Jak archiwizować dane
Dodawanie dodatkowych danych korekcyjnych.
Pierwszy etap masz już właśnie za sobą. W wykonany obraz trzeba będzie teraz wszczepić dodatkowe dane korekcyjne za pomocą wspomnianego wcześniej dvdisaster.
1. Po uruchomieniu programu w pierwsze wolne pole obok napędu, wpisz dokładną ścieżkę do obrazu *.iso który utworzyłeś.
2. Kliknij w ikonkę z "kluczem i śrubokrętem" aby przejść do opcji.
Na zakładce Image upewnij się, że rozmiar obrazu odczytywany będzie z ECC/RS02, a nie z napędu lub systemu plików. Upewnij się też, że strategia odczytu będzie Liniowa.
Na zakładce Error Correction wybierz metodę Augmented Image (RS02) i upewnij się, że ilość sektorów dla poszczególnych nośników zgadza się z tymi z obrazka niżej. Zakładając, że w obrazie zastosowałeś mode 1, rozmiar sektora będzie mieć 2048 bajtów. Można w ten sposób wyliczyć maksymalną wielkość obrazu dla danego typu nośnika. Błędne ustawienie tych wartości spowoduje, że *.iso nie będzie dało się wypalić np. na płycie M-Disc (dvdisaster rozszerzy obraz ponad przewidywaną dla danego typu nośnika ilość sektorów).
3. Zamknij okno z opcjami i kliknij w ikonkę Create. Rozpocznie się dodawanie danych korekcyjnych do obrazu ISO.
4. Po zakończeniu całego procesu, kliknij w ikonkę Verify, aby sprawdzić czy obraz nie został uszkodzony, czy nadaje się do wypalenia na płycie.
Jeśli zamiast Good Image, wyświetli się Damaged Image, oznacza to że obraz był uszkodzony (bad sektory na dysku twardym, błędnie działający program tworzący obraz itp.) lub po dodaniu danych korekcyjnych został uszkodzony (niewspierany system plików itp.).
Wówczas trzeba prześledzić wszystkie kroki, które wykonałeś i znaleźć przyczynę uszkodzenia obrazu.
Komentarze