Konkurencja dla HD DVD i Blu-ray

Bartek Wróbel - Tuesday, 13 March 2007, 21:53

vmd.gifBrytyjska firma New Medium Enterprises opracowała płytę, która może pomieścić 20 GB danych. Versatile Multilayer Disc (VMD) jest dokładnie tego samego rozmiaru co płyta DVD ale składa się z większej ilości warstw, z których każda może pomieścić 5 GB danych. Obecnie istniejące płyty składają się z 4 warstw ale technologia pozwala na umieszczenie do 8 warstw na każdej stronie płyty.


Do zapisu i odczytu płyt wykorzystywany jest czerwony laser ale NME utrzymuje, że technologia wielowarstwowych płyt VMD może być zastosowana również przy laserze niebieskim, co pozwoli na zwiększenie pojemności do 200 GB. 20 GB, które jest dostępne obecnie, i tak pozwala na przechowywanie długometrażowych filmów w wysokiej rozdzielczości, dzięki zastosowaniu zaawansowanych kodeków VC-1 i MPEG-4 AVC.
Tak jak HD DVD i Blu-ray, także VMD wymaga specjalnych odtwarzaczy. Ceny HD VMD Media Player Duo zaczynają się od 199$, a HD VMD Media Player Quattro od 249$. Oba mają być dostępne w drugim kwartale 2007 roku.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Sunna pisze:

    Jakos nie wierze ze przy takiej ilosci wartsw plyty dlugo poleza.

  2. pietro_asp pisze:

    I po co skoro jest niebieski laser, to tak jakby po wprowadzeniu DVD zaczeli robic CD 15 warstwowe. Pozatym jestem ciekawy jaka bedzie cena takiej plytki 😉

  3. dzesio pisze:

    z doswiadczenia wynika:
    duzo warstw = duzo klopotow + wysokie ceny
    czyste plyty DVD+-R DL to ciagle jakas ekstrawagancja, a szkoda, bo to ostatni potencjal standardu DVD

  4. chris996 pisze:

    I po co nam nowy format?? Jak ceny nagrywarek i p³yt bêd± strasznie wysokie, a na starcie bêd± to i tak tego nikt nie kupi.

  5. zbynia pisze:

    ludzie zglupieja od ilosci formatow – kupisz jedno drugie nie bedzie dzialac……..
    zresztaq juz za pozno z tym wyskoczyli zeby mialo to jakies wieksze szanse powodzenia

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.