Dziurawe zabezpieczenie

Radek Nimal - Friday, 07 July 2006, 14:21

AACS to system zabezpieczający dane video na płytach Blu-Ray oraz HD DVD. Polega na przesyłaniu zaszyfrowanego sygnału odczytanego z płyty do wyświetlacza, który dopiero dekoduje dane i pokazuje nam obraz. c't, niemiecki magazyn komputerowy, pokazuje jak to zabezpieczenie złamać.


Dziennikarze odkryli, iż pierwsze programowe odtwarzacze video wysokiej rozdzielczości, działające pod systemem Windows, pozwalają na robienie screenshotów z wyświetlanego filmu. Ponieważ funkcję zapisywania przechwytywanych klatek można bez problemu zautomatyzować, w prosty sposób otrzymujemy film na dysku z postaci pokazu slajdów. Teraz tylko tworzymy plik video z dodanym przechwyconym dźwiękiem... to już potrafi każdy amator obróbki video używając darmowego oprogramowania.
Znowu życie pokazuje, że najwymyślniejsze systemy zabezpieczeń zwykle najłatwiej obejść.

Źródło: heise Security

Tagi:

Komentarze (0)
  1. para pisze:

    A co na to RIAA, jeszcze nie zaproponowa³a zamkniêcia gazety. Przecie¿ to namawianie do kradzie¿y :))

  2. nimal pisze:

    moze w RIAA nie znaja niemieckiego 😀

  3. sobrus pisze:

    kiedy oni sie naucza ze to nie ma sensu? przeciez sygnal, niewazne jak pierwotnie zabezpieczony, w koncowej fazie musi zawsze trafic to zmyslow uzytkownika w czystej, niezaszyfrowanej postaci. W najgorszym wypadku mozna postawic kamere cyfrowa przed monitorem. Tego nie da sie obejsc w zaden sposob. Jezeli uzytkownik odpali w tle program w stylu FRAPSa to tez nic nie zrobia.

  4. michobo pisze:

    No to postaw se kamere przed mionitorem, nagraj film i potem ciesz oko tym zajebistym, cyfrowym obrazem…..

  5. vhd pisze:

    Magii tu nie ma. Cos musi wiedziec jak zdekodowac dane. W tym przypadku procesor wyswietlacza. Zatem na niego nalezy przypuscic atak i tyle. Moze to byc trudne ale zapewne mozliwe.

  6. Giga pisze:

    No tak.. Zawsze mo¿na kupiæ se LCD obs³uguj±cy rozdzielczosæ HD i w akcie desperacji ¶ci±gaæ dane biegn±ce bezpo¶rednio do matrycy.

  7. vhd pisze:

    @Giga
    Myslalem bardziej o odczytaniu spodobu dekodowania danych z programu procesora wyswietlacza i np napisaniu sterownika, emulujacego wyswietlacz, ktory zapisze zdekodowane dane do pliku.

  8. sobrus pisze:

    @michobo
    napisalem wyraznie "w najgorszym wypadku". W lepszym uruchom cos w stylu frapsa i bedziesz miec swoja jakosc. Prosze czytac ze zrozumieniem.

  9. cerber1978 pisze:

    Czego to piraci nie zrobi± .. ale technika ma dwa koñce 🙂

    Z górniczym pozdrowieniem MS.

  10. zbynia pisze:

    ale po co sie bawic procesorem?
    giga dobrze prawi – najlatwiej i najwygodniej

    no ale tak to jest – jak cos da sie zabezpieczyc to musi sie dac odbezpiecfzyc – chyba ze ktos zrobi to tak zeby sie nie dalo ale wtedy nikt z tego nie skorzysta…
    chyba ze wpadna na debilny sposob zabezpieczania kluczem ilok…tego jeszcze nikt nie zlamal w przeciwienstwie do syncrofta…..

    no ale znow ucierpia legalni uzytkownicy…..
    zamiast sie tak pieprzyc nalezy postarac sie o to by jak najwieksza rzesza mogla korzystac z tego w pelni legalnie – obnizyc ceny kilkukrotnie a wyjdzie na to samo dzieki sprzedanym duzo wiekszymj ilosciom – jak pomysla to moga byc to duzo wieksze zyski niz wynikaloby z obnizki….
    plus praca dla ludzi robiacych te wieksze ilosci….

    no ale biznesmeni tam nie siedza tylko zwykli wyzyskiwacze i zlodzieje…..zupelnie jak u nas…

  11. irondick pisze:

    Tak patrze na to wszystko i dochodzê w wielu przypadkach do wniosku ¿e twórcy zabezpieczeñ nie zdaj± sobie sprawy ¿e w gigantyczny sposób niszcz± ¶rodowisko naturalne.
    Tak tak to nie urojenie.
    Oto czemu po krótce:
    1.Kto¶ musi zaprojektowaæ uk³ady koduj±ce i dekoduj±ce.
    2.Kto¶ to musi produkowaæ zu¿ywaj±c cenne surowce.
    3.Ka¿dy dodatkowy procesor lub proces dekodowania zu¿ywa ENERGIÊ.
    Wiêc policzcie ile energii na ¶wiecie jest na darmo puszczana w komin w skali globalnej to jest baaaardzo wiele kilowatów.
    I ja siê pytam po co?

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.