Fujitsu posiada technologię, która umożliwia o wiele gęstsze upakowanie danych na powierzchni talerzy dyskowych, niż w dotychczas nam znanych napędach. Dzięki nanotechnologii możliwe jest uzyskanie gęstości 1TB na cal kwadratowy.
Fujitsu było w stanie uzyskać jednowymiarowy wzorzec nanodziur o wysokości zaledwie 25 nanometrów. Pokaz odbył się w Baltimore 9 stycznia. Wdrożenie tej technologii do produkcji dysków umożliwi uzyskanie pojemności 5TB w 3,5” napędzie, 1,5TB w 2,5” i 500GB na 1,8”. Gęstości zapisu są pięciokrotnie wyższe niż uzyskiwane w dotychczas stosowanych technologiach.
5GB na dysku 3,5”? Chyba do artyku³u wkrad³ siê jaki¶ b³±d – powinno byæ 5TB
no szkoda ze nie 5PB 😀
Szczerze, to nie bardzo zrozumia³em o co chodzi z tymi dziurami. Co maj± nanodziury do magnetycznych talerzy i czemu maj± wysoko¶æ zamiast g³êboko¶ci 😉
W ¼ródle nie znalaz³em nigdzie tych 25 nanometrowych "dziur", ale mo¿e kiepsko szuka³em.
Dla bardziej wnikliwych (ale nie na tyle, by klikaæ na ¼ród³o) napiszê, ¿e chodzi o podgrzewanie powierzchni talerza laserem zamocowanym na g³owicy magnetycznej. Podgrzewany punkt ma mieæ 88nm x 60nm, co jest ponoæ wielkim osi±gniêciem Fujitsu.
Ciekawe czy takie dyski bêd± siê mocniej nagrzewaæ. Zapewne tak, mo¿e wprowadz± wielkie radiatory, albo nawet aktywne ch³odzenie 😉
ta informacja ukazala sie w kilku miejscach jednoczesnie
jako zrodlo zawsze staram sie podac pierwotne miejsce zamieszczenia informacji
cytat z ktorego pochodzi tekst o nanodziurach: "Fujitsu was able to achieve a one-dimensional array nanohole pattern with an unprecedented 25 nanometer pitch."
pitch w tym kontekscie oznacza roznice poziomow, czyli wlasnie wysokosc, choc faktycznie to sformulowanie brzmi jak brzmi po polsku
hehe, no i s± nasze "nanodziurki" 🙂
Znalaz³em t± frazê w googlach, ale szkoda, ¿e nigdzie nie pisz± nic bardziej konkretnego o tej technologi.
coz technologia jest opatentowana – proponuje zapoznac sie z patentem. Ciekawe ile z niego zrozumiesz ..
Dobry patent to taki, którego nikt nie rozumie 😉
Systemy coraz wiecej miejsca zajmuj±, gry coraz wiêcej miejsca zajmuj±, jak nie masz dysku 250GB to sie nie pokazuj bo nic ci sie nie zmiesci, wszystko idzie do przodu, skoro softy rosn± to i dyski musz± urosn±æ, to bylo pewne, jeszcze ze 2 lata i standartem bedzie dysk o pojemnosci 1TB 😉
jeszcze nie predko – spokojnie wystarcza 160 giga…..chyba ze zawalasz dysk smieciami
ale przy powaznej pracy typu audio/video nie zaszkodzi miec tych setek kilka……
giga to jaki to jest laser?bo biorac pod uwage fakt ze talerze beda sie krecic z predkoscia 7200 obr/min i fakt mikro dziurki to taki strzal z lasera musi byc super szybki bezbledny i do tego pewnie niemalej mocy…..
ale fujitsu niech uwaza bo znow trafi im sie felerny scalak i cala seria dyskow pojdzie do kosza
>to jaki to jest laser?
– precyzyjny 😉
Mnie te¿ to troche zastanowi³o, ale skoro g³owica magnetyczna potrafi siê pozycjonowaæ z tak± precyzj± ju¿ teraz, to dlaczego nie mia³aby tego rozbiæ w asy¶cie lasera. Pisz±, ¿e oprócz lasera u¿ywaj± blizej nieokre¶lonego elementu optycznego, zapewne w celu skupienia wi±zki. Co do mocy lasera… jak chc± podgrzaæ jedynie powierzchniê 0,005 µm2 (88nm x 60nm) to moc tego lasera mo¿e byæ naprawdê malutka, nawet je¶li czas podgrzania ma siêgaæ u³amków milisekund.