Zabronić kopiowania DVD!

Radek Nimal - Saturday, 23 June 2007, 17:24

DVD CCA (DVD Copy Control Association) zaproponowało wprowadzenie poprawki do licencji CSS delegalizującej jakiekolwiek próby kopiowania płyt.

DVDCCA_logo.gif



Rada Nadzoru nad Ochroną Zawartości (Content Protection Advisory Council) stowarzyszenia DVD CCA dyskutuje właśnie nad poprawkami w licencji CSS. Jeżeli zostaną one zatwierdzone, zaczną obowiązywać po 18 miesiącach od momentu poinformowania o tym producentów sprzętu i oprogramowania.
Poprawka powoduje, że samo tworzenie oprogramowania lub sprzętu umożliwiającego kopiowanie płyt DVD zabezpieczonych CSS będzie nielegalne. Tym samym nielegalna będzie każda operacja kopiowania płyty z CSS, niezależnie, czy kopia będzie wykonana na użytek własny, czy w celu nielegalnej sprzedaży.
Wszystko wskazuje na to, że proponowana poprawka jest wynikiem przegrania sprawy sądowej z Kaleidescape. Zmiana licencji definitywnie zdelegalizuje takie firmy. Jednocześnie nie wpłynie na czarny rynek.

Źródło: PC Mag

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Kenjiro pisze:

    Prawdê mówi±c, i tak to nic nie da, bo wiêkszo¶æ krajów ma prawo zezwalaj±ce na wykonywanie kopii zapasowej, a ono jest nadrzêdne nad zapisem licencji. Tak wiêc we wszystkich tych krajach bêd± mogli, krótko mówi±c, 'cmokn±æ’ wszystkich zainteresowanych ;).

  2. Jarson pisze:

    Nie jestem prawnikiem, ale nie jestem taki pewien, czy warunki licencji nie dzia³aj± w pañstwach, gdzie prawo stanowi inaczej – w takim razie po co by³aby ta licencja?

    Ale je¶li tworzenie programów umo¿liwiaj±cych kopiowanie p³yt stanie siê nielegalne, to przeciêtny u¿ytkownik nie bêdzie mia³ czym to zrobiæ (nawet je¶li bêdzie mia³ star± wersjê takiego programu, to nie obejdzie ona nowych wersji zabezpieczeñ, a legalnych aktualizacji programu nie bêdzie)…

  3. AresKomputer pisze:

    Osobi¶cie przy odrobinie dobrej woli jestem w stanie udowodnic ¿e oprogramowanie firmy Microsoft o nazwie Windows jest programem do kopiowania p³yt zabezpieczonych, tym samym mo¿na by je uznaæ za nielegalne. Dodatkowo producent p³yty powinien byæ w stanie natychmiastowo zabezpieczyc kopie no¶nika w przypadku jego uszkodzenia, jesli nie jest w stanie tego dokonaæ to klient ma prawo wykonaæ kopie. Prawda jest taka ¿e nawet przy obecnym prawie gdyby pewna ilo¶æ osób zebra³a siê mog³a by spokojnie wytoczyæ koncernom sprawe o UTRUDNIANIE wykorzystywania produktu zgodnie z przeznaczeniem. Bo skoro nie s± w stanie zabezpieczyæ kopi to nie powinni zabezpieczaæ. Ba mysle ¿e nawet mozna by³o by ¿±DAæ zwrotu kosztów zakupu oprogramowania do zdejmowania zabezpieczeñ. S± firmy nawet w Polsce które podchodz± do tematu rozs±dnie jak np Gramy.pl i zapewniaj± wymiane nosnika na nowy do¿ywotnio, tym samym odpada potrzeba kopiowania. A z innej beczki sami sobie jeste¶my winni ¿e ceny p³yt s± tak wysokie. Ostrzegawczy strajk np. brak zakupu p³yt przez 2, 3 tygodnie bardzo szybko wybi³by z g³owy g³upie pomys³y.

  4. furiolak pisze:

    kompletna paranoja… je¶li tak dalej pójdzie to po prostu zdrowo my¶l±cy ludzie przestan± KUPOWAÆ jakiekolwiek licencjonowane no¶niki bo bez w±tpienia dla chc±cego nic trudnego i je¶li kto¶ siê postara to w inny sposób zdobêdzie. Sory bardzo ale je¿eli cokolowiek na co wydadz± $ bêdzie mia³o wiêcej zastrze¿eñ i gró¼b ni¿ korzy¶ci to najnormalniej w ¶wiecie siê to oleje. Je¿eli bêdziemy mieæ do wyboru nabywanie czego¶ z czego de fecto prawie nie mo¿na korzystaæ to po cholerê ciê¿k± za to p³aciæ?!
    [tylko proszê bez sprostowañ na jakie to "mnóstwo mo¿liwo¶ci" wykorzystania rzeczonych p³yt racz± na pozwalaæ producenci bo to siê mija z celem]
    Szczerze mówi±c taka polityka siê we ³bie nie mie¶ci nawet dla laika który po wszelkie drobnostki wo³a "informatyka" a co dopiero dla kogo¶ kto chocia¿by umie wykorzystaæ nagrywarkê, wiêc imo robi± sobie takim pieprzeniem wrogów na KA¯DYM froncie i prêdzej czy pó¼niej siê przejad±…

