Firma Hitachi zaprezentowała na targach CES odtwarzacz obsługujący 4 warstwowe płyty Blu-Ray.
Na jednym krążku, dzięki temu zabiegowi, można zmieścić 100GB danych. Hitachi wykorzystało napęd GBW-H10N do skonstruowania urządzenia. Była to pierwsza demonstracja odczytu 4-warstwowej płyty BD. W warunkach laboratoryjnych już wcześniej powstawały 4- czy 6-warstwowe płyty, ale nigdy ich odtwarzanie nie było prezentowane publicznie.
Je¶li dobrze rozumiem, oni jedynie zmodyfikowali zwyczajny odtwarzacz… A mnie ciekawi, jak oni stworzyli tak± 4-warstwow± p³ytê, a konkretniej, jakie s±szanse, ¿e powstan± nagrywarki potrafi±ce te¿ takie p³yty tworzyæ 🙂
Jarson im wiêcej warstw tym wytworzenie takiej p³yty jest dro¿sze i bardziej k³opotliwe. Zreszt± nagrywarki nie by³yby w stanie nagraæ takiej p³yty. Ciekawe jak musia³by byæ mocny laser aby móg³ przebiæ siê przez tyle warstw. Gdyby by³ zbyt mocny to móg³by uszkodziæ zapewne pierwsz± warstwê p³yty.
banditos mocny jak mocny……ale za to jaki czyly laser i odczyt!!!
Kto¶ niedawno przypomniaz³, ¿e do 2-giej warstwy DVD DL dociera 14% ¶wiat³a tylko, je¿eli tu s± 4 warstwy to albo poszczególne warstwy s± bardziej przepuszczalne (ale przez to tak¿e bardziej "prz¼roczyste" dla napêdu), albo do ostatniej dociera naprawdê ma³a czê¶æ wi±zki… Tak ¼le i tak niedobrze, wielkich rewolucji w tym kierunku ju¿ raczej zrobiæ siê nie da, pozostaje chyba wymy¶lanie kolejnych technologii zapisu, z BD ju¿ pewnie za wiele nie wyciagn± (chocia¿, czy mo¿emy narzekaæ – 100GB na jednym jednostronnym kr±¿ku?)
Ciekawi mnie ewentualna odporno¶æ powierzchni takiej p³yty na ewentualne zarysowania, powszechne w codziennym u¿ytkowaniu. Czy jedna ryska nie zniszczy przypadkiem wszystkich warstw i tak p³ytka wtedy jedynie jako podstawka pod kufel z piwem siê mo¿e nadawaæ 😉