Wzrasta popularność HDMI

Radek Nimal - Tuesday, 13 February 2007, 14:08

Zgodnie z informacjami podanymi przez HDMI Licencing, LLC gwałtownie wzrasta popularność interfejsu HDMI.





Pierwotnie HDMI powstał, by obsługiwać urządzenia audiowizualne HD. Wzrost zainteresowania produktami HD także na rynku komputerowym i postępująca integracja kina domowego z komputerem, tworzącymi razem domowe centrum rozrywki, spowodowała pojawienie się już ponad 50 produktów PC wykorzystujących HDMI.
Komputery coraz częściej obok wyjścia TV w standardzie S Video, D-Sub i DVI oferują także HDMI. Większość producentów monitorów posiada w swojej ofercie urządzenia odbierające sygnał HDMI. To samo dotyczy kart graficznych, czasem nawet tych zintegrowanych w płytach głównych. Tak szybkie upowszechnianie nowego standardu powinno tylko cieszyć – wywołuje to szybki spadek cen produktów wykorzystujących nową technologię.

Źródło: PR News Wire

Tagi:

Komentarze (0)
  1. zbynia pisze:

    i dobrze

    przy okazji wzrasta wciskanie ludziom kitu ze przy odpowiednich przewodach i drutach beda mieli lepszy i ladniejszy obraz i dzwiek z zera i jedynki – bo jak wiadomo zero to nie tylko zero a jedynka to nie tylko jedynka

    a efekt pozniej bedzie taki ze kabel za 30 = kablowi za 1000……

    juz pare takich kretynizmow widzialem

  2. Jarson pisze:

    No co zrobisz, ¿e ludzie wierz± we wszystko co im pan sprzedawca powie… Ja ju¿ s³ysza³em, ¿e drukarka ¼le drukuje, bo w kompie jest za ma³o (512MB) pamiêci RAM… Chocia¿ z drugiej strony np. jako¶æ kabla monitor-PC ma du¿y wp³yw na jako¶æ wy¶wietlanego obrazu, szczególnie przy du¿ych rozdzielczo¶ciach, tylko ¿e – jak napisa³e¶ – HDMI jest cyfrowe, a nie analogowe…

  3. Caleb_88 pisze:

    @Jarson: tak? A jak sie objawia lepszosc jednego kabla nad drugim? nie zebym negowal tylko pytam i jak poznasz ze ten kabel ktory kupujesz jest lepszy od drugiego?

  4. Tipros pisze:

    Uwielbiam teksty typu nie ma ró¿nicy na kablu … Mo¿e by i by nie by³o ró¿nicy, gdyby ka¿dy prodcent sprzedawa³ to co pisze na opakowaniu. Kable robione s± z ró¿nych niskojako¶ciowych materia³ów i wykonywane bez ¿adnych norm. Dlaczego jeden kabel kosztuje 70 z³, a drugi 350 ? Zaraz kto¶ napisze, ¿e to pazerno¶æ sprzedawców … szkoda, ¿e nikt nie sprawdza spe³nianych norm, stosowanych materia³ów, trwa³o¶ci i faktycznej ró¿nicy w sygnale. Sygna³ cyfrowy nie jest bezstratny. Tym bardziej je¶li mamy do czynienia z ³±czem, które ma przepustowo¶æ 5 GB/s. Poza tym nale¿y wspomnieæ, ¿e jest zasadnicza ró¿nica pomiêdzy gniazdem HDMI, a standardem HDMI w urz±dzeniu. Najwiêksze ró¿nice widaæ je¶li mamy kabelek d³ugo¶ci 10-15m. Wtedy materia³ i wykonanie zaczynaj± mieæ zasadnicze znaczenie. Test na plazmie Pioneer’a i kablu 3m pod³±czonym do dekodera Humaxa z kart± C+ i kana³em w HD pokaza³, ¿e ró¿nica mo¿e byæ widoczna. Specjalnie nie trzeba by³o siê przygl±daæ. Ró¿nicy nie widzi ten, który nigdy nic lepszego nie widzia³. Pozdrawiam wszystkich kablowych ignorantów …

  5. zzulus pisze:

    po jaka cholere produkowac kable miedziane, skoro moznaby to wszystko przeslac swiatlowodem. 3 czy 15 metrow nie znaczy tu nic, najwazniejsze to spadek na zlaczu (ok 0,5 dB)- ale jakos nikt na to nie wpadl

  6. Zienek pisze:

    A poco teraz ¶wiat³owody, wymy¶lili HDMI zrobi± na tym kase, a za 3 lata wymy¶l± HDMI na ¶wiat³owodzie i zrobi± jeszcze wiêcej kasy itd.

