Naukowiec z koncernu IBM, Kurt Gerecke przyznał, że dane zapisywane na dostępnych powszechnie czystych płytach CD zachowują integralność średnio przez dwa lata. Okres ten można przedłużyć maksymalnie do pięciu lat, przechowując nośniki w ciemnych i chłodnych miejscach.
Jak wyjaśnia Gerecke, dyski tłoczone fabrycznie mają znacznie lepszą jakość niż produkty przeznaczone do samodzielnego nagrywania, które wytwarzane są jak najniższym kosztem, co obniża ich trwałość ale zapewnia atrakcyjną cenę.
Zdaniem naukowca, sytuację mogą poprawić nośniki nowej generacji HD-DVD oraz Blu-ray, które powinny zapewnić lepszą trwałość, chociaż w dobie narastającej konkurencji, producenci będą pewnie szukać coraz tańszych metod wytwarzania płytek.
Z ostrzeżenia naukowca wynika więc, że poczciwe albumy na zdjęcia są bardziej pewnym sposobem przechowywania ulubionych zdjęć, w porównaniu do płytki CD.
Krótka żywotność nośników CD
Bartek Wróbel - Thursday, 22 June 2006, 10:56Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Ciekawe jak robi³, te badania? Bo nawet najwiêksze g*wno wytrzymuje dwa lata, a jak siê dorzuci parê groszy i kupi co¶ porz±dnego np. Verbatima, to na bardo du¿o nagranych p³yt, pad³a mi jedna mo¿e dwie. Nie mam na my¶li bezmy¶lno¶ci typu porysowania czy zachlapania zup±.
@para
Nie potrzeba byæ naukowce aby przekonaæ siê na w³asnej skórze, ¿e kiepskie no¶niki np Esperanza po kilku miesi±cach nadaj± siê do ¶mieci.
tez jetem ciekaw
z moich badan wynika ze nowe nosniki beda wytrzymywac tylko do pierwszego piatku kazdego miesiaca
No rzeczywisci nosniki typu Esperanza nie wytrzymuja nawet roku, no chyba, ze mamy akurat szczescie, ale na to nie mozemy liczyc. Ale plytki TDK, Verby itp trzymaja chyba nieco dluzej. Dosc powiedziec, ze moje pierwsze plytki, wypalane pare ladnych lat temu, jescze chodza bez zarzutu…
Inna sprawa, ze problem nietrwalosci nosnikow jest dosc powazny, bo to wkoncu nosniki optyczne, mialy byc odporne na uplyw czasu…
Moim zdaniem zap³acili mu producencji p³yt w technologii BR, aby rozkrêciæ handel na samym pocz±tku. Wydaje mi siê to nieco dziwne – wychodzi w³a¶nie na jaw, ¿e p³yty maj± zatrwa¿aj±co nisk± trwa³o¶æ, ale nie martwmy siê… W³a¶nie idzie nowa technologia, która rozwi±zuje te problemy… Na kilometr jedzie reklam±…
Wiadomo, ¿e tani szmelc ma bardzo nisk± jako¶æ, ale lepsze p³ytki nagrane jakie¶ 6-7 lat temu nadal siê czytaj± z tego co wiem.
A co z p³ytami DVD? Jako¶ nie poruszy³ tej kwestii, a przecie¿ s± doskonalsze technicznie a no¶nik jest chroniony przez poliwêglan z obydwu stron… Przecie¿ to fakt, ¿e barwnik by³ prawie niczym (poza warstwek± folii i etykiet±) nie chroniony hest g³own± przyczyn± awaryjno¶ci p³yt CD-R!
