Odciski palców

Radek Nimal - Sunday, 09 July 2006, 12:24

Policja używa ich do identyfikacji przestępców. Każdy ma je niepowtarzalne. Od dawna można ich używać także do zabezpieczania danych. Zwykle jednak czujniki biometryczne są albo drogie, albo niepraktyczne. A może PenDrive tak zabezpieczyć?


SanDisk skonstruował mowy model przenośnej pamięci flash z zabezpieczeniem biometrycznym. SanDisk Cruzer Profile USB Flash Drive daje możliwości takie, jak każdy inny PenDrive – bootowanie, instalacja oprogramowania, przenoszenie danych... Aby jednak go użyć, najpierw należy przyłożyć palec do czytnika. To o wiele pewniejsze zabezpieczenie, niż stosowane powszechnie hasła dostępu.
Używanie napędu nie wymaga instalacji żadnych sterowników. Co najważniejsze – cena jest też przystępna – niecałe 80$ za wersję 1GB i 70$ za 512MB.

Źródło: SanDisk

Tagi:

Komentarze (0)
  1. MikiX pisze:

    Za t± cenê na 99%to optyczny czytnik linii papilarnych a to bez problemu oszuka ka¿dy dzieciak chyba ¿e u¿ytkownik po ka¿dym u¿yciu bêdzie wyciera³ go dok³adnie szmatk± i niczego nie bêdzie dotyka³:-) Zreszt± ka¿dy czytnik linii papilarnych da siê oszukaæ potrzebny jest do tego odpowiedni klej(¿ywica) epoksydowy i po k³opocie. A zreszt± jaki¶ sadysta jeszcze palca odetnie ja dziêkuje za takie zabezpieczenie.

  2. pepperman pisze:

    "A zreszt± jaki¶ sadysta jeszcze palca odetnie ja dziêkuje za takie zabezpieczenie."

    nowoczesnych czytnikow nie oszukasz w ten sposob

  3. MikiX pisze:

    Zgadzam siê ¿e nowoczesny czytnik nie da siê tak oszukaæ ale na pewno nie dotyczy to tego produktu chyba nie wierzysz ¿e za 80$ dostaniesz 1GB i nowoczesny czytnik linii papilarnych. Taki czytnik powinien sprawdzaæ temperaturê obiektu i wystêpowanie pulsu nie wspominam o trój wymiarowo¶ci odcisku(bo to powinien byæ standard ale jeszcze nie jest)tyle tylko ¿e taki czytnik nowoczesny idzie oszukaæ za pomoc± ¿ywicy epoksydowej i w³asnego palca jasne ¿e to trudne ale paluch odci±æ jaki¶ sadysta mo¿e choæby po to ¿eby ³atwiej by³o mu zrobiæ wzór w ¿ywicy. A jak znasz jeszcze jak±¶ formê zabezpieczenia to podziel siê wiedz±. Ja znam tylko co napisa³em czyli trój wymiarowo¶æ odcisku temperatura cia³ oraz puls mo¿na jeszcze dodaæ jak±¶ formê badania DNA w naskórku ale nie s³ysza³em o takim czytniku dostêpnym zwyk³emu ¶miertelnikowi mo¿e kto¶ cos takiego skonstruowa³ ale na pewno nie dla mas.

  4. pepperman pisze:

    @MikiX
    wiekszosc nowocesnych czytnikow jest dostpena smiertelnikowi, chocby przemyslowe rozwiazania, nikt Ci jednak nie zabrania zabezpieczyc tak np. dostep do klopa w Twoim domu, a jak nie podoba Ci sie "paleczka" to nie kupuj, to tylko zwykla pamiec, a nie sprzet dla CIA

  5. zbynia pisze:

    debilizm – i tak zadna powazna firma nie pozwala wynosic danych poza budynek….

  6. ThanatoS pisze:

    A czy musi to kupowac korporacja? Jest to sprzet dla kazdego, to fajny bajer i czasami w domu przydatny (dzieciaki tak latwo nie beda sie bawic danymi ojca, matki etc.).

  7. houston pisze:

    @ MikiX

    jest jeszcze 1-n sposob indentyfikacji ostatnim "hit" potencjal elektryczny kazda zywa istota ma swoja unikalna przewodnosc elektryczna i odcisk palca uciety bedzie bezuzyteczny to co pisales owszem puls "tetno" ale tez "echo pracy serca" bo palec to nie tylko tetnice ale i zyly temperatura rowniez ale fakt faktem za taka cene watpie zeby mialy takie opcje do kontroli nawet nowoczesny czytnik potrafi odroznic palec od istoty zywej od martwej a "nalozona blona ktora jest izolatorem bedzie brak potencjalu elektrycznego "izolator" wiec odpadnie przy probie weryfikacji

  8. Seadog pisze:

    1. News (?!) jest przestarza³y, ta pamiêæ jest dostêpna ju¿ od d³u¿szego czasu. Tak¿e w Polsce.
    2. Zastosowany czytnik linii jest do¶æ prymitywny. Nie zgodzê siê, ¿e jest to lepsze zabezpieczenie ni¿ has³o + szyfrowanie danych.

  9. h-doc pisze:

    mam co¶ podobnego – Pretec 1GB z czytnikiem linii papilarnych. Moje uwagi s± nastêpuj±ce:
    1 zalety: fajny gad¿et, czytnik faktycznie dzia³a, ca³e urz±dzenie jest wielko¶ci standardowego pendrive’a, na pewno jest to atrakcyjne zabezpieczenie dla ludzi nie maj±cych g³owy do zapamiêtywania hase³.
    2. wady: czytnik jest ma³o wygodny w stosowaniu, bo jest ma³y a poza tym skanowanie trzeba przeprowadzaæ z czytnikiem w³o¿onym w gniazdo USB. Najczê¶ciej muszê zrobiæ kilka skanów zanim mnie poprawnie zidentyfikuje. Chodzi tylko pod XP/2000. Instaluje niepotrzebnego ¶miecia w systemie i wymaga prze³adowania systemu po instalacji.

    Jestem ciekaw, czy ten Sandisk ma podobne wady (pewnie tak). Tak wiêc jeszcze powinni nad tym popracowaæ.

  10. zybizg pisze:

    Pretec i A-Data ma co¶ takiego od pó³ roku i systemu nie trzeba restartowaæ, ale istotnie dzia³a tylko pod 2k i XP

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.