  7. zbynia pisze:

    tipros ale zeby na cyfrze ta roznica byla widzialna to kabel musi tracic sygnal czyli nie przeslac go bit po bicie – a jesli tak robi to jest to syf nie kabel i zwyczajnie powinien byc wycofany ze sprzedazy bo nie spelnia swojego zadania – jest poprostu wadliwy
    przy analogu ma to znaczenie i takiemu Calebowi powiem tyle ze wystarczy by mial dwa glupie ferryty na kablu a juz jego odpornosc na zaklocenia i jakosc sygnalu wzrasta dosc wyraznie – a im gorsze warunki pracy(wiecej zaklocen) tym bardziej to widac……..

    bylem w sklepie audiofilskim po swiatlowod – i wciskali mi kit ze ten za 350 (1metr) jest duzo lepszy bo ma pozlacane koncowki i specjalna powloke – w pysk im sie smialem – kupilem 5 metrow za 60 pln i jest idealny – robilem nawet profanacje wedlug takich geniuszy laczac dwa z wtykami jack za pomoca tasmy klejacej – i tez sygnal byl w kazdym calu idealny – cyfra to cyfra i tyle – albo jest ok albo sa bledy

    zzulus masz racje – teraz wyobraz sobie takie polaczenie swiatlowodowe funkcjonujace jak port ethernet – przesylasz wszystko – audio video sterowanie i mase innych bzdetow- jednym malym plastikowym kabelkiem za grosze – oczywiscie w jedna strone ale jaki to problem zrobic malutkie dwukierunkowe gniazdeczko?

  8. kulmegil pisze:

    Te¿ mi news… wszêdzie tr±bi±, ¿e do aby ogladaæ filmy HD trzeba bêdzie mieæ TV ze z³±czem HDMI. Jakby by³o jaki¶ konkurencyjne rozwi±zanie to mo¿e by³o by siê czym chwaliæ. HDMI jest forsowane ze wzglêdu na gratisy w postaci HDCP. Ca³e Holywood sra³o i pierdzia³o dooko³a, aby tylko je przeforsowano bo oferuje ochronê biednym artystom i teraz je promuj± na ka¿dym kroku.

  9. Jarson pisze:

    @Caleb_88
    No to ju¿ Tipros Ci napisa³, jaka jest ró¿nica. No i tu rzeczywi¶æie trzeba siê zgodziæ, ¿e przy tak du¿ej przepustowo¶ci ³±cza, jak± mamy w HDMI, nawet w przypadku ³±cza cyfrowego mog± siê pojawiæ b³êdy. Oczywi¶cie ³±cza analogowe s± bardziej podatne na zak³ócenia – ja u¿ywam na co dzieñ rozdzia³ki 1600×1200@100Hz na monitorze i jest ³adny obraz (mimo, ¿e sygna³ rzecz jasna analogowy), ale jakbym chcia³ pod³±czyæ monitor za pomoc± jakiego¶ taniego kabla za 5z³, zobaczy³bym pewnie ¶liczny blur effect…

  10. wredniak pisze:

    Co do jako¶ci kabla i jego wymagañ. Ci co nie widz± potrzeby zastosowania dobrych materia³ów i technologi niech popatrz± na 10 gigabit ethernet i d³ugo¶æ maksymalna kabla. Przepustowo¶ci s± porównywalne. Je¶li bêdzie kiepski kabel, zaczn± wystêpowaæ przes³uchy, kable zasilaj±ce le¿±ce obok zaczn± zniekszta³caæ sygna³ i nagle do drugiego koñca kabla przestan± dochodziæ bity takie jakie zosta³y wys³ane.
    inaczej jest z kablami usb czy 100Mb/s, które mog± byæ kiepskiej jako¶ci i nie zauwa¿ymy ró¿nicy.

