NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Powyższy wstęp pozwala nam przejść do meritum – robimy kopię filmu DVD z dźwiękiem AAC 5.1!
Do powyższego zadania potrzeba nam 4 narzędzi:
Założeniem powyższego przewodnika jest oparcie się na aplikacjach darmowych. Niestety nie istnieje żadne kompleksowe narzędzie pozwalające na przekodowanie materiału jednym kliknięciem. Naszą pracę musimy rozbić na kilka etapów.
Zakładam, że źródłem dźwięku i obrazu jest płyta DVD, którą zgraliśmy na dysk twardy komputera (np. gratisowym i bardzo dobrym DVD Decrypterem).
Po pierwsze, za pomocą programu VirtualDubMod rozdzielamy ścieżkę audio i video. Otwieramy plik VOB, po zaimportowaniu pliku przechodzimy do zakładki „Streams” a następnie „Stream list”. Na ekranie zobaczymy dostępną ścieżkę AC3. W oknie po prawej stronie na dole klikamy na przycisk „Demux”. Na ekranie pojawi się okno z zapytaniem gdzie zapisać wydzieloną ścieżkę audio AC3.
Po zatwierdzeniu położenia pliku AC3 rozpocznie się kilkuminutowy proces oddzielania audio z kontenera VOB.
W momencie zakończenia zapisywania audio możemy zająć się zakodowaniem ścieżki video. Dwukrotnym kliknięciem myszy na ścieżce audio wyłączamy ją (aby strumień audio nie był niepotrzebnie kodowany wraz z video). Wyłączony strumień pozostaje zakreskowany jak na przykładzie poniżej
Przechodzimy teraz do zakładki Video, gdzie wybieramy opcję „Compression”. W otwartym oknie spośród dostępnych kodeków Video wyszukujemy (wcześniej zainstalowany!!!) kodek Xvid i ustawiamy pożądane parametry kompresji. Podstawową sprawą jest właściwy dobór bitrate’u tworzonego pliku video. Zakładając że chcemy trafić dokładnie w rozmiar jednej płyty CD musimy posłużyć się kalkulatorem bitrate’u (narzędzie wbudowane w interface Xvid) gdzie podamy przewidywany bitrate ścieżki audio, oraz długość filmu. Kalkulator wyliczy nam średni bitrate dla samego video. Wartość tą powinniśmy wpisać w stosowne pole kodeka.
Po ustawieniu Xvida potwierdzamy nasze wybory i z zakładki File wybieramy opcję „Save As...” Wybieramy ścieżkę zapisu. Przycisk OK zainicjuje konwersję. Wynikiem będzie plik AVI (pozbawiony na razie dźwięku) który połączymy ze ścieżką AAC 5.1 w ostatnim etapie naszych prac.
Wysokojakościowe kodowanie obrazu jest sztuką samą w sobie. W
powyższym opisie nie wdaję się w szczegóły kompresji video ponieważ
istnieje wiele dobrej dobrych przewodników do kodowaniu Divx/Xvid, zaś
powyższy tekst jest poświecony głównie zagadnieniom audio. Warto
poświęcić trochę czasu na zrozumienie postaw kodowania
dwuprzebiegowego, ponieważ może ono istotnie poprawić finalny efekt
naszej pracy (a co za tym idzie zadowolenie przyszłych odbiorców
naszego „ripa”)
Po utworzeniu ścieżki video możemy powrócić do problemu audio. Mamy zachowany na dysku plik AC3 z ścieżką dźwiękową filmu. Otwieramy program Belight (który jest nakładką na osławiony program do konwersji dźwięku Besweet). Warto pamiętać aby oba programy umieścić w jednym katalogu, gdyż są ze sobą nierozerwalnie połączone ;-)
Za pomocą Belighta otwieramy ścieżkę AC3.
Przechodzimy do zakładki AAC, gdzie ustawiamy parametr „output channels” na 5.1, Encoding Engine na „Nero Digital”, Bitrate na CBR 128 kbit, zaś Profil na High Efficiency.
Jeśli wszystko mamy skonfigurowane jak w oknie powyżej – możemy kliknąć na przycisk „Start Processing” który rozpocznie konwersję. Cały proces może zająć nawet godzinę (zależnie od posiadanego komputera)
Efektem pracy enkodera będzie ścieżka z rozszerzeniem mp4 zawierająca rekompresowany materiał AC3. W tym momencie posiadamy wszystkie potrzebne elementy do finalnego „zmontowania” audio z video w finalny plik mpeg4 za pomocą Yamba.
Otwieramy aplikację, na pole Audio/Video przeciągamy plik z filmem i odpowiadający mu plik audio AAC (mp4).
Po załadowaniu plików klikamy na przycisk „Mux” co zapoczątkuje procedurę łączenia pliku audio i video. Finalnie otrzymamy gotowy plik mp4 zawierający film z dźwiękiem AAC 5.1. Jeśli wcześniej nie pomyliliśmy się w obliczeniach, jego rozmiar będzie równy, lub zbliżony do pojemności jednej płyty CD. Film możemy zatem wypalić i schować do naszego archiwum. Przede wszystkim jednak możemy cieszyć się jego oglądaniem i delektować wspaniałym wielokanałowym dźwiękiem ;-).
Michał Kubiak
Autor jest członkiem The Aud-X Team,
zespołu programistów pracujących nad opracowaniem i
popularyzacją nowego formatu zapisu audio 5.1