Wypal zamiast kupować – wszystko w sklepie

Radek Nimal - Tuesday, 10 October 2006, 21:00

Macrocision i Sonic Solutions zapowiedzieli wdrożenie wspólnej oferty dla kupujących płyty DVD. Koszty transportu i magazynowania są o wiele wyższe od kosztów produkcji – a za wszystko płaci klient. Czemu więc nie przenieść produkcji do sklepu? W przypadku płyt DVD można to zrobić minimalnym nakładem finansowym.


Sonic dostarcza urządzenia i oprogramowanie dla stacji nagrywającej. Macrovision zadbał o zabezpieczenie tak powstających płyt – czego domagały się wytwórnie filmowe, zanim zgodziły się na taką formę sprzedaży. Klient przychodzi do sklepu, wybiera film i nagrywa go sobie. Płyta zabezpieczona jest systemem CSS DRM. Całość operacji trwa około 10 minut. Firmy zapewniają, iż jakość dorównuje płytom tłoczonym tradycyjnym sposobem.
Jeżeli filmy będą dzięki temu tańsze, a oferta tak sprzedawanych tytułów szeroka (teoretycznie może być szersza niż dostępnych tradycyjnie – odpada problem magazynowania nośników i zamrażania środków w płytach, które nie wiadomo, czy się sprzedadzą), może to być przełom na rynku.

Źródło: SFGATE

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Aston Martin pisze:

    Bardzo dobry pomys³, je¿eli tylko jako¶æ bêdzie taka sama to poproszê.

  2. syzyf pisze:

    ¿e te¿ wczesniej na to nie wpadli. Ale znaj±æ ¿yciê to cena bêdzie wynosiæ 90% normalnej pude³kowej wersji 🙂 wiecie koszty itp LOL zawsze co¶ wymy¶l±

  3. Mzymon pisze:

    @ syzyf dok³adnie. Wtedy powiedz± ¿e p³aci siê za magazynowanie czystych p³yt na których bêdzie nagrany film 😀 lol Trochê dziwi mnie czas zapisu. 10 minut to trochê za ma³o na nagranie DVD DL z prêdko¶ci± 2,4. Owszem s± ju¿ wy¿sze krotno¶ci. Tylko co siê pó¼niej zrobi z no¶nikiem nagranym prêdko¶ci± np. x8? Przy jednowarstwowych to rozumiem ale przy DVD 9 to ju¿ odpada.

  4. oddwor pisze:

    Koszty magazynowania i transportu bêd± identyczne jak w przypadku t³oczonych p³yt, maleje natomiast trwa³o¶æ no¶nika, ryzyko du¿ego nak³adu, który siê nie sprzeda, jako¶æ p³yty.
    Pozatym po co i¶æ do sklepu skoro film mo¿na wypaliæ/wypo¿yczyæ/obejrzeæ w domu?
    W dobie szybkiego internetu, ofert video na ¿±danie, setek kana³ów kablowych i satelitarnych cyfrowych i analogowych, telewizji hdtv po co komu wypalanie p³yt w sklepie?

  5. bennyone pisze:

    powoli powoli stare skostniale dziady w firmach zaczynaja kombinowac – nie mozesz pokonac wroga to sie do niego przylacz 😉 ot powoli powoli ale do przodu :> za jakies 25 lat bedzie normalnie 😉

  6. suchyjastrzab pisze:

    @Mzymon & oddwor

    O jakich kosztach magazynowania i transportu piszecie ?
    Przecie¿ p³yty przyniesiesz ze sob±.

  7. Zbigniewus pisze:

    Po co mi p³yta, której za rok nie odczyta ¿eden napêd? Chyba nikomu nie trzeba t³umaczyæ, ¿e p³yta t³oczona ma nieporównywalnie wiêksz± trwa³o¶æ. Jak dla mnie to mydlenie oczu. Ile GROSZY kosztuje magazynowanie p³yty DVD? (Bo kosztów nie liczy siê w z³otówkach.) Rozumiem telewizora, który jednak zabiera trochê miejsca ale p³yty? To ma znaczenie tylko w kiosku z gazetami! Podobnie transport. Czy kto¶ widzia³, ¿eby w transporcie by³o 10 ³yt DVD? NIE! Przewozi siê znacznie wiêksze ilo¶ci. A jak kto¶ kupuje p³yty do ma³ego sklepiku to nie jedzie specjalnie po 20 p³yt tylko przywozi je przy okazji. Znowu chwyt marketingowy! Gorsza jako¶æ no¶nika pod pozorem obni¿ania kosztów. O zabezpieczeniach nie wspomnê. Kiedy sklepy internetowe z nich rezygnuj± koncerny je wprowadzaj± na szersz± skalê…