  11. frog pisze:

    Zamierzam podlaczyc DVD z TV za pomaca kabelka HDMI to wiec mowicie ze obojetnie jaki kupie w MARKECIE ze srednia cena bedzie OK czy jednak trzeba kupic jakiejs porzadnej marki…. drozszy jakis ?…. Wogole nie siedze w kablach i polaczeniach ….

  12. ender74 pisze:

    A dla zatwardzia³ych audiofili polecam stronê http://audiovoodoo.alatar.pl/

  13. Poke pisze:

    I znow to magiczne myslenie marketingowcow czyli sprzedane = uzywane. Tak jak kiedys zlaczem CRN – sprzedaz byla wielka, popuarnosc wielka tyle ze nikt tego nie uzywal i nikt juz o nim nie pamieta.

  14. TSSX pisze:

    S³uchajcie powiedzcie co mo¿e byæ powodem ¿e subwoofer "buczy" podczas pracy na sucho ?
    Czy powodem mo¿e byc antena radiowa od internetu za oknem ? Subwoofer ustawiony w innym miejscu w pokoju juz siê tak nie zachowuje…
    Ponadto, co jest najdziwniejsze, subwoofer sam odbiera mi jakie¶ kana³y radiowe !! Dlaczego ?

  15. zbynia pisze:

    zasilanie – podlacz do innego gniazdka albo polacz jego metalowa czesc drutem z obudowa kompa – antena wpywu nie ma – mam odsluch aktywny przy antenie ktora oddzielona jest tylko polka regalu……

    wredniak usb nie moze byc niskiej jakosci – zeby bylo ok musi miec ferryt bo inaczej takie urzadzonko jak skaner moze wogole nie zalapac – mialem to ostatnio z urzadzeniem wielofunkcyjnym – o ile drukarka sobie radzila to skaner nie dzialal – po 3 marnych kablach roznej dlugosci(nawet pol metrowym) wrzucilem 5 metrowy z ferrytem i no problemo

    co do jakosci to chodzi mi o takie cuda jak super plecione zlote zyly i inne bzdety – to ze kabel musi byc spleciony i zabezpieczony tak by nic nie powodowalo interferencji w nim to wiadomo – nie oznacza to ze musisz kosztowac 300 czy 800
    bo spokojnie moze kosztowac i 50 byle by bledow transmisji nie bylo

    jarson moga sie pojawic ale nie powinny – bo wiadomo czym sie to konczy – akurat przy hdmi to bedzie szczegol jak trzask w glosniku czy kwadrat na ekranie – ale juz w komputerze to moze byc tragedia
    mialem kiedys monitor podlaczony takim cienkim sznurkiem – obraz byl mglisty i drzal jak odpalalem obok ladowarke do komorki – dobre ekranowanie to podstawa

  16. zbynia pisze:

    dziwi mnie tylko jedna rzecz – urzadzenia coraz czescie wspolpracuja ze soba i wrecz zlewaja sie w jeden system – a te kolki dalej (pewnie zeby wyciagnac kase) roznicuja jakies zlacza i inne bzdety
    w dyskach juz dawno powinny siedziec swiatlowody jak w fiber channel
    w urzadzeniach audo/video juz dawno powinna zostac opracowana jednolita magistrala – jak to zrobil sony w sprzecie zwanym lisa – wszystko polaczone na magistrali – dane audio plus sterowanie i opisy np.kawalkow – dopiero to stworzyloby mistrzowskie systemy – cos na zasadzie usb – urzadzenie daje znac czym jest i jakie dane potrzebuje a jakie moze dac i tyle

  17. Jarson pisze:

    @zbynia
    Zada³e¶ bardzo dobre pytanie, ale jak siê chwilê pozastanawia³em, dlaczego tak w³a¶ciwie jest, to jednak znalaz³em odpowied¼ – cena, jak± musia³by¶ zap³aciæ za p³ytê g³ówn±. Otó¿ tak – takie uniwersalne z³±cze musia³oby byæ tak szybkie, jak najszybsze pod³±czane do niego urz±dzenia. Dzi¶ dla wiêkszo¶ci urz±dzeñ wystarczy USB, ale nie pod³±czysz do niego ju¿ karty graficznej, czy pamiêci RAM, bo mia³by¶ przys³owiow± kiszkê. Powiesz "pamiêæ RAM to ju¿ co¶ innego"? tA przecie¿ vista mo¿e wykorzystywaæ pamiêci flash na USB do tworzenia dodatkowej pamiêci tymczasowej, wiêc jakby RAM, tylko, ¿e gdyby obok niego nie by³oby zwyk³ych ko¶ci, to komp by nam chodzi³ jak za lat 90-tych…

