NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Jest to mały update do niedawnego uaktualnienia dotyczącego samodzielnego tworzenia startowego CD z anglojęzyczną wersją Windows 2000 SP2. Powstał na podstawie Waszych sugestii i propozycji oraz materiałów, do których wskazano mi dostęp. Z Waszych emaili wynika, że nie ma praktycznie żadnych różnic w przypadku posługiwania się polską wersją Windows 2000 Professional, więc w zasadzie bez obaw można zastosować do niej ten sam schemat postępowania. Bardzo dziękuję za Wasz odzew! Naprawdę pomógł mi bardzo i utwierdził w przekonaniu, że trzeba cały czas kontynuować ten dział.
Skorzystam z takich samych ścieżek, jak poprzednio, tzn. w moim przypadku katalog BOOTCD utworzyłem na dysku D w katalogu TEMP. Podfolder disk1 nie będzie nam już teraz potrzebny i nie ma sensu go zakładać. Krok pierwszy (krótkie przypomnienie): Uaktualnienie plików instalacyjnych Windows 2000 Professional (wersja anglojęzyczna) plikami pochodzącymi z Service Pack-a 1 lub 2. Wykonujemy to dokładnie tak, jak opisałem poprzednim razem, przy czym zauważmy, że po zintegrowaniu poprawki z folderem i386 powstaną nam dodatkowo dwa pliki: - w przypadku Service Pack-a 1 będzie to plik: CDROM_SP.TST
- w przypadku Service Pack-a 2 będzie
to plik: CDROMSP2.TST
Do powyższych katalogów (tzn. do BOOTCD, a nie i386) musimy jeszcze skopiować plik bootcat.bin (swoista "zapchaj dziura", plik "wypełniacz" zawierający same zera a potrzebny tylko po to, aby zarezerwować miejsce na CD) oraz dwa pliki identyfikacyjne: CDROM_NT.5 oraz CDROM_Ix.5, gdzie:
Uwaga! Do każdej wersji Windows 2000 jest oczywiście inny Service Pack! Potrzebny będzie również plik z sektorem startowym z CD Windows 2000 czyli w2kboot.bin (z tego, co zdążyłem się zorientować, to jest ten sam plik, co poprzedni w2ksect.dat, ale na stronie, na której go znalazłem, nazwano go w ten sposób, więc pozwólcie, że zmienię mu nazwę i rozszerzenie po to, aby później wykorzystać go w CDRWin-ie). Po wykonaniu tych czynności niezbędne minimum plików i folderów, które musi się znaleźć w katalogu BOOTCD wygląda następująco (przykładowy screen dla Windows 2000 Professional z SP2):
Możecie tu dodać swoje pliki i foldery. Wydawać by się mogło, że brakuje tu pliku w2kboot.bin, ale spokojnie, wykorzystamy go tym razem w inny sposób. Krok drugi: nagranie płytki w programie CDRWin Potrzebujemy:
Postępowanie: Skorzystam z polskiej wersji CDRWin 3.8D+ z marca 2001 roku. Autorem tłumaczenia jest Monter. Uruchamiamy CDRWin-a i klikamy na ikonę: Narzędzia i Zapis Plików (jak pokazuje strzałka poniżej):
W następnym oknie ustawcie poniższe opcje:
Kliknijcie na przycisku Zawansowane:
W polu Etykieta proponuję wpisać etykietę CD Windows 2000, z którego skopiowaliście folder i386. Przejdźmy następnie do zakładki Dysk Bootowalny i ustawmy takie opcje, jak poniżej na screen-ie (oczywiście modyfikując położenie sektora startowego czyli zawartość pola Plik Obrazu):
Klikamy po wszystkim na
przycisku OK i po powrocie do głównego okna programu możemy
rozpocząć zapis pliku ISO poprzez naciśnięcie przycisku START.
Pojawi się okno ze statystyką:
Wartości są przykładowe - nie sugerujcie się nimi. Klikamy na przycisku Kontynuuj, aby przejść dalej:
Po zakończeniu zapisu pliku ISO powinniśmy zobaczyć ukochany przez wszystkich komunikat:
Klikamy na OK, zamykamy
CDRWin-a, zmieniamy rozszerzenie utworzonego pliku z ISO na NRG i
dwukrotnie go klikamy. Powinien uruchomić się Nero (i ile jest
zainstalowany) i zobaczymy takie oto okno:
Nic nie zmieniamy, ale klikamy na OK. Powinniśmy teraz zobaczyć kolejne okno. Zaznaczamy w nim opcję Zamknij CD i naciskamy Nagrywaj.
Płytka - mam nadzieję - nagra się poprawnie. Można spróbować uruchomić z niej system i zobaczyć, czy wszystko gra.