DVD-RAM to płyta optyczna o dużej pojemności, pomyślana jako następca dyskietki, umożliwiająca zapis, odczyt i kasowanie danych oraz uruchamianie programów. Zasada działania płyt DVD-RAM jest identyczna jak
CD-RW czy
DVD-RW i polega na zmianie fazy podgrzanego przez laser materiału.
Dane zapisywane są zarówno w korytkach (groove) jak i pomiędzy nimi (land). W czasie produkcji nośnika oba obszary są modulowane i nanoszone na płytę wraz ze znacznikami sektorów co umożliwia taktowanie danych. Do zapisu i odczytu danych stosuje się stała szybkość liniową (CLV). Laser używa światła o różnej intensywności w czasie zapisu i kasowania danych. Warstwa zapisywalna zbudowana jest z krystalicznego metalu, który w czasie zapisu podgrzewany jest do temperatury 450 - 700 krystaliczne 500 - 700 °C, a w podczas kasowania lub zmiany danych do około 200 °C.
Jednostronne płyty DVD-RAM można spotkać w kasetach (
caddy) jak i bez i mogą być odtwarzane we wszystkich "nowoczesnych" napędach DVD, które potrafią przełączać się między korytkami i obszarami pomiędzy nimi. Pojemność pierwszych nośników wynosiła około 2,6 GB, nowe mogą pomieścić 4,7 GB lub dwa razy tyle na dwóch stronach. Według producentów DVD-RAM można kasować i zapisywać aż 100 000 razy (dla porównania ta liczba deklarowana dla CD-RW i DVD±RW wynosi 1 000).
Nośniki DVD-RAM są uważane za jedne z najbardziej trwałych i są polecane do przechowywania ważnych danych.