    Ka¿de takie "superz³±cze" musia³oby wiêc mieæ kres swoich mo¿liwo¶ci w obs³udze powiedzmy 2GB ko¶ci DDR2 800Mhz i wiêcej, nie by³oby bowiem sensu, zgodnie z Twoj± koncepcj± produkowaæ np. p³yt dla mniej wymagaj±cych z wolniejsz± pamiêci±, bo znowu mieliby¶my ró¿norodne gniazda. Wiemy wszyscy, ile kosztuje p³yta g³ówna obs³uguj±ca dwie ko¶ci DDR2 533Mhz, a ile cztery DDR2 800Mhz. To ile kosztowa³aby p³yta, w której myszkê pod³±cza siê do portu mog±cego potencjalnie "przyj±æ" najnowszy RAM Patriota?

    Umieszczanie na p³ytach g³ównych starych ³±cz do starszych urz±dzeñ jest po prostu tañsze, one zreszt± wiêcej nie potrzebuj±, po co komu dysk na PCI Expres, choæby x1, skoro mamy zajmuj±ce mniej miejsca na p³ycie SATA itd. Ale ju¿ nowe technologie, jak HD, teoretycznie mog±ce lecieæ na starych z³±czach, s± dopracowywane w celu maksymalnego wzrostu jako¶ci, ale s±za to cholernie drogie…

    Ja my¶lê, ¿e nie ma dzi¶ takiego urz±dzenia, które nie wumagaj±c niczego wiêcej ni¿ USB, nie ma swojej wersji USB – HDD, klawiatury i myszy, drukarki, skanery, internet (np. Chello) itd. itp., a jak pojawia siê co¶ nowego (SATA, DDR2), to albo dlatego, ¿eby zaoszczêdziæ miejsce na p³ycie, albo, ¿eby zast±piæ port bêd±cy u kresu swych mo¿liwo¶ci nowszym, szybszym i lepszym.

  18. wredniak pisze:

    "super plecione zlote zyly", z³ote jak z³ote, chyba czê¶ciej s± poz³acane styki, a ¿y³y to s± chwalone czêsto ¿e brakuje im tylko u³amków procentów do 100% miedzi.
    Skrêt ¿y³ w kablu jest bardzo wa¿ny, tutaj ponownie powrót do ethernetu cat6, gdzie s± uregulowania dotycz±ce ilo¶ci skrêceñ na 1m, izolacji miêdzy parami ¿y³, a tak¿e ekranowania gniazdek i wtyczek.

  19. Poke pisze:

    wredniak – ale przeciez w uchu nie masz karty sieciowej i nie pracujesz cyfrowo. Nie da sie praktycznie w domowych warunkach odroznic kabla za 50 zl za metr od tego za 500.

  20. wredniak pisze:

    @Poke – nie mam, ale wy¶wietlaj±c obraz jako¶ci hd dvd trzeba przepchn±æ przez kabel gigabity informacji na sekundê. Je¶li nie interesuje nas obraz doskona³ej czysto¶ci to faktycznie mo¿emy sobie kupiæ tañszy kabel i nie zauwa¿ymy artefaktów, ale je¶li kto¶ chce siê cieszyæ najwy¿sz± mo¿liw± jako¶ci± to kupi dro¿szy (nie znaczy, ¿e najdro¿szy). Kto co woli. Je¶li kabel hdmi za 100 czy 300 jest drogi to popatrzcie za ceny kabli g³o¶nikowych (cena za metr) na http://www.hi-fi.com.pl/ranking_kable_g.php (jak dla mnie zboczenie, bo faktycznie ma³o kto zauwa¿y ró¿nicê, oko i ucho ludzkie bardzo ³atwo oszukaæ).
    Drogie zabawki jak kable po 400 zl za metr czy 5m hdmi za 500 zl nie s± dla ka¿dego, tylko dla tych którzy widz±/s³ysz± ró¿nicê lub chc± siê pochwaliæ cen± sprzêtu.

