W połowie września słynny japoński koncern produkujący napędy optyczne wprowadzi na rynek PLEXERASER. Jest to urządzenie, którego jedynym przeznaczeniem jest niszczenie danych zapisanych na płytach CD i DVD. Urządzenie jest skierowane do osób prywatnych i korporacji, które obawiają się wycieku ważnych danych przechowywanych na tego rodzaju nośnikach.
PLEXERASER nie wymaga podłączania do komputera. Dysk jest niszczonych automatycznie po włożeniu do niszczarki. Urządzenie wykorzystuje technologię PlexLaser Del polegającej na użyciu lasera do uszkodzenia warstwy, na której dane są zapisywane.
PLEXERASER obsługuje płyty 8cm/12cm DVD±R DL/±R/±RW oraz CD-R/RW. Nie jest jednak w stanie usunąć zapisanych danych z płyt CD-ROM, DVD-ROM oraz DVD-RAM.
Czasy niszczenia danych w przypadku poszczególnych rodzajów nośników:
DVD SL: 3 minuty
DVD DL: 6 minut
CD: 3 minuty
Niszczarka pojawi się najpierw na rynku japońskim w cenie ok. 25 000 jenów (660zł).
hmm a nie ³atwiej po³amaæ p³ytê ?? 😀
zbedny wynalazek i jeszcze tyle czasu to zajmuje o cenie nie wspomne 😀
@ZEN4
najwidoczniej plex dostrzeg³ grono konsumentów którym nie uchodz± takie rzeczy, tzn. im nie wypada 🙂 si³owaæ siê z p³ytami aby jes zniszczyæ.
a myslalem, ze Plextor to powazna firma
wystarczy podzia³aæ mikrofalami. To urz±dzonko mo¿e przyda siê osobie prywatnej. Chcia³bym zobaczyæ jak rozporacja zatrudnia cz³owieka, które 24h na dobe niszczy p³yty w ten sposób. Moja mikrofalówka zabija wydajno¶ci± te urzedzenie chyba z 1000x 😉
Tipros, ale jak za d³ugo podgrzejesz? :]
to prócz b³ysków bêdzie bum …
fizyczne niszczarki p³yt s± juz d³ugo na rynku ,w pracy mia³em niszczarkê do papieru i p³yt, która fizycznie 'mieli³a’ p³yty, w/g urz±dzenie lepsze do tego typu zadañ
… i co najwa¿niejsze, szybsze.
Ja jak muszê zniszczyæ jak±¶ p³ytê to po prostu robiê dwa g³êbokie naciêcia na spodzie p³yty no¿ykiem do tapet, dzia³a w 100%.
@Aston Martin
Taki nosnik da sie odczytaæ, poza uszkodzonymi komórkami, ale du¿o danych da siê odzyskaæ… W wielu przypadkach banalny program BAD COPY pomo¿e …
To zale¿y od pomys³owo¶ci naciêæ, ja zazwyczaj robiê dwa naciêcia wzd³u¿ promienia; od ¶rodka do zew. krawêdzi, dziêki temu je¶li na p³ycie nagrany jest du¿y plik to zostanie odzyskany niekompletnie, a niekompletny bêdzie bezu¿yteczny.
@Aston Martin
Mimo wszystko Tipros ma razjê. Mo¿na wiele odzyskaæ.
Jak zniszczysz niszcark± mechaniczn± tak± p³ytê to nie ma ¿adnych szans na odzyskanie danych.
to sprobuj odzyskac cos z tak zarysowanej plyty….tipros niech sie dalej bawi mikrofalowka jak male dziecko………
zaden program tego nie odzyska bo nawet czytnik nie zobaczy plyty…..
Zamiast ci±æ p³ytê (i palce jak nó¿ ze¶lizgnie siê) nie prosciej, pewniej i bezpieczniej dla r±k j± po prostu polamaæ na kilka(na¶cie) kawa³ków? Wskazana jest tylko ³amanie w czym¶ os³oniêtym (kosz) bo warstwa barwnika i od³amki lubi± odpryskiwaæ. A tak na marginesie: CDR ³amia sie z wiekszym hukiem i bardziej strzelaj± ni¿ bardziej elastyczne DVDR z podwójnym kra¿kiem poliwêglanu i barwnikiem wewn±trz.
Szkoda czasu na wymy¶lne sposoby, zwyk³a niszczarka do dokumentów dobrze sobie radzi z p³ytami tak jak napisa³ @Deckard. A co do BadCopyPro czy mo¿e CDRollera, no có¿ niektórzy wierz± w ¦w. Miko³aja. Wiele razy próbowa³em i przy mocno porysowanej p³ycie, czas na odzyskanie danych tymi programami to czas stracony.
plyta w mikrofalowce wydziela potencjalnie niebezpieczne gazy – jak kazdy podgrzany plastik
niszczarka do dokumentow znajduje sie w kazdym biurze i niszczy plyty bardzo skutecznie – ale na zachodzie pojawiaja sie glosy ze to bardzo zle postepowanie, bo takich odpadow nie da sie zagospodarowac, a plyty zniszczone w niszczarkach do plyt mozna wyzucac jako odpady typu PET do dalszego przetworzenia
wiec urzadzonko jest dla "zielonych biur" a to ostatnio modne – znaczy sie nabywcow znajda 🙂
@zbynia
nie wiem czy zdajesz sobie sprawê, ale napêd widzi p³ytê praktycznie zawsze a to oprogramowanie decyduje o tym czy rozpozna p³ytê. Proste programy w³asnie typu Bad Copy odzyskaj± wiekszo¶æ danych. Dla wiêkszo¶c firm to niedopuszczalne. To tylko proste domowe sposoby, a s± laboratoria specjalizuj±ce siê w odzyskiwaniu danych z no¶ników optycznych i magnetycznych. Zbynia znów pokazuje ogrom swojej wiedzy, aczkolwiek to w³a¶nie mikrofalówka by³a w wielu przypadkach za niszczenie p³yt z niepotrzebnymi lub niewygodnymi tre¶ciami. Tak wiêc porysowanie niewiele da – tym bardziej, ¿e czêsto porysowana warstwê mo¿na wypolerowaæ i je¶li Ciêcie nie by³o naprawde g³êbokie to nienaruszone dane s± znów z nami.
£amanie jest te¿ bardzo skuteczne 😉
co do rysowania – tylko totalny ignorant bedzie rysowal po stronie spodniej plyte cd, skoro wartwa ochronna ma od tej strony 1,1 mm, a od przciwnej mnij niz 0,1
gorzej z dvd, gdzie ochronna z obu stron ma 0,6mm, wiec zeby skutacznie "zarysowac" trzeba praktycznie przeciac