Amerykańska firma Freescale ogłosiła stworzenie technologii, pozwalającej budować mikrochipy przechowujące dane dzięki zjawiskom magnetycznym. Dotychczas tego typu rozwiązania bazowały na ładowaniu kondensatorów prądem. Mikrochip nazwano Mram (magnetoresistive random-access memory).
Główne zalety stosowania zjawisk magnetycznych zamiast elektrycznych to niezależność trwałości danych od dostarczenia zasilania i większa prędkość zapisu i odczytu informacji. W porównaniu do technologii NAND stosowanej w PanDrivach i kartach pamięci (gdzie kondensatory są trwale izolowane, dzięki czemu zapis wytrzymuje nawet 10 lat bez zasilania) zaletami jest prędkość i, na razie, nieoznaczalna trwałość zapisu, w porównaniu do modułów SDRAM – trwałość danych.
Zastosowanie Mram w komputerach jako nośnika danych pozwoli na przyspieszenie operacji intensywnie korzystających z dysków, np. bootowania systemu.
Ilość możliwych zastosowań wydaje się ogromna. Pierwsze, czteromegabitowe moduły Mram mają ujrzeć światło dzienne w przeciągu dwóch miesięcy. Niestety firma Freescale nie chce zdradzić, jakie firmy już zamówiły chipy. Możliwe, iż staniemy się świadkiem rewolucji.
Magnetyczne RAMy
Radek Nimal - Monday, 10 July 2006, 16:47Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
No i sta³o siê, mozliwe, ¿e jeste¶my ¶wiadkami narodzin no¶nika jutra. 🙂
to przelom
prawdopodobnie najwazniejsza technologia w dziedzinie nosnikow od kilku lat
jesli technologia zostanie wykorzystana i znajdzie wsparcie wsrod gigantow, nasze komputery za jakis czas beda zygladaly zupelnie inaczej… i nie tylko komputery 🙂
Mo¿e komputery nie bêd± wygl±da³y inaczej, ale ju¿ widzê te przysz³o¶ciowe dyski twarde… Zwyk³e p³ytki wtykane w p³ytê g³own± jak RAM. 🙂 Laptopy bêd± l¿ejsze i d³u¿ej bêd± trzyma³y na baterii… ¦wiat stanie siê piêkniejszy.
No i proszê – ludzie d³ugo zastanawiali siê, czy kiedykolwiek zostan± zniesione ograniczenia pamiêci flash, które uniemo¿liwiaj± zast±pienie nimi dysków twardych. Jak widaæ trzeba by³o szukaæ rozwi±zania gdzie indziej. 🙂
A co do no¶ników optycznych, to moim skromnym zdaniem jeszcze przez bardzo d³ugie lata bêdziemy u¿ywaæ CD (pewnie g³ownie do audio)/DVD/HD DVD lub BD. 🙂
wg mnie, to wiêkszej rewolucji nie ma…
Jako¶ pamiêci flash siê nie przyjê³y do tego typu rozwi±zañ. Za du¿o zmian trzeba by by³o wprowadziæ. Oceniam to na technologiê, która pojawi siê za ok 10 lat a do tego czasu, to pewnie wiele jeszcze siê zmieni i nowe formaty (oczywi¶cie bêdzie walka formatów czy flash+, czy mo¿e flash- a mo¿e jeszcze flash++– 🙂 )
@PrzemekB
A wiesz dlaczego siê nie przyjê³y flashe? Z powodów ograniczeñ, których ta technologia jest pozbawiona, czyli ograniczonej trwa³o¶ci. Za³ó¿ sobie cache’a na PD albo karcie pamiêci i przekonasz siê o czym mówiê gdy milion razy skasuje plik i zapisze go od nowa. 😛
@Atlantis
Do wszystkiego mo¿na siê przyczepiæ 🙂
Jednak maj±c system operacyjny w pamiêci flash unika siê tego typu problemów a start systemu by³by o wiele szybszy.
Absolutnie nie mówiê tu o pliku wymiany 🙂
ciekawe na ile to jest odporne na zaklocenia elektromagnetyczne…..
jak wiadomo zjawisko magnetyzmu w tego typu urzadzeniach jest bardzo czule na wszelkie tego typu sprawy
@zbynia
Co za problem, uk³±dy scalone w ekranuj±cych metalowych obudowach produkowano ju¿ bardzo dawno temu. 😉 I bez przesady, w koñcu ka¿dy no¶nik magnetyczny jest wra¿liwy pod tym wzglêdem, ale jako¶ nikt nie boi siê o dyski twarde – taki uk³ad mo¿na te¿ otoczyæ grubym ekranem i mamy spokój. 🙂
@PrzemekB
No to przecie¿ powstaj± dyski hybrydowe. 🙂 Zobaczymy jakie osi±gi bêd± mia³y te nowe pamiêci, moze nie ma co narzekaæ, bo bêd± sprawowa³y siê podobnie jak flash je¶li chodzi o szybko¶æ? W ka¿dym razie nawet je¶li nie, to przecie¿ nic nie stoi na przeszkodzie, ¿eby zrobiæ urz±dzenie hybrydowe z³o¿one z kilku uk³adów tego eksperymentalnego no¶nika (swap, dane) i uk³adu pamiêci flash (na system).
Juz kiedys takie pamieci byly(w latach 70-tych)-o ile mnie pamiec nie myli nazywaly sie pamieci ferrytowe.Wykorzystywaly zjawiska magnetyczne.Moge stwierdzic ze jak wszyscy wiedza nie dozyly wspolczesnych czasow.Wiec huraoptymizm w postaci nowa rewolucja itp. jest o kant tylka rozbicc.