BTW w³a¶nie z ciekawo¶ci zrobi³em test jednej z najstarszych p³yt jakie posiadam – Kodak Digital Science nagrany w 1998 roku. Z powodu b³êdów wyrzucanych przez Litka 812S podczas testu CD by³em zmuszony wykonaæ go na czytniku LG, ale nie ma ¿adnych b³edów C2, wykres prêdko¶ci odczytu równy, bez skoków, a scan diasc pokazuje, ¿e wszystkie pliki w 100% czytelne do dzisiaj. 🙂
A wiêc gdzie jest teoria tego naukowaca? P³yta powinna byæ nieczytelna ju¿ sze¶æ lat temu, bo le¿a³a sobie na pu³ce w BOXie normalnie. 🙂
To idz teraz do sklepu kup normalna plyte CD sredniej marki nagraj ja z predkoscia do ktorej byla stworzona odpalaj ja dwa razy w tygodniu i niech tak bedzie przez 2 lata… oczywiscie normalnie przechowywana… zapewne po roku juz beda problemy z odczytem…
Plyty ktore byly nagrywane 5-6 lat temu to tez nie trafiony przyklad bo jakosc tych nosnikow byla kilka krotnie wyzsza i mialy jakosc taka jak obecnie najlepsze plyty dostepne albo nawet przewyzszaly jakoscia…
Teraz robi sie tandete i nie ma co ukrywac… rownie dobrze moge powiedziec ze mam dysk 2gb i 4gb z przelomu 96-97r i zero bad sectorow a teraz nowe dyski srednio wymieniam po 12-18 miesiecy bo albo elektronika padnie albo bad sectory sie pojawiaja nie wspominajac o zasilaczach w kompach… komputery niby potanialy od czasow 98r ale jak ilosc wadliwych sprzetow sie zwiekszyla? 😛
TDK nagrany nieco póxniej po wspomnainym Kodaku, jego wiek oceniam na 6-7 lat. ¯adnych b³edów C2, szybki i równy odczyt, scan disc w pe³ni zielony. 🙂
I gdzie jego teorie? 😛
Dobra p³yta – dobra trwa³o¶æ, kiepska p³yta – do kosza po paru miesi±cach. 😛
Nic jak kampania reklamowa no¶ników BR. 🙂
No w³a¶nie, ale te teorie odnosz± siê w³a¶ciwie tylko do szmelcu za 80 gr… NIech nie generalizuje bezczelnie, bo s± jeszcze kodaki Gold czy chocia¿by Verby Pastele je¶li mowa o CD. Nie mówi±c o DVD, które maj± jeszcze pow³okê w poliwêglanu z drugiej strony…
Ja nie palê na ¶mieciach, a na p³yty uwa¿am.
jedne z moich najstarszych nagranych no¶ników to AKOSS z przed 5 lat choæ s± porysowane (p³yty audio) to mo¿na je odczytaæ w 100%, wiêc mi te¿ siê wydaje ¿e te badania musia³y byæ przez kogo¶ "sponsorowane"…
@Szczota
piszesz ¿e dostêpne teraz no¶niki to takie niedobre s±… Niemoge siê z tym zgodziæ ja za swoje AKOSS 5 lat temu zap³aci³em pewnie nie mniej jak 3z³ za sztuke a teraz za 1,20z³ mo¿esz mieæ Verbatim Cristal nikt przecie¿ nie ka¿e Ci kupowaæ Hawk’a
@tomek.xp No i niestety, ale spadek cen obrazuje najlepiej spadek jakosci. Kiedys gdzies czytalem wyliczenia i wykonanie przecietnej plytki CD to 4-5zl w detalu, DVD to 6-8. Natomiast nosnik naprawde wysokiej jakosci, to juz okolo 50 zlotych. Prawda jak zwykle lezy po srodku, bo chociaz jakosc plytek ogolnie spadla, to nie na tyle, zeby mozna bylo mowic o tragedii. Pozatym jakby policzyc cena/zywotnosc nosnika, to teraz byloby pare lat dluzej, za to trzebaby wypalac 2-3 razy;)
@pietro_asp
Kiedy¶ czarnobia³y telewizor kosztow³ fortune czy to znaczy ¿e teraz jest lepszy od obecnych modeli?
