Philips poinformował o wygraniu w USA sporu z producentami płyt CD-R oraz CD-RW o naruszenie dóbr patentowych firmy.
Sprawa ciągnie się przed Komisją Handlu od roku 2002. Dotyczy naruszenia 6 patentów przez firmy Princo oraz Gigastore. Philips chciał zablokowania dostaw produktów firm łamiących prawo patentowe na rynek amerykański.
W roku 2004 Komisja Handlu przyznała racje co do złamania patentów, ale jednocześnie zarzuciła, że patenty są nieegzekwowalne z powodu błędów w ich sformułowaniu. Philips odwołał się do Federalnego Sądu Apelacyjnego, który nakazał Komisji ponowne rozpatrzenie sprawy. Philips zarzucał Princo i Gigastore, że nie płacą należności za wykorzystywanie patentów. Zgodnie z informacją podaną przez Philipsa, ostatecznie Princo i Gigastore nie mogą sprzedawać swoich płyt CD-R i CD-RW na terenie USA.
ile lat mo¿na odcinaæ kupony od jednego wynalazku? ile lat mo¿na ¿erowaæ na pracy innych nie robi±c absolutnie nic? i nie jest to pytanie tylko w sprawie philipsa tylko w ogóle ochrony patentowej i w³asno¶ci intelektualnej. z p³yt Elvisa rodzina i wytwórnia ca³y czas ci±gnie dziesi±tki mln $ rocznie.
magazyn"Forbes"
>Tradycyjnie na pierwszym miejscu uplasowa³ siê Elvis Presley
>(od pa¼dziernika 2004 do pa¼dziernika 2005 'zarobi³’ on 45
>mln USD). Na drugim miejscu z 35 mln USD znalaz³ siê Charles
>Schulz, zmar³y w 2000 roku twórca i rysownik komiksowych
>"Fistaszków".
czy to jest normalne?