Czasem płyta CD czy DVD jest tak porysowana, że zupełnie nie da się jej odczytać. Amerykańska firma VenMill twierdzi, że ma na to sposób – system do naprawiania płyt, który likwiduje uszkodzenia.
Technika OptoClear polega na podgrzaniu płyty do momentu, aż stanie się plastyczna. Następnie pod ciśnieniem usuwa się rysy. Na końcu płyta jest polerowana. OptoClear będzie zaimplementowane w urządzeniu o nazwie Skip-Away.
Jeżeli chodzi o nośniki optyczne, szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, to firma twierdzi, że OptoClear będzie działać także z płytami HD DVD. Przyznaje jednak, że dyski Blu-ray, które są pokryte dużo cieńszą warstwą plastiku, nie mogą być poddane tej technice.
Skip-Away może pracować w jednym z dwóch trybów: naprawiania lub czyszczenia. Ten drugi jest łagodniejszy i ma zapobiegać powiększaniu się istniejących niewielkich rys. VenMill utrzymuje, że całkowita naprawa płyty trwa około trzech minut, podczas gdy czyszczenie to mniej więcej 10 sekund.
Naprawa może jest szybkim procesem, ale na pewno nie tanim. Skip-Away będzie kosztować 250$, a zapasowe poduszki polerujące 20$. Każda z nich ma starczać na 50 napraw lub 150 czyszczeń.
Koniec z porysowanymi płytami
Bartek Wróbel - Monday, 02 April 2007, 01:14Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Ciekawe kto za taka cene bedzie z tego korzystal. Chyba firmy wykonujace bardzo wazne backupy nie robia tego na plytach?
Liczy sie pomys³ i to ¿e takie urz±dzenie wesz³o na rynek. Co do ceny to zapewne z czasem spadnie.
@DiMENTiON kto? Chocia¿by wypo¿yczalnie filmów.
"Przyznaje jednak, ¿e dyski Blu-ray, które s± pokryte du¿o cieñsz± warstw± plastiku, nie mog± byæ poddane tej technice." Ha ha ha ha 😀
I gdzie siê podziali ci szczekacze mówi±cy, ¿e HD DVD to badziew nieumywaj±cy siê do BD? Takie zaciête walki by³y toczone na tym forum, a teraz cisza… Dziwne.
Przy dzisiejszej jako¶ci no¶ników to p³yta sie rozklei lub rozleci, szybciej ni¿ zostanie porysowana, tak aby napêd nie móg³ jej odczytaæ
@undead – napisz jakie no¶niki kupujesz, tak ¿ebym przez prypadek nigdy w 'polecan±’ przez ciebie markê nie zainwestowa³.
Ale stwierdzenie o podgrzaniu do temperatury plastyczno¶ci tworzywa troszkê mnie… niepokoi…. rozumiecie o co mi chodzi ? Ja kbedzie jaka¶ awaria to po prostu dane sp³yn± 😛
ja kiedy¶ reperowa³em porysowan± p³ytê zapalniczk± – niestety z miernym skutkiem – rysy posz³y w diab³y, dane te¿ 😉
dlatego to podgrzewanie jako¶ do mnie nie przemawia.
@avallash dvd:platinium, tdk, emtc, dysan, i kiedys na pocz±tku kupi³em pare esperanz – i co ciekawe to s± jedyne p³yty które przetrwa³y w komplecie
No pomysl jest bardzo dobry, jesli sprawdzi sie w praktyce, to cena w sumie tez nie jest wygorowana. Przeciez logiczne, ze indywidualny uzytkownik nie bedzie naprawia plytki w domu, bo albo bardziej oplaca sie kupic nowa, a jak juz musi odzyskac dane, to idzie do firmy sie tym zajmujacej. Ja w calej swojej histori miaalem porysowane 2 plyty (jedna odkupil kolega, ktory ja porysowal, a druga byla od poczatku uzytkowania spisana na starty i tak dlugo wytrzymala:P ). Wnioski nasuwaja sie same jak sie dba o plyty to raczej sie nic z nimi nie dzieje;)
cena jest zadna…..tylko pamietajcie ze jestesmy w dupie z naszymi zarobkami kilkukrotnie nizszymi niz nasz europejski standart……….