NAGRYWARKI | PROGRAMY | TESTY | DYSKI TWARDE/SSD | BIOSY | ARTYKUŁY | FAQ | NAGRYWANIE od A do Z | ENCYKLOPEDIA | FORUM | Nośniki | Konsole | Księgarnia | Zabezpieczenia płyt | Zaloguj |
Testowany napęd nie miał większych problemów z odczytem naszych płyt testowych. Średnie prędkości odczytu płyt CD pozostają na typowym, przyzwoitym poziomie. PX-716A uzyskał najlepszy wynik w odczycie płyty CD-RW, podobnie prędkości odczytu płyt DVD osiągnięte przez nagrywarkę pozwalają ją umieścić w czołówce grupy testowanych ostatnio urządzeń podobnej klasy. Napęd nie był za to w stanie odczytać testowych płyt DVD+RW i DVD-RW. Należy tutaj zauważyć ze wiele z testowanych przez nas napędów miało problem z tymi płytami, choć były takie nagrywarki, które obie płyty odczytały – chociażby Plextor PX-712A.
Napęd osiągnął w teście z płytą CD-CHECK doskonały wynik 5, co bardzo dobrze świadczy i jego mechanizmach korekcji błędów odczytu. Wynik testu w programie DAE Quality również jest dobry, choć nie pozwala na umieszczenie testowanego Plextora w czołówce.
Nagrywarka okazała się bardzo mało wydajna podczas ekstrakcji ścieżek audio programem EAC w trybie bezpiecznym. W trybie ciągłym jest już znacznie lepiej - wyniki są tutaj przeciętne, typowe. Starszy brat testowanego napędu PX-712 również nie wypadł rewelacyjnie w tej kategorii, w porównaniu do produktów konkurencji, wypadł jednak lepiej od PX-716A w ekstrakcji każdej ścieżki.
Napęd nie ma najmniejszych problemów z odczytem płyt audio zabezpieczonych technologiami key2audio oraz CDS200.Standard.
Napęd nie zgłosił żadnych C2 w trakcie skanowania porysowanej testowej płyty w programie Nero CDSpeed, podobnie w teście z CD DAE – 0 błędów. Świadczy to po raz kolejny dobrze o mechanizmach korekcji błędów – choć należy zauważyć, że zdecydowana większość obecnych nagrywarek DVD osiąga tutaj identyczne wyniki.
W testach z wykorzystaniem opcji Scan Disk programu CDSpeed, napęd osiągnął bardzo słabe wyniki. Pierwszej z testowych płyt w ogóle nie rozpoznał, a w pozostałych dwóch nie potrafił odczytać sporej ilości sektorów. Mimo słabych osiągów istotne jest, że napęd ukończył skanowania płyt które rozpoznał. Wiele napędów w przypadku trzeciej płyty (Odczyt mocno porysowanej płyty tłoczonej DVD) zwyczajnie się zawieszało, wiele także potrzebowało czasu ponad godziny na ukończenie testu. Plextor poradził sobie z płytą w kilkanaście minut. Przypomnę tutaj ze płyta która nie została rozpoznana przez PX-716A, nie była rozpoznana również przez PX-712 w teście z przed roku.
Napęd charakteryzuje się bardzo krótkim czasem dostępu do danych na płytach CD i raczej długim czasem w przypadku płyt DVD. Czasy odczytu naszych testowych płyt CD (strona piąta testu) są przyzwoite, typowe dla urządzeń podobnej klasy
Żaden z dziesięciu stacjonarnych odtwarzaczy DVD do których mieliśmy dostęp, nie miał najmniejszego problemu z odtwarzaniem filmu DVD nagranego za pomocą testowanego Plextora, mimo iż jakość nagrania była mocno ‘przeciętna’.
Jakość zapisu płyt CD za pomocą Plextora PX-716A nie pozostawia wiele do komentowania, tylko jedna z testowanych płyta wypaliła się źle, cała reszta zdecydowanie dobrze. Niestety nagrywarka nie pozwala na overburning płyt CD, jednak ta cecha wydaje się być w dzisiejszych czasach coraz mniej istotna.
Zapis płyt DVD. Widzimy tutaj krążki wypalane z całkiem dobrą jakością. Różne płyty są wypalane lepiej lub gorzej, lecz większość bardzo dobrze. Ewentualne zastrzeżenia można mieć jedynie do TDK DVD-R x8. To duży plus, szczególnie w odniesieniu do wielu napędów konkurencyjnych producentów, które potrafią być bardzo wybredne względem nośników.
