Samsung stawia na cichą pracę swoich dysków twardych.
SpinPoint w serii "S" reklamowany jako "Silent and Speedy" na charakteryzować się mniejszą, wzgledem starszych modeli ilością emitowanych decybeli. Redukcja głośności dysku dotyczy zarówno jego pracy (głowice) jak i jego spoczynku (silnik).
Warto dodać, iż już poprzednie modele Samsungów z serii "P" oraz " T" uzyskały sporo pochlebnych recenzji(wydajność,cicha praca).
Coraz częściej producenci dysków twardych zapominają jednak, iż bardzo ważnym aspektem decydującym o ciszy dysku jest jego wibracja. Nawet markowe obudowy mają z tym coraz więcej problemów. Niestety, na ten temat firma Samsung milczy.
Nowa seria dysków Samsunga powinna trafić do naszych sklepów pod koniec przyszłego miesiąca.
Krótka specyfikacja:
- Capacity: 80GB-160GB/7200rpm.
- Serial ATA 3.0Gbps Interface Support
- Cache 8MB
- SATA Native Command Queuing Feature set
- On-the-fly(OTF) error correction
- Supports all logical geometries as programmed by the host
- Fluid Bearing Spindle Motor Technology
- Noise predictive PRML read channel
- Dynamic anti-stiction algorithm
- ATA S.M.A.R.T. Compliant
- ATA Automatic Acoustic Management Feature Set
- ATA 48-bit Address Feature Set
- ATA Streming Feature Set(Optional)
- ATA Device Configuration Overlay Feature Set
- SilentSeek
- ImpacGuard
Trzymajcie siê z daleka od tych "cichych" dysków psiampsiunga, tylko k³opoty z nimi, mimo, ¿e tañsze od Momentusów
@Kadi500
Z³o¿y³em kilka komputerów z dyskami Samsunga i sobie te¿ jeden kupi³em. Jestem z niego bardzo zadowolony. Klienci te¿. Mia³e¶ kiedy¶ Samsunga, ¿e siê czepiasz? Bo co¶ im siê kiedy¶ nie uda³o? Poka¿ mi firmê, której nigdy nie trafiaj± siê wadliwe produkty.
zaprzyjaznionia firma obslugujaca inne firmy pod wzgledem komputerow tez miala sporo klopotow przez wadliwe dyski szajsunga. juz nie uzywaja szajsungow i na tyle sie zrazili ze nie beda i juz. teraz montuja seagaty i maxtory czyli tez seagaty i awaryjnosc znowu jest w normie czyli bardzo mala.
Paru moich znajomych mialo tez Samsungi, kupowane w roznym okresie i raczej wszyscy narzekali 4 dysk padl, a 1 mulil niemilosiernie poprostu…
A ja u¿ywa³em samsungi, osobi¶cie dla mnie ok, ale podobny seagate by³ chyba wydajniejszy, jednak tam gdzie siê zaopatruje w dyski, samsungów nie prowadz±, kiedy¶ mieli ale ze wzglêdów reklamacyjnych – przestali.
czemu odnoszê wra¿enie, ¿e gdyby to by³ news dotycz±cy dysków Seagate to by³a by wtedy nagonka w³a¶nie na ów dyski? zawsze tak by³o, jest i chyba bêdzie… Polecam Samsungi, mam który¶ z kolei i nie mam co narzekaæ, a awaryjno¶æ Samsungów i Seagate’ów oceniam podobnie
jakos mialem i wd i samud\ngi i seagate….tylko wd wyladowal w serwisie….
ale zanim to nastapilo bylo wszystko ok….
i to kazy ponad dwa lata…ostal sie tylko samsung z kolekcji bo i cichy i wydajnyu i pojemny……nie mialem okazji narzekac na te dyski…na mxtora wd i seagate owszem…o fujitsu czy ibm nie wspominajac……..
Samsungi s± tanie i ciche ale zarazem wolne i awaryjne. Takie mam o nich zdanie patrz±c na dyski kolegów którzy mieli takie dyski. Sam bym sobie w ¿yciu nie kupi³ Samsunga – od zawsze u¿ywam Seagate’ów i s± to dyski szybkie, do¶æ g³o¶ne, niezawodne i niestety drogie. Co¶ za co¶.
Szajsung i sprawa jasna.