    Je¶li owe m±dre g³owy chc± by ludzie przestali kopiowaæ/backupowaæ p³yty (nie mówi±c tu nawet o ich piraceniu) to niech bêd± one kosztowaæ tyle ile czyste… inaczej to chyba powinni siê zg³osiæ do lekarza…

    PS:
    jesli cos jest nie sk³adne b±d¼ ¶rednio zrozumia³e to z góry przepraszam – jest pó¼no i nie mam si³y poprawiaæ moich wypocin…

  5. somber pisze:

    Ehhh jak zwykle chodzi o kase, bo o cuz by innego.
    Takich tworow "chroniacych" zawartosc plyt jest multum, a na kazdy jest sposob.
    Naprawde zaczynam wierzyc ze w CCA RIAA i innych tym podobnych tworach zasiadqaja idioci, pazerni idioci i sa to twory sztuczne i co gorsza na sile i w brew logice utrymywane przy zyciu.
    Zlikwidowanie zabezpieczen i firm chroniacych "wlasny" interes innych pozwolilo by na duze obnizki cen co przynioslo by wzrost sprzedazy legalnych kopi.
    Rynek jest a przynajmniej powinien byc tworem samoregulujacym sie inaczej mozemy mowic o jego monopolizacji i kontroli, jesli cos nam nie pasuje i nie kupujemy tego a tworca musi zmienic produkt aby nam pasowal.
    Podobnie jest z kradzieza i kopiowaniem i podrobkami, jesli producent na tym cierpi powinien wstrzymac produkcje czy wydawanie nowych tytulow wtedy rynek bedzie blagal na kolanach o takowe.
    Zreszta to i tak tylko taka nie przemyslana do konca papalanina ale napewno lepsza niz to co oni wyprawiaja…

  6. tjanusz pisze:

    -> Jarson
    Akty prawne maj± to do siebie, ¿e jedna s± wa¿niejsze, inne mniej wa¿ne. W wielu krajach o prawie stanowi± ustawy (min. w Polsce) i ¿aden dokument ni¿szej rangi np. licencja nie mo¿e byæ sprzeczny z zapisami ustaw. A je¶li takowa sprzeczno¶æ siê pojawi, to zastosowanie maj± zapisy ustawy, jako dokumentu wa¿niejszego. Nie jestem tylko pewny w w takim wypadku w licencji niewa¿ne s± tylko sprzeczne zapisy, czy ca³a licencja jest nie wa¿na.

    Warto zdawaæ sobie sprawe, ¿e licencja zapisana w jêzyku innym ni¿ polski, w naszym kraju jest nie wa¿na!

  7. RafeQ pisze:

    Perdoliæ ich.

  8. privaten pisze:

    Wszystko fajnie, tylko po co chronic np. CD skoro zapowiada sie juz od jakiegos czasu koniec produkcji, a z kolei filmy na DVD w obecnych czasach to juz calkowite badziewi, skoro wszyscy mysla juz tylko o HDDVD. Jaki normalny czlowiek kupi oryginalny film na starodawnym DVD, no chyba ze mowa o filmikach w gazetkach !

  9. dzesio pisze:

    zaraz zaraz, ale chodzi tylko o kopiowanie plyt DVD z zabezpieczeniem CSS. producenci softu beda musieli oficjalnie usunac z programow taka funkcje i zostawic furtke.
    jak tak dalej pojdzie to nielegalne stanie sie samo posiadanie nagrywarki albo kompa z systemem windows, bo ma w sobie mechanizmy do nagrywania plyt.
    skoro nielegalne staja sie takie rzeczy jak kopiowanie wlasnej oryginalnej plyty na wlasny uzytek albo tlumaczenie filmu to dojdzie do tego ze nikt juz nie bedzie zwracal uwagi na to czy cos jest legalne czy nie i zamiast kupic oryginal i pozniej sobie wykonac kopie bezpieczenstwa od razu sciagna pirata nikomu nie placac. no bo co? w koncu jedno i drugie jest nielegalne.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.