Japoński koncern Sharp poinformował o wdrożeniu produkcji niebieskich diód laserowych, przeznaczonych do użycia w napędach optycznych.
Już w listopadzie ruszyła na szeroką skalę produkcja w fabrykach Sharpa. Firma jest w stanie dostarczyć 150 000 diod miesięcznie. Decyzja o produkcji jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie rynkowe, które rośnie z dnia na dzień. Sharp chce pod koniec roku 2007 produkować pół miliona sztuk niebieskich laserów miesięcznie.
Mo¿e niech podpisz± umowê z Sony:P… na dostawy laserów do PS3, to szybciej siê pojawi± u nas…..:P
Sony i Nachia to najwieksi konkurenci na tym rynku, wiec Sharp wchodzi im tylko w droge 😉
Szkoda, ¿e nasz± w³adzê bardziej interesuje lustracja i dekomunizacja ni¿ wdra¿anie technologii produkcji niebieskich laserów. Dzie³a naszych naukowców by³y wolne od zastrze¿eñ patentowych.
Byly ale juz nie sa?
I dlaczego ten laser na obrazku jest zielony ;P
Sunna
bo nie czerwony …
405 nm uzywane w BD jest niewidoczne dla wiekszosci ludzi bo lezy juz na granicy czulosci oka …
http://en.wikipedia.org/wiki/Visible_spectrum
co ci wiec przyjdzie z ogladania lasera ktorego promieniowania nie widzisz ? hem ?
Co do produkcji diod laserowych: mimo ze to konkurenci to glowe mozna dac uciac ze i tak wyladuja predzej czy pozniej w PS3 – jak nie bezposrednio to przez posrednikow. Kazdy chce zarobic a to wlasnie PS3 teraz napedza rynek tych komponentow …
E, tam! Oni wyprodukowali laser zielony, a ¿e s± daltonistami, to konkurencja im wmówi³a, ¿e jest niebieski :-))) A na powa¿nie – skoro tego lasera nie widaæ, to znaczy ¿e ta ilustracja zosta³a wykonana na potrzeby reklamy/prezentacji. No to w takim razie dlaczego nie mo¿na by³o zrobiæ tej wi±zki niebieskiej? Skoro tego lasera jej nie widaæ, to albo go nie pokazywaæ w ogóle, albo pokazywaæ symbolicznie w ospowiednim kolorze.
A mi z tamtego artyku³u wynika³o, ¿e 405nm jest jednak dla wszystkich widoczne, niektórzy widz± nawet wiêcej (380nm). Ale odno¶nie zdjêcia – te¿ rzuci³o mi siê w oczy (sic), ¿e kolor nazwie nierówny, ale chcê zauwa¿yæ, ¿e nawet zak³adaj±c, ¿e t± d³ugosæ fal widzimy ¶wietnie, to przecie¿ w tym laserze chodzi o to, ¿eby wi±zka by³a jak najwê¿sza – ¿eby na p³ycie upakowaæ jak najwiêcej danych. Pojedyñczych ¶cie¿ek nawet na p³ycie CD za bardzo nie dostrze¿emy (choæ siê da), to niby jak mo¿na by sfotografowaæ "orginaln±" wi±zkê niebieskiego lasera?
marek_haj – co daje pokazywanie czegos w zastepstwie czegoc czego nie widac ?
@Sunna chwyt reklamowy 😛
@Jarson – sprojrz na krzywa czulosci oka ludzkiego … jezeli jestes w stanie zauwazyc 405 nm to jedynie przy tak duzej mocy ze ci predzej uszkodzi rogowke i guzik zobaczysz … fakt ze oko ma szczatkowa czulosc w tym zakresie nie znaczy ze cos zauwazysz …
@Maciej_Sz – czesto dla celow pokazowych dodaje sie wiazke zielona lub czerwona cely bylo widac ze cos jest emitowane. Ma to takze zastosowanie w laboratoriach gdzie pracuje sie z lasrerami poza zakresemi widzialnym – zeby nie uszkodzic oka musisz widziec ze laser dziala a jak zobaczyc jak go nie widac ?
polscy naukowcy jakby dostali ten maly zastrzyk wtedy potrzebnej gotowki bo bysmy byli czolowym producentem
a tak coz….nauka u nas sprzedaje sie za granica…wytworca bardzo dobrych glosnikow lezy…wytworca ukladow scalonych lezy juz dawno…motoryzacja to skladanie zagranicznego zlomu…itd itp
dobrze ze w niemczech chociaz nasi zlodzieje wyrobili nam jakas pozycje hehehe
nie wiem czy to takie dobre bo jak tam jestem to nieco wstyd sie przyznac ze pochodze z Polski.
A co do rozkladania krajowego przemyslu – miej pretensje do kolesi partyjnych co to sie tylko interesuja nabijaniem swojej kabzy a interes kraju maja w D*%%%
Trudno siê nie zgodziæ z tym, co piszecie. Ale jednocze¶nie pamiêtajmy o jednej sprawie – Sony i ca³a reszta nie chcia³aby mieæ konkurencji – gdyby to Polacy zaczêli produkowaæ napêdy podobne do BD:
1. Zagraniczne korporacje robi³yby wszystko, ¿eby zbojkotowaæ technologiê
2. Nie pojawi³yby sie filmy HD, konsola PS3 – wszystko po to, ¿eby ludzie nie mieli powodu kupowaæ napêdów z niebieskim laserem – a my nie mogliby¶my zacz±æ wymy¶laæ konsol, gier i ca³ej reszty, bo na to to ju¿ na pewno przy najlepszycvh chêciach nie by³oby staæ
3. Na promocjê sprzêtu równie¿ nie by³oby nas staæ.
W zwi±¿ku z czym jedyne, co zyskaliby nasi polscy naukowcy to to, ¿e po jakim¶ czasie dostaliby propozycjê odkupienia patentów przez zapewne Sony, no i wtedy mo¿e koszty inwestycji by siê zwróci³y…