W tym konkretnym przypadku czyli p³yt CD czy DVD spadek cen jest zwi±zany z tym ¿e p³yty CD jak i DVD sta³y siê tzw. standardem czyli s± bardzo powszechne a wiêc sprzedaj± siê w bardzo du¿ych ilo¶ciach a im bardziej masowa produkcja tym taniej mo¿na wyprodukowaæ. Ju¿ s³ysze stwierdzenia ¿e kiedy¶ to te no¶niki by³y "rêcznie robione i zdobione"… <lol>
@tomek.xp Albo nie przeczytales uwaznie tego co napisalem, albo nie zrozumiales, wiec jeszcze raz… Plyty DVD za 3 zl musza byc gorszej jakosci, bo zeby prezentowaly sie dosc dobrze powinny kosztowac 2 razy tyle, a to ze sie sprzedaje tyle, a nie mniej ma tu marginalne znaczenie. Linie produkcyjne pare lat temu, tez byly wykozystane w 9X%, teraz pracuja teoretycznie na 120%, bo mniej czasu poswieca sie na serwis i spada jakosc produktu finalnego, a po co? Po to zeby obnizyc cene plytki w sklepie…
No w³a¶ni i to widaæ po tych tanich p³ytlach, ale s± przecioe¿ producenci, którzy licz± na jako¶æ, a nie na masow± produckjê jak najtañszych p³yt. Dlatego nagrywam g³ownie na Verbach MCC004 je¶li chodzi o DVD lub nad Pastelach CD-R. Dla mnie niewiele ró¿ni± siê jako¶ci± od tych sprzed lat, je¶li ró¿ni± siê wcale. 🙂
Poza tym… Je¶li to rzeczywi¶cie cena decydowa³aby o trwa³o¶cui, to najtrwalszym no¶nikiem by³aby dyskietka ZIP 750, bo kosztuje co¶ ko³o 50 z³… 🙂 A dlaczego? Bo prawie siê jej nie produkuje i nie ma na ni± zbytu, p³yty stania³y, bo zrobi³ siê na nie popyt, konkurencja zrobi³a swoje, a i nowe techniki w produkcji siê pojawi³y.
@Atlantis
Napisane przez Ciebie:
"No w³a¶ni i to widaæ po tych tanich p³ytlach, ale s± przecioe¿ producenci, którzy licz± na jako¶æ, a nie na masow± produckjê "
no tak Verbatim to robi p³yty tylko na zamuwienie <lol>
przecie¿ to oni produkuj± i sprzedaj± najwiêcej p³yt na ¶wiecie na chwile obecn± z czego maj± niewyobra¿aln± kase której czê¶æ pchaj± w nowe technologie dziêki którym podnosz± jako¶æ no¶ników mniejszy
@pietro_asp
piszesz nie zwracaj±c uwagi na nowe technologie stosowane w dzisiejszych p³ytach, one nie tylko pozwalaj± zapisywaæ nowe no¶niki z du¿± prêdko¶ci± ale tak¿e stanowi± ochrone przed promieniami s³onecznymi czy zarysowaniami (AdvancedAZO, Crystal). To czy s± tak skuteczne jak twierdz± producenci dowiemy siê za kilka lat, narazie nie widze powodów aby w to nie wierzyæ.
@pietro_asp
Ciekawy jestem sk±d masz informacje o procentowym obci±¿eniu linii produkcyjnych 😀 sorry ale wydaje mi siê ¶mieszne ¿eby tacy giganci jak Verbatim robili "dziadowskie oszczêdno¶ci" nie inwestuj±c w linnie produkcyjne 🙂
ehh z p³ytami jest ró¿nie mam TDK (ju¿ na pami±tkê dane z niej s± tak stare ¿e nie potrzebne) ma 12 lat i chodzi a inna TDK te¿ orygina³ i po 3 latach do kosza:-( Do przechowywania zdjêæ polecam DVD-RAM i my¶lê ¿e spokojnie wytrzyma 25lat a pewnie w miedzy czasie przerzucê na cos nowszego. Jak porównuje jako¶æ zewnêtrzn± wykonania p³yt RAM a RW albo R tego samego producenta (albo raczej marki)To jak dzieñ do nocy. Wszystko zale¿y od jako¶ci wykonania i tyle. Generalnie mam wra¿enie ¿e p³yty RW s± trwalsze (poniewa¿ lepiej trzeba je wykonaæ) choæ tak nie powinno byæ RW Basfa (emtec) wytrzyma³y mi d³u¿ej ni¿ same r. Zreszt± dobra p³ytka jest dobrze wywa¿ona i wiêcej wa¿y niewiele, ale da siê sprawdziæ))
Mi siê wydaje, ¿e to ca³e narzekanie na ma³± trwa³o¶æ to wynik tego, ¿e ogromna wiêkszo¶æ parê lat temu pali³a na "dobrych" p³ytach, jak Esperanza, Platinum itp. Mia³y dobr± markê, bo nikt nie robi³ ¿adnych testów, niektórzy nawet nie zapuszczali weryfikacji, bo wydawa³o siê, ¿e jak sie nagra, to jest dobrze – wspomnienia po czasach, kiedy nie by³o systemu ochrony zapisu i wywala³o spalon± p³ytkê… przez to siê ludziom wydawa³o, ¿e je¶li siê nagra, da odczytaæ, a tym bardziej zweryfikuje, to juz wszystko jest ok.
