Ricoh zaprezentował komponent optyczny, dzięki któremu można skonstruować urządzenie czytające wszystkie aktualne formaty zapisu optycznego – od CD, przez DVD, aż po HD DVD i Blu-ray.
Trudność polega na skoncentrowaniu strumienia lasera w odpowiednim miejscu. Każdy istniejący standard ma inną grubość warstwy ochronnej – od 0,1mm w BD, przez 0,6mm w HD DVD i DVD, aż po 1,1mm w CD. Najpierw urządzenie rozpoznaje rodzaj włożonej płyty. Potem, dzięki płytce dyfrakcyjnej, umieszczonej pomiędzy źródłem lasera a układem soczewek głowicy, która dostosowuje się do nośnika, możliwe jest skoncentrowania wiązki czytającej tam, gdzie znajdują się dane.
Całe urządzenie ma 3,5mm średnicy i grubość tylko 1mm. Dzięki temu maleństwu już wkrótce powinny pojawić się pierwsze czytniki obsługujące wszystkie dostępne formaty dysków.
Przeczytać wszystko
Radek Nimal - Saturday, 08 July 2006, 15:11Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
No takie co¶ to rozumiem, mo¿e za 3 lata bêdzie mnie staæ na takie cudo.
A to dotyczy tylko czytania, czy równie¿ zapisu?
na razie tylko odczyt
A mialo sie nie dac, a tu takie proste rozwiazanie, plytka dyfrakcyjna.
Co za lole tam pracuja ?
Niech jeszzce ta informacja sie rozniesie to moga zapomniec o zyskach ze sprzedazy swoichcudownych maszyn, przynajmniej w krajach mniej rozwinietych jak polska. No chyba ze u nas jedynie slyszna partia zakaze jako szkodzace rodzinie.
Proste .. ma³e … a cieszy 🙂
Z górczym pozdrowieniem MS.
Tylko siê cieszyæ bo nie trzeba bêdzie mieæ kilku odtwarzaczy i nagrania w nowym standardzie bêd± mia³y wiêksze szansê. A skoro maj± g³owicê do odczytu to pewnie wkrótce pojawi siê taka z mo¿liwo¶ci± zapisu.
@Sunna
A co za lole pracuj± w Intelu, ¿e zamiast od razu zrobiæ PIV 4 GHz zrobili jaki¶ badziewny 8086 4.75 MHz?
Proste rozwi±zania czêsto nie daj± siê prosto zrealizowaæ. I zwykle nie jest problemem co¶ wyprodukowaæ a wyprodukowaæ to tak by nie kosztowa³o fortunê… Bo na plaster nam g³owica do odtwarzacza wykonana w warunkach superlabolatorium i przez to kosztuj±ca 100.000 dolców.
Nagus
Z tego co kumam to tu chodzi jedynie o plytke dyfrakcyjna. A laser jest zwykly. 🙂 Zadne kosmiczne rozwiazanie.
Porownywac procesory z milionami tranzystorow do plytki z dziurkami jest hmm, nie na miejscu
Hmm, zwykly laser? tzn jaki? Przeciez dla kadej plyty stosowany jest inny rodzaj lasera (barwa, a tym samym srednica wiazki)
Pewnie chodzi o niebieski laser – p³ytka dyfrakcyjna ma uchroniæ przed problemami zwi±zanymi z ró¿n± grubo¶ci± ochronn± w przypadku p³yt HD DVD i BD. Dla CD i DVD pewnie wszystko zostawi± "po staremu", 🙂