  21. Tipros pisze:

    Komentarze s± zbêdne. Zbynia ³±czy wszystko ta¶m± klej±c± i te¿ jest idaealnie … jak cyfra to cyfra …

    Czyta siê to jak forum elektrody … same szpece i m±drale co do standardów, teorii i marketingowych m±dro¶ci unikania bycia nabity w butelkê. Szkoda czasu na przekomarzanie siê, bo na dyskusjê to nie wygl±da. Niektórym osobom trochê brakujê wiedzy teoretycznej, a innym praktycznej. Najlepiej jednak siê dyskutuje z osobami, które takowego sprzêtu nie maj±, nie mia³y, a o kablu pisz± w postaci wyobra¿enia emocjonalnego bo nie mieli go do czego pod³±czyæ.

    Po³owa ludzi nie jest w stanie powiedzieæ czy patrz± na obraz PAL czy HD. Wiêkszo¶æ ludzi nie widzia³a jeszcze jak wygl±da dobrej jako¶ci obraz to te¿ nie ma siê do czego odnie¶æ. Filmy demonstracyjne z MM jak widaæ swoje robi±, a dyskusja tutaj wygl±da jak wypociny obs³ugi z MM.

    Tak wiêc wszystkim którzy s± zadowoleni, ¿e nie dali siê nabiæ sprzedawcom w butelkê gratulujê dbrego samopoczucia, a s±dze, ¿e je¶li mo¿na je jeszcze poprawiæ ³±cz±c TV i DVD sznurowad³em to jestem za tym !!!

    Moim ulubionym tesktem jest opiniodawcza i rzetelna wypowied¼ na temat kabli, osoby która pisze o z³otym kablu … tacy ludzie s± moimi idolami !!!

    pozdrawiam wszystkich zdekablowanych najm±drzejszych.

  22. pepperman pisze:

    @Poke
    za 50 i 500 odroznisz. za 500 i 2000, tu juz bedzie problem.

  23. pandy pisze:

    @Tipros… i co ja mam Ci napisac? magia kabelka w HDMI? a wiesz jak dziala ten interfejs? Prosze sprawdz specyfikacje zanim zaczniesz wyzywac innych – ja wiem ze bycie audiofilem to rodzja snobizmu ale bez przesady – HDMI albo dziala albo nie – jesli kabel jest zly to obraz bedzie tak skopany ze od razu to zobaczysz – jesli link bedzie poprawny to nie zobaczysz roznicy – i pisze to z wlasnego doswiadczenia bo z HDTV i cyfrowym video (tez z HDMI) mam do czynienia od kliku lat zawodowo…

  24. Poke pisze:

    pepperman – w takim razie masz w domu studio nagraniowe (i mowie o analogach).

  25. pepperman pisze:

    @Poke
    jak masz jakies badziewne paczki to nie dziw sie, ze nie mozesz odroznic.

  26. Caleb_88 pisze:

    tipros: napisz jeszcze ze slyszysz roznice w interkonekcie cyfrowym… no i nikt nie odpowiedzial jaka roznica konkretnie w dobrym albo slabym kablu. ktos wspomnial ze piekny blur effect na slabszym. tyle? lepsza jakosc obrazu to pojecie malo precyzyjne – co konkretnie? nasycenie kolorow? ostrosc?

  27. Poke pisze:

    pepperman – taaa… rozumem ze nalezysz do tych co kupuja 2 metrowy kabel zasilajacy za 300 zl zapominajac iz conajmniej 50 metrow masz w scianie nie wspomne o drodze do elektrowni. No ale dzieki temu kablowi jaka jakosc!