Za³o¿ê siê, ¿e wielka czê¶c z tych p³yt by³a palona ze zbyt du¿ymi prêdko¶ciami. Pamiêtam jak kiedy¶ ze znajomymi przez pomy³kê wypalili¶my p³ytê z prêdko¶ci± wiêksz± ni¿ nominalna i byli¶my zdziwieni, ¿e dzia³a – nie wiedzia³o siê, na czym to tak naprawdê polega. Ogromna wiêkszo¶c z takich p³yt ju¿ na starcie mog³a mieæ wysokie b³êdy C1 i pewnie jakie¶ C2, a to nie wrózy dobrze trwa³o¶ci no¶nika… No i potem p³ytki masowo pada³y, przez co powsta³a opinia, ¿e p³yta ma nisk± trwa³o¶æ…
Aha… Co jeszcze mogê dodaæ – zostawianie no¶nika na nas³onecznionym parapecie, dotykanie spody i zstawianie odcisków palców jeszcze przed nagraniem, potem rosowanie p³yty bez opamiêtania… No i mamy p³ytki padajace po kilku miesiacach…
@tomek.xp Informacje o obciazeniach lini, to sa tylko uogolnienia, bo taka jest tendencja niestety;/…
Pozatym wspomniane przez ciebie technologie ochronne za duzo nie wnosza, bo chronia glownie przed zarysowaniami, a nie starzeniem sie plyty jako takiej, a plyta starzeje sie szybciej jak jest wykonana byle jak. Pozatym juz od paru lat, nie da sie zrobic praktycznie nic, zeby plyta byla tansza, bo poprostu tyle kosztuja materialy potrzebne do ich produkcji. Ceny licencji tez jakos cudownie nie spadly. To dlaczego niby plyty sa, co najmniej 2 razy tansze:?:
Zawsze twierdzi³em, ¿e jako¶æ nagrywalnych p³yt CD skoñczy³a siê na irlandzkim Verbatim’ie Metal Azo, wszystko od tamtego czasu produkowane jest na granicy bubla. Ale có¿ wymagaæ, skoro p³yta kosztowa³a kiedy¶ 8z³, teraz kosztuje grosze – na czym¶ trzeba oszczêdziæ. Z do¶wiadczenia wiem, ¿e p³yty nagrane "za starych czasów" dzia³aj± do dzi¶, a to ju¿ ³adnych latek, z 7 niekiedy nawet. I nie by³o wówczas ¿adnych programów do sprawdzania jako¶ci, nie by³y potrzebne. Dzi¶ nagrywa siê szybko i na promocyjne produkty w szpindlu po 50 groszy sztuka, co czêsto owocuje tym, ¿e ju¿ po nagraniu p³yty czasem siê nie nadaj± do niczego…
Ale poza tanimi p³ytami za 50 groszy s± te¿ dro¿sze, jak np. Verbatimy Pastele. Nawet je¶li nie trzymaj± a¿ takiej jako¶ci jak te sprzed lat, to moim zdaniem ustêpuj± im nieznacznie. Kiedy¶ kto¶ nawet na forum narzeka³, ¿e nie sposób ostatnio kupiæ pasteli, bo sklepy nie chc± sprowadzac, poniewa¿ ludzie wol± kupowaæ najtañszy szmelc, a te s± zwyczajnie za drogie…
Nie mówi³bym te¿, ¿e warstwy ochronne chroni± wy³±cznie przed zarysowaniami. Chroni± przed czynnikami zewnêtrznymi! Dobry barwnik to nie wszystko, trzeba go jeszcze odpowiednio zabezpieczyæ.
