1802:



Widok od góry, po lewej 1802:



Po zdjęciu stabilizatora nośnika(po lewej 1802:



Główne widoczne zmiany, to wymiana pick-up head, widok od strony soczewki:

SD-M1802
SD-M1712


Widok od spodu:

SD-M1802
SD-M1712


Ale podstawowa zmiana, to wymiana układu sterującego z produkowanego przez Toshibę na układ produkcji Via Optical Solution:

SD-M1802
SD-M1712


      Teraz gdy juz wiemy jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy tymi dwoma modelami możemy przystąpić do analizy wyników. W pierwszych testach, przeprowadzanych przy pomocy Nero CDSpeed 2.10 widać wyraźnie bardzo dobre osiągi odczytu płyt CD i dość słabe przy odczycie nośników DVD. Napęd nie rozpoznawał nagranych płyt DVD+RW, ale za to dobrze poradził sobie z płytą DVD-RAM. Dla tych nośników prędkość odczytu zredukowana została do x2.

       Nowa Toshiba jest w stanie bardzo wiernie zrzucić dźwięk z płyty Audio (test CD DAE - 87 punktów). Odczyt ścieżek audio jest wyraźnie wolniejszy do tego, co oferuje SD-M1712, jest to szczególnie widoczne w trybie Burst. Dużym plusem jest bezproblemowy odczyt płyt audio zabezpieczonych Key2Audio i CDS200.

       Dużo gorsze wyniki, w porównaniu ze starszym modelem napęd osiąga przy odczycie płyt zabezpieczonych przy pomocy SD 2.5 i LaserLock'a:

SafeDisc LaserLock
SD-M1802       22m17s 26m28s
SD-M1712 3m9s 18m2s


       Podsumowując, SD-M1712 nie warto wymieniać na nowszy model. SD-M1802 ma duży potencjał i jeżeli osiagi napędu zostaną poprawione w nowszych wersjach firmware'u to będzie godnym następcą SD-M1712. Do tego czasu lepszym rozwiązaniem będzie zakup starego modelu.

W naszym sklepie:
- href="http://cdrinfo.komputronik.pl/pelny_.html"> -
- href="http://cdrinfo.komputronik.pl/pelny_.html"> -
- href="http://cdrinfo.komputronik.pl/pelny_.html"> -
- href="http://cdrinfo.komputronik.pl/pelny_.html"> -




Zalety:

  • szybki odczyt płyt o pojemności 90 i 99 minut oraz CD-RW
  • dobra jakość zgrywanego materiału audio
  • obsługa standardu RAM
  • bardzo dobra korekcja błędów przy odczycie płyt tłoczonych
  • znacznie skrócony czas dostępu do danych na płytach CD i DVD ( w stosunku do SD-M1712 )
  • poprawny odczyt płyt zabezpieczonych przez Key2Audio i CDS200

Wady:

  • powolny odczyt płyt zabezpieczonych (SafeDisc i LaserLock)
  • napęd z blokadą regionów (RPC II)
  • problemy z odczytem płyt DVD+RW