Firma Sony ogłosiła powstanie nowego systemu zapisu holograficznego - „Micro-Reflektor recording”. Technologi wykorzystuje półprzewodnikowe diody laserowe ze światłem niebieskim do zapisu danych na cienkich polimerowych warstwach (0,3 mm) rozdzielonych szkłem (0,6 mm). Nowa technika nie wymaga użycia żadnych modulatorów światła ani sensorów CMOS powszechnie używanych w istniejących dotychczas systemach holograficznych.
Do zapisu holograficznego potrzebne są dwie wiązki światła – jedna referencyjna i druga zawierająca dane. Dlatego wymagane są dodatkowe urządzenia. W nowej technologii udało się je wyeliminować rozdzielając wiązkę lasera na dwie części – dzięki temu jeden laser daje zarówno wiązkę referencyjna jak i nagrywającą.
Każde doniesienie o nowej technologii w dziedzinie holografii cieszy, gdyż przybliża moment, gdy pojemność nośnika przestanie być praktycznie problemem... na jakiś czas.
Tani zapis holograficzny od Sony
Radek Nimal - Thursday, 19 October 2006, 15:02Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Ciekawe, na jaki czas 🙂
¦wietnie ujête "na jaki¶ czas". Holografia to ju¿ zaawansowany skok do przodu i zapewnia bardzo du¿e pojemno¶ci zapisu na p³ytach. Nie to co HD czy Blu gdzie do³o¿enie warstwy zwiêkrza pojemno¶æ o kilkadziesi±t giga. Holografia to Kilka set giga lub Tera 🙂
HD i Blu to nic innego jak takie, podrasowane DVD i tyle.
zapis holograficzny to fajna rzecz ale jak narazie problemem jest wielkosc sprzetu (najmniejsze urzadzenie zajmuje 2 bay’e) oraz koszt i urzadzenia i nosnikow. Chco bardzo bym sie cieszyl gdyby przynajmniej z kosztem zeszli w dol. Wtedy wielkosc juz nie gra roli. Postawic to jako urzadzenie zewnetrzne i bedzie ladnie.
A tak przy okazji – moze ktos juz slyszal o zewnetrznych urzadzeniach do zapisu holograficznego ?
@marek_haj fakt, ¿e obecnie ta technologia jest bardzo doroga i "du¿a". Jednak my¶lê, ¿e ok roku 2012 wejdzie ona na rynek konsumencki i zacznie go zdobywaæ.
sadze ze az 6 lat czekac nie trzeba bedzie. InPhase zapowiedzial urzadzenia konsumencie w 2008ym.
Tylko ceny dla ludzi bêd± o wiele pó¼niej 🙂
My¶le, ¿e teraz nowe technlogie bêd± wchodzi³y coraz czê¶ciej, teraz wchodzi niebieski laser, ju¿ mówi± o holografii, nie wie¿ê w to, ¿e te firmy ju¿ nie opracowuj± czego¶ nastêpnego…
hm mielismy juz zapis na plaszczyznie, bedziemy mieli a trojwymiarze – na tym sie mniej wiecej konczy liczba znanych wymiarow chyba ze o czyms nie wiem … nie sadze zeby mozliwa byla kolejna rewolujca ala skok z krazka optycznego na zapis holograficzny.
Zapis holograficzny ma sens ,je¶li w technologi grzebie Sony to na bank , bed± chcieli j± wprowadzic na rynek masowy , logicznie tak by³o w cd w psx , dvd w ps2 a teraz Blu w ps3 i wychodzi na to ze holograficzne no¶niki bed± za 7 lat w ps4 .
Nie podoba mi siê to ¿e Sony zaczê³o maczaæ w tym palce.
@marek_haj ja s³ysza³em ¿e w tym roku ma wyj¶æ nagrywarka przeznaczona dla firm zajmuj±cych siê przechowywaniem du¿ej ilo¶ci danych. Gdzie¶ ju¿ j± widzia³em i rzeczywi¶cie zajmuje 2 baye. Koszt z tego co pamiêtam to ko³o 30 000 $ Ciekawostk± by³o to, ¿e to nie p³yta siê porusza tylko g³owica laserowa.
poczekamy i z 10….trzeba wykorzystac istniejacy potencjal bo latwiej i taniej…
podobnie jak z samochodami
poczekamy i z 10….trzeba wykorzystac istniejacy potencjal bo latwiej i taniej…
podobnie jak z samochodami
Tylko nie wiadomo czy za te pare lat Sony jeszcze bedzie istniec bo narazie to na skraju bankructwa jest a ich zyski spadly o jedyne 93% 🙂
@Mzymon
urzadzenia konsumenckie = nagrywarki dla mas. Urzadzenia dla centrow informatycznych juz ponoc sa dostepne i sprawuja sie dobrze.
Zapis holograficzny to nie koniec mo¿liwo¶ci rozwoju urz±dzeñ pamiêci (jak by³o napisane wy¿ej), ci±gle nie wymy¶lono wiele odno¶nie urz±dzeñ, które potrafi³yby zapisywaæ nie tylko warto¶ci równe 0 i 1, ale tak¿e stany po¶rednie (na razie metodê wykorzystuj± prototypowe pamiêci flash), a wiêc jest jeszcze wiele do zrobienia…