  28. Tipros pisze:

    @pandy
    Je¶li masz do czynienia zawodowo z tym interfejsem to powiniene¶ wiedzieæ na czym polega ró¿nica w stosowanym materiale i dlaczego tak niewiele firm produkuje kable powy¿ej 15m. Powiniene¶ tak¿e wiedzieæ sk±d bierze siê ró¿nica w jako¶ci sygna³u. Powalaj±ce jest podej¶cie, ze sygna³ cyfrowy nie mo¿e w ¿aden sposób ulec "uszkodzeniu". Po pierwsze proponujê skopiowaæ p³ytê Audio – oryginaln±, za pomoc± NERO, a potem EAC. Potem te dwie kopie zrzuciæ np Alcoholem i ciekawi mnie jak wyt³umaczycie ró¿nice w mapach bitowych obu obrazów … To pierwsza sprawa cyfry. Druga sprawa to sposób dekodowania/kodowania sygna³u przez urz±dzenia. W specyfikacji technicznej/serwisowej widaæ ró¿nice praktycznie w ca³o¶ci konstrukcji urz±dzenia, które posiada obs³ugê HDTV i tego, które posiada HDMI … Trzecia sprawa to sygna³ cyfrowy, który nam "biegnie" przez HDMI. Specyfikacji samego standardu dotyczy sygna³u nieskompresowanego ! Proponujê sprawdziæ w tym momencie co siê dzieje w urz±dzeniach po obydwóch koñcach. Je¶li tutaj nadal trzeba t³umaczyæ to s±dze, ¿e podstawy merytoryczne dalszej dewagacji musia³yby zej¶æ do samego pocz±tku, a to nie szko³a czy wyk³ad …

    Co do ró¿nicy w coaxialu to ró¿nica jest do wychwycenia – kwestia sprzêtu i ró¿nic kabla. Nie zawsze siê da, ale zawsze jest. Sygna³ w postaci elektrycznej nawet cyfrowy mo¿e zostaæ "uszkodzony" i nie wiem sk±d przekonanie, ¿e mo¿e byæ inaczej … Najmniej wra¿liwy w tym momencie bêdzie optyk, ale z kolei dewastacja sygna³u na przetwornikach wyklucza stosowanie takich kabli w sprzêcie wy¿szej klasy …

    To by by³o na tyle ode mnie. Przed nastêpnymi wywodami polecam trochê praktyki i podstawy merytoryczne.

  29. Tipros pisze:

    hm… no to wypadne na totalnego … bo ja maj±c kiepski kabel w ¶cianie (gniazdko wymieni³em) mam kabel zasilaj±cy do listwy za 540 z³ (1,5m), potem listwa za 900 z³, a potem dwa kable 1,1m po 890 z³ za 1szt…

    Jak kto¶ przyjdzie do mnie z p³yt±, któr± bardzo dobrze zna to po prze³o¿eniu kabelków z komputera ró¿nice wychodz± same …

    a co do kabla video to projektor z dvd ³±czy Component za 1670 z³ o d³ugo¶ci 8,0m. Po ogl±daniu przez 2h i prze³o¿eniu kabla obraz traci ostro¶æ i kolory. Komputer do projektora pod³±czam przez kabel HDMI o d³ugo¶ci 12m. Po zast±pieniu mojego kabla za 1150 z³ sznurówk± z Allegro za 100 z³ obraz praktycznie zosta³ tak zdewastowany, ¿e mo¿na by przypuszczaæ, ¿e kto¶ postawi³ mi brudn± szybê przed ekranem. Tak wygl±da empiryczne podej¶cie do tematu. Projektor to Panasonic i chodzi w 1280×1024 i jest w technologii LCD, a DVD to Loewe Centros.

    Poda³em ceny i niektóre nazwy by by³o wiadomo, ¿e nie teoretyzujê. Takich testów wykonali¶my wiêcej …

  30. Poke pisze:

    Tipros – czyli znow cud. Jak u userow Foobara – maja super jakosc mimo iz na oficjalnej stornie w FAQu pisze ze to nie jest mozliwe. A interes sie kreci.