  8. Maciej_Sz pisze:

    Pomys³ taki sobie. A co z kolekcjonerami? Co z tymi, dla których wa¿na jest ca³a oprawa – ok³adka, ³adnie wyt³oczona p³yta? Co z trwa³o¶ci± no¶nika, który ma trafiæ do moich zbiorów? Mo¿e byæ to ciekaw± alternatyw± dla tych, dla których wa¿na jest przede wszystkim cena. Bojê siê tylko, ¿e nie bêdzie to alternatywa, ale po prostu wypsze z rynku wydawnictwa "normalne". A je¶li nie wyprze, to te tradycyjne wydawnictwa bêd± w bardzo ma³ych nak³adach, za to w cenach bia³ych kruków 🙁

  9. marek_haj pisze:

    @Maciej_Sz – a myslalem ze dla kolekcjonera cena nie gra roli …

  10. Rostom pisze:

    Jest to jaki¶ pomys³. Nawet w dobie szybkich ³±cz internetowych ¶ci±gniêcie filmu DVD trochê trwa a ju¿ na pewno ¶ci±ganie filmu przeznaczonego na HDDVD czy BluRay mo¿e byæ zbyt d³ugotrwa³e. Jednak moim zdaniem taki sposób sprzeda¿y nie rozpowszechni siê na masow± skalê. Przede wszystkim nie podoba mi siê konieczno¶æ pój¶cia do sklepu a tak¿e trwa³o¶æ wypalanego no¶nika i zabezpieczenia DRM.
    Wiêkszy sens bêdzie mia³a sprzeda¿ wysy³kowa, gdzie sprzedawcy bêd± mogli oferowaæ praktycznie wszystkie p³yty w dowolnym formacie je¶li tylko bêd± mieli umowê z dystrybutorem. To siê mo¿e przyj±æ zanim ³±cza internetowe nie przyspiesz± do 10 i wiêcej Mb.

  11. Maciej_Sz pisze:

    @marek_haj
    S± Kolekcjonerzy i kolekcjonerzy. Mówimy o produktach nowych a nie antykach. Zbieram np. p³yty z muzyk± jakiego¶ zespo³u i nie interesuje mnie ¶ci±ganie ich muzyki z sieci i wypalanie p³yt samemu. Ale nie mozna tego równaæ z kupowaniem obrazów dajmy na to.
    Rasumuj±c – mam nadziejê, ¿e takie p³yty nie znikn± i bêd± dostêpne dla przeciêtnego konsumenta 🙂

  12. Ricki pisze:

    Je¶li pol±cz± jako¶æ Verbatima z technologi± ScratchProff TDK i ³adnym wydrukiem to dlaczego nie.

  13. rahl pisze:

    Najbardziej podoba mi siê to co napisa³ Rostom – dok³adnie takie rozwi±zanie ma najwiêcej sensu – sprzedawca (jaka¶ ksiêgarnia Internetowa) drukuje ok³adki i nagrywa p³yty wg. popytu

  14. marek_haj pisze:

    @rahl
    ew. kupuje dobrej lasy drukarke laserowa (kolor) i wali okladki na zalowienie. Drukarki sa dostepne – kwestia czy studia udostepnia material okladek do druku …

  15. nimal pisze:

    pomysl ma potencjal
    np jestem wielbicielem filmu Romancing the Stone
    oczywiscie w sklepie go nie ma i mnie to nie dziwie – zamowienie i sciagniecie go moze trwac nawet pare tygodni i bedzie kosztowac tyle, co najnowsze produkcje
    jezeli takie maszynki beda dawaly naprawde dobra jakosc, beda dysponowaly potezna baza filmow, do tego jakas okladke i wszystko w przystepnej cenie – to tak, to sie przyjmie
    ale jezeli do wyboru bedzie 10 filmow i kazdy tanszy o 1 euro od tego samego w boxie… coz
    pozyjemy zobaczymy

  16. marek_haj pisze:

    jak roznica cenowa nie spowoduje ze zamiast sciagac go kupisz to pomysl mozna wrzuic do kosza i tyle. Jestem w stanie zaplacic za film na plycie ale niech to bedzie cena ktora nie spowoduje iz tego samego dnia nie zjem obiadu 🙂
    Co do drukarek laserowych – mam w robocie pare Canonow kolorowych i sprawuja sie bardzo ale to bardzo dobrze. Wysoka jakosc druku i odpornosc na scieranie + wode. Rownie dobre jak offset.

  17. Jarson pisze:

    Ju¿ sobie wyobra¿am co¶ takiego w przypadku filmu na HD, którego wypalenie trwa powiedzmy godzinê… A¿ nie mogê siê doczekaæ tego stania i czekania… To jakby pój¶æ do piekarni przygl±daæ siê piekarzowi jak nam bu³eczki piecze… CO za ró¿nica, czy dowiezie siê do sklepu 1000 czystych p³yt, czy 1000 filmów? Mo¿e dla ma³ych sklepów jest i to du¿a, ale wielkim marketom nie zrobi ¿adnej ró¿nicy, z której hurtowni co przywioz±.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.