Uniwersalny Tęczowy Dysk z papieru

Radek Nimal - Sunday, 26 November 2006, 17:47

Sainul Abideen z Indii zaprezentował elektroniczny papier, w którym można pomieścić do 450GB danych.

paper18_.jpg



Nośnik otrzymał nazwę Rainbow (tęcza) odnoszący się do sposobu przechowywani danych, które są zapisane w postaci kolorowych wielokątów. Do odczytu konieczne jest specjalne urządzenie tłumaczące figury na dane w postaci binarnej, które dalej mogą być przetwarzane w już standardowy sposób. Obecnie brak wyspecjalizowanych czytników – wykorzystuje się skaner i oprogramowanie analizujące obraz.
Do prezentacji możliwości wykorzystano 45 sekundowy film zapisany na RVD (Rainbow Versatile Disc). Dwiema cechami RVD, które mu na pewno przysporzą zwolenników jest koszt (1/10 ceny nośnika CD przy jednoczesnym oferowaniu 131 krotnie większej pojemności) oraz przyjazność dla środowiska (w procesie produkcji nie używa się poliwęglanów).

Źródło: ArabNews

Tagi:

Komentarze (0)
  1. tom231 pisze:

    Nie wiem dlaczego Radek Sidoruk nie wspomnia³, ¿e to ja mu podes³a³em informacje o tej technice zapisu i link do ¼ród³a.

  2. nimal pisze:

    poniewaz, jezeli wysylasz info przez linka u gory strony, to ja go nie dostaje
    pozdrawiam, Radek

  3. nimal pisze:

    gwoli wyjasnienia – te zgloszenie nie trafiaja do mnie tylko do admina 😉
    dzieki, ze zglosiles, ale po prostu ja napisalem szybciej niz osoba, ktora dostala info od ciebie, o czym ja nie wiedzialem;)

  4. tom231 pisze:

    okay

  5. pietro_asp pisze:

    No ciekawe, ale chyba tylko do archiwizacji, bo gdzie indziej niz w tasmowkach chyba sie tego nie zastosuje, poniewaz czas dostepu bedzie spory (tak sadze), a i tu beda klopoty, bo ten rynek powinny zdominowac nosniki holograficzne. Co do ceny to nie jest ona najwazniejsza przy archiwizacji.

  6. tom231 pisze:

    tak sobie my¶lê, ¿e mo¿na np. tak± kartkê A4 z zapisanymi powiedzmy 400 GB danych zeskanowaæ i zapisaæ na zwyk³ej p³ycie CD; co wiêcej takich skanów mo¿na by zapisaæ znacznie wiêcej uzyskuj±c dziêki temu niesamowit± kompresjê, która spowoduje ¿e na p³ycie CD mo¿na by zapisaæ parê TB.

  7. Jarson pisze:

    Je¿eli na tym mie¶ci siê 450GB danych, to zapewne precyzja skanera musi byæ ogromna… Ciekawe, czy chodzi tu bardziej o jako¶æ nanoszenia danych na ten papier, czy o metodê czysto matematyczn±… Tak czy owak warto by siê czego¶ wiêcej na ten temat dowiedzieæ, choæby z ciekawo¶ci, bo brzmi to interesuj±co…

  8. marek_haj pisze:

    przy tej gestosci zapoisu albo karta bedzie duza albo rozdzielczosc skanu bedzie bardzo wysoka wiec nie wiem czy na plyte sie to tak sobie zmiesci.

  9. Jarson pisze:

    Pisz±, ¿e wykorzystywany jest zwyk³y papier formatu A4. Je¿eli to prawda to i rozdzielczo¶æ za du¿a byæ nie mo¿e, bo zwyk³y papier po prostu nie pozwoli bardzo precyzyjny nadruk. Je¶li to prawda, to ca³a rzecz w precyzji odwzorowania kolorów, kszta³tów, ale tu przecie¿ bardzo ³atwo o b³êdy, wiêc podchodzê bardzo sceptycznie do tego newsa, choæ jest ciekawy.

  10. nimal pisze:

    mimo, iz sam o tym czytalem w zrodle i pisalem newsa, wydaje mi sie to mocno naciagane
    osiagniecie tak wysokiej pojemnosci danych wymaga niesamowietej jakosci drugu i bardzo dobrego algorytmu korekcji
    trzeba poczekac na szersze testy

  11. zbynia pisze:

    no i lipa…byle kurz i bledy….trwalosc danych tez bedzie bardzo niska bo kolory blakna…….a odczyt tragicznie powolny – odczyt a jeszcze analiza dochodzi

    choc pomysl prosty i sprytny w dodatku pozwalajacy na bardzo sprytna kompresje danych

  12. Mzymon pisze:

    Czy oni zastanowili siê nad dostêpem do tych danych ? ¯eby odczytaæ interesuj±cy nas fragment musieliby¶my najpierw z gigantyczn± precyzj± zeskanowaæ ow± kartkê co ju¿ zajê³oby mnóstwo czasu. Mo¿na to potraktowaæ jako ciekawostkê, ale jej praktyczne zastosowanie jest nieop³acalne.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.