  31. pandy pisze:

    @Tipros… miedzy nami jest taka roznica ze ja pracuje w firmie ktora opracowauje i produkuje urzadzenia korzystajace z HDMI, testuje je, wykonuje pomiary, znam specyfikacje i jestem elektronikiem. Nie uprawiam mitologii a zasieg 15 metrow uzyskuje na badziewnym kabelku… pod reka mam kilka modeli TV z HDMI, w firmie pewnie kilkanascie roznych modeli (sztuk znacznie wiecej). I tyle nei ma czarow – zadnek kabel typu gumka od gaci nei ebdzie taki sprytny by tak ladnie pomieszac bity w transmisji niekompresowanego video i audio by dawaly opisany przez ciebie efekt blura…
    Co wiecej probujesz zasypac mnie masa arguemntow ktore niejak maja sie do problemu kabla HDMI i opisanego przez efektu na TV (co ma nero i eac wspolnego z hdmi to ja naprawde nie wiem). HDMI jest standaryzowane, wykorzystuje dopracowana technologie interfejsu DVI. Rozumiem ze to boli gdy sie wywali na kable 1200 – 2000zl i efekt ma sie porownywalny z kablem za 70 – 150zl, rozumiem ze trzeba dorobic do tego jakas ideologie, ok ale z ideologia jest tak ze jednemu pasuje a innemu nie. Ciesze sie ze widzisz roznice tam gdzie jej nie ma – co prawda nauka nazywa to efektem placebo ale jesli lepiej sie z tym czujesz to nie ma sprawy. Po prostu zakceptuje ten prosty fakt ze transmisja HDMI albo jest ok albo nie – kable nie mzoe subtelnie poprawic jakosci bo dane w TV LCD czy plazmie trafiaja do pamieci wewnetrznej TV – albo sa to dane poprawne albo nie – tu nie ma miejsce na subtelne blury czy mgielki albo zmiekczenei krawedzi. Lubie czytac opisy audio czy video gdzie uzywa sie wyszukanych slow, dobiera zestawienia przymiotnikow ktorych normalnie nie uzylibysmy by nie byc posadzonymi o rodzaj dziwnej dewiacji.
    Naprawde polecam poczytac spec do HDMI http://www.hdmi.com/download/HDMI_Specification_1.2.pdf
    Nauczyc sie czegos nowego to fajna sprawa…
    I jeszcze raz Tipros – wymieszales tutaj kilka spraw i widac ze nie masz wiedzy na tematy o ktorych mowisz.

    Pomysl nad czyms takim
    obraz przesylany po HDMI ma rozdzielczosc 1920 na 1080 punktow, barwa kazdego punktu opisana jest 3 bajtami (RGB 24 bity), pomine bity kontrolne, crc, audio itd ktore obecne sa oprocz sygnalu wideo. Teraz mamy prawie 30 obrazow na sekunde – w przyblizeniu daje nam to 622080000 (HDMI uzywa kodu 10 bitowego) bitow na sekunde przesylanych po jednej parze w HDMI tj ponad 622 miliony bitow na sekunde, teraz oczekujesz ze zaakcpetuje ze kabelek zrobiony malymi raczkami chinskich dzieci bedzie tak sprytnie zamienial te bity (a przy okazji transkodowal, liczyl kody detekcyjne, sumy kontrolne, ignorowal bity sterujace i jeszcze kilkanascie innych typow danych) ze w efekcie otrzymasz zwyczajny obraz tyle ze subtelnie rozniacy sie od wzorcowego… ze sie ta cala misterna struktura nie rozsypie, ze wszystko bedzie prawie dobre i tylko nieznacznie, subtelnie zmodyfikowane… no coz… modyfikacja danych widoe zazwyczaj zajmuja sie videoprocesory calkiem sporo kosztujace… dzieki tobie jednak redefiniujemy cala branze cyfrowego wideo…

    Z moich dowiadczen wynika zas ze dopoki dane przychodza poprawnie to TV wyswietla obraz taki jak ptrzymuje, dane zaczynaja byc niepoprawne, przeklamane to na ekranie pojawia sie nagle kolorowy szum ale jesli liczba bledow przekroczy pewna wartosc i odbiornik HDMI zerwie synchronizacje ostatecznie to na ekranie nie ma niczego tak jak u Konowicza… i tak wlasnie dziala cyfrowy link video czyli HDMI/DVI – albo wysiwetla taki sam obraz z dokladnoscia do pojedynczego bitu albo zaczyna wyswietlac sieczke albo nie wyswietla nic…
    Tyle w temacie kabli HDMI – albo spelniaja parametry wymagane by transmisja byla poprawna albo nie… napewno jednak nie matak ze subtelnie, nieznacznie, wlascwie w sposob widoczny dla tylko eksperta modyfikuja obraz…
    przykro mi Tipros…

