UDO – Dysk Optyczny Wysokiej Gęstości – to wynalazek Sony z roku 2000. Jednak faktycznie dopiero inwestycje firmy Plasmon spowodowały upowszechnienie się tego nośnika. To pierwsze na świecie płyty wykorzystujące niebieski laser – o długości fali światła 405nm – i mające dzięki temu pojemność 30GB. Nośniki produkowane są przez Verbatima, a sam standard przyjął się wyłącznie w Japonii.
Teraz firma Plasmon poinformowała o zawiązaniu strategicznego partnerstwa z koncernem Konica Minolta. KM już wcześniej dostarczała optykę i część elementów mechanicznych do napędów. Teraz jednak, po wycofaniu się z rynku fotografii analogowej i sprzedaniu działu fotografii cyfrowe firmie Sony, chce zaangażować się mocno w rynek przechowywania danych. W ciągu dwóch lat Konica wraz z Plasmonem chcą dojść do poziomu sprzedaży wysokości 5 miliardów jenów rocznie w Japonii.
Napędy UDO produkowane przez Plasmona są przeznaczone na rynek profesjonalny. Zapewniają wydajne magazynowanie danych i długą żywotność nośników mało podatnych na uszkodzenia. Napędy dostarczane są z interfejsem RAID i mogą być używane w sieciach komputerowych jako NAS (Network Attached Storage).
Plasmon i Konica Minolta razem produkują UDO
Radek Nimal - Thursday, 19 October 2006, 13:29Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.