Postanowiliśmy tutaj jeszcze sprawdzić jak nagrywarka będzie się sprawować po wyłączeniu opcji Auto Strategy – jest to technologia mającą zapewnić najwyższa jakość zapisu na płytach DVD z o indeksach prędkości powyżej x4. Czytelnicy naszego forum sugerowali, że wyłączenie tej opcji wpływa na polepszenie jakości zapisu DVD. Dalej zastanowiło nas jeszcze, dlaczego płyta Verbatim DVD+R x16 wypaliła się z prędkością x6. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna wydaje się być technologią PowerRec, mająca na celu takie obniżanie prędkości zapisu, aby zapewnić najwyższą jakość nagrania. Na stronie dziewiątej recenzji znalazły się w ten sposób wyniki naszych eksperymentów z włączaniem i wyłączaniem wspomnianych opcji.
W przypadku płyty Verbatim DVD+R x16 wyłączenie Auto Strategy nie przyniosło żadnej drastycznej zmiany jakości nagrania, lecz płyta nadal nagrywała się z prędkością x6. Idąc dalej wyłączyliśmy PowerRec i wypaliliśmy kolejna taka sama płytę. Płyta nagrała się z deklarowana prędkością x16 a jakość nagrania dalej nie pogorszyła się w istotny sposób. Widzimy wzrost ilości PI/PO na końcu płyty gdzie prędkości liniowe są najwyższe, lecz są to wartości zdecydowanie akceptowalne.
W przypadku płyty TDK DVD-R x8 interesujący jest fakt ze płyta zaczęła się nagrywać z prędkością x6, dalej prędkość wzrosła do x8, a następnie spadła do x4 – najprawdopodobniej w wyniku działania wspominanych opcji mających poprawiać jakość wypalania. Widzimy tutaj także że część płyty która wypaliła się x4, charakteryzuje się znacznie większymi ilościami PIE. Pozwala to na wątpliwość odnośnie użyteczności technologii wykorzystywanych przez PX-716A.
Wyłączenie opcji PowerRec i pozostawienie opcji Auto Strategy skutkowało ze płyta TDK DVD-R x8 wypaliła się z prędkością x12, lecz niestety jakość nagrania w końcowym obszarze płyty jest niezadowalająca.
Wyłączenie opcji Auto Strategy i włączenie PowerRec skutkowało wypaleniem płyty x12, lecz jakość okazała się jeszcze gorsza niż w poprzednim teście – płyta na końcu była nieczytelna.
Mocno nas zdziwiło, że wyłączenie obu badanych technologii dało w efekcie prędkość zapisu x12 i zdecydowanie lepszą jakość, niż przy włączonych opcjach mających zapewniać wysoką jakość.
Myślę, że przeprowadzone przez nas eksperymenty nie są wystarczające do wyciągania stanowczych wniosków. Możliwe, że różnice są wynikiem zmiennej jakości samych pustych płyt. Mimo że płyty były z jednej rolki, mogło się to zdarzyć. Można jednak mieć wątpliwości, co do celowości i użyteczności sprawdzanych technologii. Wynika stąd, także ze użytkownik Plextora PX-716A najlepiej zrobi jeśli sam dojdzie metodą prób i błędów które opcje powinien włączać, a które wyłączać dla danego nośnika. Hmm, zabrzmiało trochę strasznie, znów kombinowanie, sprawdzanie, niszczenie płyt... Tym, których to przestraszyło chcę przypomnieć że testy jakości na stronie ósmej recenzji wypadły dobrze dla niemal wszystkich płyt – a odbywały się na ustawieniach domyślnych, czyli obie technologie były włączone.
Podsumowując nagrywarka wypadła bardzo przyzwoicie w naszych testach. Ma oczywiście swoje słabsze strony, ale należy pamiętać że nie ma nagrywarek które takowych nie mają. Przy wyborze nagrywarki należy się zawsze kierować swoimi indywidualnymi potrzebami – wtedy będziemy zadowoleni. Szukanie ideału na nic się nie zda.
Plextor PX-716A jest nagrywarką znacznie droższą niż produkty konkurencji, choć ostatnio ten dystans cenowy ma tendencje do zmniejszania. Moim osobistym zdaniem, jest to produkt warty zakupu, płacimy tutaj za wiele rzeczy, jak wysoka jakość wykonania – co rzuca się w oczy od pierwszego kontaktu, za bardzo dobry support, za gwarancję door to door itp. Natomiast jeżeli ktoś oczekuje że kupując nagrywarkę 2x droższą od produktów konkurencji będzie miał napęd który na każdym polu będzie 2x lepszy to się rozczaruje – nie ma niestety takich napędów, za żadne pieniądze.
Fotografie wykonane za pomocą aparatu udostępnionego przez firmę MSI.