Mo¿e co do p³yt CD ta tendencja jeszcze jest prawid³owa – mimo wszystko to powoli schodz±ca technologia, nie zniknie ca³kowicie, ale bêdzie mia³a coraz mniejszy procent w rynku, a wiêc ¿¿eby sprzedaæ, tnie siê ceny. DVD to na razie co innego – g³owny no¶nik na dzi¶ dzieñ i minie trochê czasu, zanim zacznie siê to samo.
Poza tym, zawsze zostanie producent, który bêdzie stawia³ na jako¶æ swoich produktów, bo zawsze bêdzie grupa bardziej ¶waidomych u¿ytkowników, jak my. 🙂
A moim zdaniem p³yty 8 lat temu kosztowa³y 10 z³ nie dlatego, ¿e by³y o wiele lepsze – zwyczajnie wtedy zapotrzebowanie by³o mniejsze, konkurencja by³a mniejsza, a poniewa¿ towar jest wart tyle, ile klient jest w stanie za niego zap³aciæ… Windowa³o siê ceny. Poza tym wyprodukowanie jeden sztuki czegokolwiek wychodzi dro¿ej je¶li produkujesz 100 sztuk, ni¿ gdyby¶ mia³ wyprodukowaæ 10 000. 🙂 Na tej samej zasadzie wywindowane s± ceny dysków magnetooptycznych czy 750 MB dyskietek ZIP.
@Atlantis
zgadzam siê zupe³nie z Twoj± wypowiedzi±, wed³ug mnie sytuacja z no¶nikami CD i DVD wygl±da tak ¿e dzisiaj mo¿na kupiæ po rozs±dnej cenie dobry produkt trzeba tylko dobrze wybraæ…
Jest jakas firma (nie pamietam nazyw) produkujaca plytki CD, ktorych cena zaczyna sie od 25USD i daj gwarancje, ze dane przetrwaja minimum 25lat, a jak nie to zaplaca odszkodowanie. Tak wiec skoro plytki za 2 zlote tez moga tyle wytrzymac, to po co by takie robili….
Bo tam Ci daj± GWARACJE ¿e tyle przetrwaj±. 🙂
Rozumiesz ró¿nicê? Tak jak z syakmi twardymi, s± takie, które maj± gwarancjê na dwa lata choæ mog± przetrwaæ i dziesiêæ i wiêcej, ale s± i takie, które dostaj± gwaracnjê na piêæ lat na przyk³ad. Rozumiesz ró¿nicê?
Ja Jednak widzê po skanach, ¿e p³yty nagrane w 1998 – tzn. te lepsze, wtedy takimi p³ytami bez dwóch zdañ by³y Kodaki, czy troche pó¼niejszy TDK s± jak nowe! Problem z padaj±cymi dotyczy g³ownie "¶mieci" i czasem zdarzaj±cych siê partii z wad± fabryczn±.
jezeli chcecie trwale wypalac to na zlotych plytkach wiadomo z jakich wlasciwosci slynie zloto gwarancja zapisu jest od 50-200lat zaleznie od przechowywania
wiadomo plytki nie sa tanie ale dobre
a jaka jest trwa³o¶æ p³yt DVD?? Taka sama?? Ja swoje fotki archwiwizuje na DVD. Mam nadzieje ¿e za 2 lata bêdê móg³ je sobie poogl±dac.
Z górniczym pozdrowieniem MS.