  32. Tipros pisze:

    Widze, ¿e masz du¿o teorii pod rêk±. Wobec tego wszyscy podczas ¶lepego testu ulegli wspólnemu efektowi "placebo" i zostali poddani dzia³aniu marketingowemu co doprowadzi³o do wspólnej halucynacji. Chêtnie zaprosi³bym Ciê choæby do siebie i poprosi³ o wyt³umaczenie zaprezentowanych zjawisk. Je¶li s±dzisz, ¿e ¿a³ujê choæby jednej wydanej na kable z³otówki to siê mylisz 😉 Mam ich du¿o wiêcej. Pozdrawiam

  33. Poke pisze:

    Tipros – to nie teorie – to praktyka. Rozbawiaja mnie w najwyzszym stopniu ludzie kupujacy kable za grube pieniadze do domu. Proponuje zainteresowac sie tym tematem pt "naciagamy frajerow".

  34. Tipros pisze:

    @Poke
    wiesz … podchodzi³em kiedy¶ podobnie … nie uwierze póki nie zobaczê, nie us³yszê. Sta³o siê i nie mam teraz z tym problemów. Wobec powy¿szego zainteresuj siê tematem "Ignoranci i nie¶wiadomi"

  35. pandy pisze:

    @Tipros – ja mam i praktyke i teorie pod reka a oprocz roznych TV, mam takze urzadzenia sluzace do obiektywnej oceny jakosc sygnalu i co najwazniejsze wlasne oczy.
    I naprawde HDMI dziala ciut inaczej niz np S/PDIF i dlatego kable HDMI i kable audio nie moga byc porownywane i nie mozna przypisywac im tej samej funkcjonalnosci – pamietaj ze w kablu HDMI sygnal zegara przesylany jest niezalezna para przewodow a same odbiorniki korzystajace z HDMI posiadaja na pokladzie pamiec ktora kompensuje to co jst powdem znieksztalcen w kablach S/PDIF.
    Jesli jestes audiofilem to napewno wiesz ze sa transporty i dedykowane dla nich przetworniki C/A ktore polaczone sa nie S/PDIF ale I2S czyli laczm wieloprzewodowym ktore tez przesyla zegar oddzielnym przewodem.
    Tak wiec Tipros to o czym mowisz jest wazne ale akurat nie w HDMI.

  36. Marwaldor pisze:

    hmm powiem tyle – pierwszy z was ma racje – cyfrowowka to cyfrowka – albo jest sygnal i robi – albo go nie ma i bania powiem wiecej – drugi z was tez ma racje – przeciez przy przesyle cyfrowki jest cos takiego jak bit korekcj/parzystosci itp – sluzy on do sztucznego utykania/zalepiania dziur po zak³óceniu/utracie nawet malutkiej czesci sekwenicji bitow/bajtow
    powiem jeszcze wiecej – parêset zlotych za jakis tam kabelek to lekkie przegiecie pa³y – za te pieniazki mam wiele lepszych sposobow na poprawe wlasnego samopoczucia i z tego tez powodu z jakiegos tam idealisty od audio i wizji stalem sie zwyklym komercyjnym uzywaczem normalnych/przecietnych urzadzen a z autposji wiem ze wydanie powiedzmy 30% wiecej gotowki za sprzet tej samej jakosci ale lepszej marki jest zwyklym wyrzuceniem pieniedzy w bloto – wiem bo juz kilka moich markowych sprzetow leglo w smieciach dlatego moje motto brzmi – mam w dupie ten postep techniczny zwlaszcza ze w 80% dyktowany jest zyskiem a robiony kosztem wody z mózgu przecietnego poczciwego czlowieka – jezeli wchodze w jakas nowinke – to czekam dosc dlugo az: standarty sie znormalizuja, az ceny spadna, az niektorzy nawet markowi producenci dadza dupy i zalicza banie, a czasem okazuje sie ze dana nowinka czy tez nowy format jest do dupy i powstaje nowszy : wtedy zaczynam wylicznke od nowa: czekam az…. Pozdrawiam was

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.