NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Pora na podsumowanie naszego testu nagrywarki BenQ DW 1625. Podczas testów napęd nie sprawiał żadnych problemów. Począwszy od momentu instalacji, aktualizację firmware'u, a skończywszy na testach odczytu i zapisu. Na pochwałę zasługuje elegancko działająca tacka i ogólnie cicha praca napędu. Jeżeli ktoś ceni sobie komfort pracy podczas odczytu, czy wypalania płyt, to model BenQ jest dobrym wyborem.
Nagrywarka radziła sobie bezproblemowo z odczytem naszych nośników testowych. Ze względu na maksymalną prędkość odczytu wynoszącą x40 napęd niczym nie zaskoczył, gdyż modele konkurencji umożliwiały odczyt z prędkością x48, a czasem nawet i więcej. Mimo tego można powiedzieć, że czasy odczytu są przyzwoite. Napęd cechuje dobry mechanizm SR/EC (Sound Reproduction/Error Correction), jeżeli chodzi o audio. 3 punkty w teście CD-CHECK to jednak za mało, aby osiągnąć szczyt stawki. Wspomnieć należy o możliwości odczytu płyt Audio CD zabezpieczonych zarówno przez Cactus Data Shield 200, jak i key2audio.
Na podstawie 2 programów - Nero CD-DVD Speed i CD DAE możemy stwierdzić, iż napęd posiada dobrą korekcję błędów. 0 błędów, jakie zanotowaliśmy w obu testach dobrze świadczy o możliwościach nagrywarki BenQ na tym polu. Niestety ze względu na brak współpracy z programem Nero CD-DVD Speed nie byliśmy w stanie przeprowadzić testu powierzchni z użyciem naszych testowych nośników. Jak tylko zostanie to uwzględnione w programie NCDS zweryfikujemy naszą ocenę korekcji DW 1625.
Nagrywarka BenQ charakteryzuje się bardzo szybkim czasem dostępu. Zarówno w przypadku płyt CD, jak i DVD. Ze względu na wpomnianą już maksymalną prędkość odczytu napęd nie mógł niczym zaskoczyć, jeżeli chodzi o czas odczytu naszych nośników testowych. Zaskoczył jednak w przypadku odczytu płyty zabezpieczonej przez SafeDisc 2. Niestety nie było to pozytywne zaskoczenie. BenQ DW 1625 potrzebował najwięcej czasu ze wszystkich dotychczasowych napędów na ukończenie kopiowania gry Warrior Kings zabezpieczonej przez ten system. Niestety po ukończeniu tego procesu gry nie udało sie uruchomić.
Przejdźmy teraz do testów zapisu, czyli tego, co tygryski lubią najbardziej ;-) Nagrywanie płyt CD nie stanowi dla testowanego napędu żadnego problemu. Napęd nieco lepiej radzi sobie z zapisem plusów, niż minusów. Widać to szczególnie w przypadku nośników z niższej półki. Poza jednym nośnikiem poziom błędów cały czas mieści się w ramach standardów ECMA. Dla przy pomnienia, przy ustawieniu ECC 8/1 maksymalna ilość błędów PI nie powinna przekraczać 280, a PIF 4. Uwagę zwrócić należy na zapis DVD+R z prędkością x16. Widać, że w przypadku testowanej nagrywarki nie jest on jeszcze do końca dopracowany. Dlatego zalecamy nagrywanie z nieco wolniejszą prędkością i jakość zapisu będzie bardzo dobra od początku do końca.
Pochwała należy się inżynierom BenQ za dopracowanie kwestii zapisu nośników dwuwarstwowych DVD+R. Przeglądając zachodnie serwisy, które miały okazję testować ten napęd jakiś czas temu mogliśmy zaobserować poważne problemy z nagrywaniem płyt Double Layer. Nawet w przypadku nośników Verbatima były kłopoty z pomyślnym ukończeniem zapisu. Aktualizując bios do wersji BBIA nie napotkaliśmy żadnych problemów. Wręcz przeciwnie, napęd bardzo dobrze spisał się w przypadku tego testu. Nawet nośnik z fabryki Riteka został zapisany z przyzwoitą jakością.
Nie można nie wspomnieć o pakiecie QSuite, który dołączany jest do wszystkich napędów ze stajni BenQ. Jest to kilka aplikacji dedykowanych dla nagrywarek tego producenta, które umożliwiają kontrolę niektórych właściwości napędu, takich jak BookType, WOPC, czy symulację zapisu. Jedynie Plextor może się również poszczycić podobnym pakietem przeznaczonym dla swoich napędów.
Cechą, która wyróżnia napęd spośród gąszczu propozycji konkurencji jest bez wątpienia wyposażenie nagrywarki w technologię LightScribe Direct Disc Labeling. Jest to jedno z pierwszych urządzeń na rynku posiadających tę funkcję. Jeżeli komuś znudziło się już pisanie markerem po płytach i ceni sobie estetyczny, profesjonalny wygląd swoich krążków CD, czy DVD, to powinien zastanowić się nad nabyciem modelu DW 1625. Etykiety wypalane przez testowany napęd nie pozostawiają wiele do życzenia. Co prawda satysfakcjonujący kontrast uzyskuje się zazwyczaj po 2 wypaleniach tego samego nośnika. Czas pojedynczego wypalenia dochodzi nawet do 30 minut, co przypomina okres, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze nagrywarki CD ;-) Drugim mankamentem są monochromatyczne etykiety, które możemy uzyskać. Jest to jednak stosunkowo nowa technologia i jeżeli wierzyć zapewnieniom inżynierów z HP niedługo ma być szybciej i bardziej kolorowo. W ostatnim czasie pojawiły się nośniki LightScribe w 5 nowych kolorach, tak więc wszystko idzie w dobrym kierunku. Kolejnym argumentem przemawiającym za tą technologią są spadające dosyć szybko ceny nośników LS.
Ogólnie możemy polecić BenQ DW 1625 wszystkim amatorom wypalania. Jeżeli ktoś dodatkowo lubi nowinki technologiczne, to ze względu na LightScribe napęd ten jest pozycją obowiązkową :-)
Plusy
Minusy
Sprzęt i nośniki LightScribe można kupić w sklepie CDRinfo.pl: