Firma TDK powiadomiła wczoraj o utworzeniu swoistego sojuszu technologicznego z firmą Calimetrics w celu wdrożenia do użytku technologii Zapisu MultiPoziomowego (ang. MultiLevel Recording - ML). Powstać ma nowy format zapisu i wielokrotnego zapisu dysków optycznych o trzykrotnie większej pojemności i szybkości zapisu, w porównaniu do obecnie stosowanych nośników CD-R/RW. Pierwszymi produktami, które mają stosować tę technologię, będą napędy nowej generacji zbudowane w oparciu o platformę CD-R/RW, ale - uwaga! - z możliwością zapisu więcej niż 2 GB danych z prędkością x36 na specjalnie opracowanych nośnikach ML, jak również 700 MB na standardowych krążkach CD-R/RW z prędkością x12. Komentując wczorajsze oświadczenie, szef TDK Electronics Kuni Matsui powiedział:
"Radykalny wzrost pojemności i prędkości oferowany przez nowy format ML czyni z niego idealny pomost na przyszłość. Oczekujemy, że napędy ML kosztować będą tylko niewiele więcej niż dzisiejsze napędy CD-R/RW. Producenci mogą dodać możliwości technologii ML bez konieczności zmieniania optyki, mechaniki lub infrastruktury wytwarzania. Również z perspektywy nośników technologia ML oferuje efektywność, jeśli chodzi o koszty w przeliczeniu na megabajt pojemności w porównaniu do konwencjonalnych dysków CD-R i CD-RW. Równie ważne jest, że napędy ML cechują się wsteczną kompatybilnością z konwencjonalnym zapisem CD-R/RW, pozwalając użytkownikom zachować niemal uniwersalną zgodność z CD, kiedy jest to potrzebne".
TDK zamierza wprowadzić napędy ML w przyszłym roku i stworzył już wysoce niezawodny zapisywalny nośnik dla zapisu MultiPoziomowego. Nowy nośnik jednokrotnego zapisu będzie oferował najwyższy współczynnik transferu przy małym koszcie za megabajt w porównaniu z jakimkolwiek innym nośnikiem tego typu. Z innych firm wspierających nowy format ML wymienić należy Mitsubishi Chemical Corporation, wiodącego producenta nośników CD-R/RW, sprzedawanych pod nazwą Verbatim i Mitsubishi oraz firmę Shinano Kenshi Co. Ltd. - wiodącego producenta wysokiej jakości napędów CD-R/RW sprzedawanych na całym świecie pod nazwą Plextor. Na nadchodzących targach Comdex Show w Las Vegas, TDK oraz Calimetrics zademonstrują system zapisu w technologii ML dla zainteresowanych wytwórców napędów i nośników, producentów IC, dostawców OEM oraz twórców oprogramowania. Szef amerykańskeigo oddziału Plextor'a - Isao Shoji powiedział:
"Wzrost pojemności i prędkości oferowany przez Zapis MultiPoziomowy zapewni Plextor'owi i naszym dostawcom OEM przewagę na gwałtownie rozwijającym sie rynku napędów CD-RW"
Dr. Yoshimitsu Kobayashi - general manager z Information Storage Products Department Mitsubishi Chemical Corporation stwierdził z kolei:
"Zapis MultiPoziomowy jest znaczącym osiągnięciem w technologi optycznego przechowywania danych, co - jak wierzymy - będzie miało niebagatelny wpływ na rynek pamięci przenośnych"
Mitsubishi Chemical wymyśliła zmienno-fazowy nośnik optymalizowany dla Zapisu MultiPoziomowego i planuje w swojej ofercie dyski ML wielokrotnego zapisu, aby wesprzeć moment wprowadzenia na rynek nowego formatu w przyszłym roku. Kenneth Campbel - szef firmy Calimetrics wyznał:
"Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z TDK jako naszym partnerem w procesie komercjalizacji formatu ML. Nasze firmy pracują nad tym projektem wspólnie od ponad roku, a specjalistyczna wiedza TDK w dziedzinie optycznych technologii zapisu oraz ich gotowość wspierania tej technologii razem z pokaźnym kapitałem własnym Calimetrics wyraźnie przyspieszyły rozwój formatu ML."
Nowy format ML nie jest jednak postrzegany jako zamiennik zapisujących napędów DVD. Według Kuni Matsui z TDK:
"Format ML jest swego rodzaju pomostem prowadzącym wprost do niedrogich urządzeń zapisujących DVD. My dostrzegamy jednak, że przez następne parę lat odczuwalny będzie na rynku trend za formatem, który rozszerzy i polepszy obecną technologię przechowywania, prędkości i ceny nośników CD. Technologia Zapisu MultiPoziomowego może ostatecznie przejść do platformy DVD,
gdzie oferować będzie podobny wzrost pojemności i prędkości zapisu."
I siê nie sprawdzi³o, pomys³ sta³ siê histori±…