Tak sobie czytam i czytam i wydaje mi sie ze jest jeszcze jedna wazna rzecz o ktorej nikt nic nie napisal, mianowicie jest to predkosc nagraywania plyt. Nie od dzisiaj wiadomo ze czytniki zdecydowanie lepiej toleruja plyty nagrywane z wolniejszymi predkosciami. Zgadzam sie w zupelnosci co do komentarzy odnosnie marki producenta plyty. Tylko tyle ze trzeba jeszcze brac pod uwage ze plyty nagrywane 6-7 lat temu byly z predkosciami x4 najwyzej x8. Pozniej weszly nagrywarki x32, x40 i to tez zrobilo swoje. Ja odkad posiadam nagrywarke (ladnych pare lat) zawsze nagrywalem na verbatimach z predkosciami max x8 i dzisiaj po kilku latach nie mam probelmow z ich odczytem:) Tak wiec moim zdaniem lepiej poswiecic chwile dluzej na wypalenie plytki i pozniej nie miec problemow;)
@Sceptre
to zapraszam na forum 🙂 tam napewno siê dowiesz ¿e nie zawsze wolno znaczy lepiej, trzeba troche testów wykonaæ aby dobraæ optymaln± prêdko¶æ do no¶nika i nagrywarki która ma go nagraæ. Wiem to z w³asnych do¶wiadczeñ, problem dobrze widaæ przy wypalaniu DVD kiedy to przy prêdko¶ciach x2.4 pojawia siê bardzo z³a jako¶æ zapisu, podobnie jest z CD ale to trzeba samemu wyprubowaæ i troche no¶ników nagranych z ró¿nymi prêdko¶ciami przetestowaæ aby wiedzieæ ¿e nagrywarka na której siê pracuje np.: poprawia jako¶æ przy zwolnienu do x24 ale po dalszym zmniejszeniu prêdko¶ci mo¿e byæ ju¿ pogorszenie jako¶ci…
Ja pisze to ze swoich do¶wiadczeñ bo dobrze wiem ¿e moje LG GSA 4163B nagrywa najlepiej CD przy prêdko¶ci x24 je¶li przy x16 oczywi¶cie na tym samym no¶niku jest go¿ej to dalsze zwalnianie niema sensu.
Tak¿e stwierdzenie "wolniej to lepiej" prze¿y³o siê jak prze¿ytek 🙂
@tomek.xp
ok wglebie sie w lekture na forum, choc to co napisalem wynika z mojego doswiadczenia jak i znajomych, zawsze przy playcie nagranej wyzszymi predkosciami niektore cd-rom’y strasznie ja mielily zanim dalo cokolwiek sie skopowiac;) ale jak widac nie jestem na czasie:( Dzieki za sprostowanie Pozdrowionka
A ile mog± kosztowac takie z³ote p³yty DVD i gdzie to idzie kupiæ? 😛
@Atlantis
a pewnie na allegro.pl 🙂 znajdziesz je bez problemu.
Ja chcia³em jeszcze napisaæ o tych "z³otych p³ytach" no wed³ug mnie to tylko chwyt marketingowy i jeszcze jeden sposób na wyci±gniêcie od ludzi kasy, poniew±¿ one siê ró¿ni± od "normalnych" tylko tym ¿e laser ma siê odbijaæ od z³ota czyli lepszy wspu³czynnik odbicia = d³u¿sza ¿ywotno¶æ 🙂 tak jakby inne elementy (warstwy) nie mia³y wp³ywu na ¿ywotno¶æ p³yty. No i te gwarancje na 300 lat s± wed³ug mnie w±tpliwe bo zawsze bêdzie mo¿na siê przyczepiæ ¿e w przeci±gu tego okresu p³yty mog³y byæ nieprawid³owo przechowywane…
@Atlantis
http://www.kim.elblag.pl/index.php?NS=news&nrnews=6
W ofercie sklepu pojawi³y siê no¶niki dla wymagaj±cych u¿ytkowników. P³yty CD-R i DVD-R+ firmy Emtec zosta³y powleczone warstw± 24 karatowego z³ota. Zapobiega to ich wycieraniu siê oraz skutkuje du¿o wieksz± trwa³o¶ci± danych. P³ytê Cd-R w cenie 4,20 z³ a DVD-R+ w cenie 8 z³ za sztukê.
mi tam wystarcza verbatim superazo. kosztuje niecala zlotowke, a tyle jestem w stanie wydac na plytke. jako ze glownie pale muzyke cenie sobie trwalosc nosnikow – czesto wracam do czegos bardzo starego.