Brednie opowiadacie na calej linii i tylko tyle, bo a propos wadliwosci produktow wszelkiej masci mozna sie wypowiadac wylacznie w odniesieniu do odpowiednich ich seryjnych wydan, a nie bynajmniej generalizacyjnie w stosunku do calego asortymentu danej firmy, bo to jest zwyczajnie totalny absurd – kazdy bowiem z w/w przez Was producentow HDD’ekow ma swoje wzloty i upadki, stad tez sila rzeczy w roznym przedziale np. pojemnosciowym, dominuja odpowiednio inni, bo wierutnym nonsensem jest twierdzenie, ze jednen jest niepodzielnym liderem w calym przedziale asortymentow, a drugi to kompletna katastrofa na calej linii! Tak sie akurat sklada, ze tu nie tyle same marki odgrywaja wiodaca role, a jedynie konkretne rodziny i serie dyskow, ktore w wydajnosciowych testach bija na glowe swoich konkurentow i tak na ten przyklad, biorac chociazby pod uwage hadeki ATA100/133 z 7200obr./min., to np. posrod 40GB niepodzielny prym wiedzie WDek Caviar SE ze swoimi 8MB cache (konkurenci niestety poprzestali na marnych 2MB i zostali w tyle), natomiast juz w przypadku 120-160GB skutecznie wydajnosciowo zatryumfowal nad konkurencja Samsung SpinPoint P80, aby przedluzyc swoje liderowanie w wersji P120 do 200-250GB i oddac paleczke pierwszenstwa (na skutek niewypalu przy nastepcy T133 ) dopiero od 320-500GB Seagate ze swoja z rehabilitowana (po wczesniejszych niedorobkach) seria Barracuda 7200.10 z 16MB cache (jedynie Maxtorowi sie juz od dluzszego czasu nie za dobrze powodzi, ale ten wyjatek potwierdza regule, ze nie nalezy generalizowac w przypadku kluczowych firm producenckich, gdyz zadna z nich nie jest na tyle rewelacyjna, by miec z tego tytulu niepodzielny monopol na liderowanie, gdyz po prostu jest narazaona jak jej konkurenci na liczne wzloty i upadki, dzieki ktorym pozostali moga sie bez obaw ciagle na rynku utrzymac).
cosmo – spytam krotko: handlujesz tym crapem?
Wylacznie z zadowoleniem uzywam tych w/w dyskow, zdajac sie za wczasu na jednoznacznie pozytywne opinie testerow m.in. z benchmark.pl, stad tez nie mam absolutnie zadnej korzysci z tego, ze je tutaj Wam z pelnym przeswiadczeniem rekomenduje – a ze na dobitke obracam sie w szerokopojetym srodowisku HuBowym, gdzie niezawodnosc HDD’edow to podstawa, stad wiem z pierwszej reki od znajomych (m.in. akademickich), w jakie dyski warto praktycznie inwestowac, a jakie omijac szerokim lukiem, gdyz sie po prostu w uzytkowaniu nie sprawdzily (sam posiadam osobiscie zarowno Seagate, WDeki i Samsungi, stad doskonale wiem, co one soba przedstawiaja z empirycznych paroletnich doswiadczen – Maxtorow jedynie z wiadomych powodow nie uzywam, gdyz nie stac mnie na utrate wartosciowych danych, a z tym niestety trzeba sie liczyc, podlaczajac je do swoich blaszakow, co posiadajacy je kumple nagminnie potwierdzaja).
uzywam wielu dyskow w dosc extremalnych warunkach .. przezylem kilka caviarow, seagatow,IBMow, samsungow i maxtrorow. jaknarazie jedyne dyski ktore mnie niezawiodly do 2 samsungi 120GB i 80GB (oczywiscie seria p ). 80GB pracuje nonstop 24h/dobe od 2,5 roku osiagajac temp 45-50C i zapodajac dane 1-5MB/s nonstop !!! dziala idealnie. chwale rowniez ibm. tak dobrego dysku rownbiez wczesniej niemialem jednakrze po 2ch latkach niewytrzymal:/ wd i seagate w miejscu aktualnej 80 samsunga wytrzymywaly 2-3 mies … rekordzista byl pewien caviar ktory wytrzymal 3 dni .. i zaplonol pieknie zasmradzajac wszystko 😉
Ja tez uzywalem Samsungow, padaly przy duzych obciazeniach jak muchy. Caviary i Seagaty wytrzymywaly okolo miesiaca, Samsung sypal sie po tygdniu.
Moje cztery Samsungi chodza odpowiednio juz przeszlo trzy (120 i 160GB seria P80) i dwa lata (200 i 250GB seria P120) non stop przynajmniej 12h/d kazdego dnia bez najmniejszych zarzutow i przy na prawde zabojczym obciazeniu HuBow akademickich, gdzie transfery osiagaja predkosci nawet do 13MB/s, stad glowice musza sie tam uwijac w prawdziwym ukropie – stad tez nie bredzcie farmazonow, ze jedynie typowo serwerowe dyski Seagate i WD sa w stanie wytrzymac w takich ektremalnych warunkach dlugie lata, bo to sa jedynie brednie, gdyz akurat te w/w serie Samsungow sa na tyle zimnymi i cichymi HDD’ekami, ze sila rzeczy ich zywotnosc jest policzona na znacznie dluzszy okres niezawodnosci od Barracuda’owych i Caviar’owych piecykow wysokodecybelowych!
ibm mial serie padajacych 15 i 30……sypaly sie wszystki…fujitsu tez 13 polecialy wszystkie……
na samsunga zla serie nie trafilem
na wd tak(3-10 giga)
teraz kupilem 400 samsunga – jeszcze nie sprawdzalem ale podejrzewam ze bedzie niewiele mniej wydajny niz seagate do tego bedzie cichszy i mniej sie bedzie grzal jak juz nie raz mialem…..
pozatym to nie jest seria serwerowa
Nie da siê ukryæ, i¿ od jakiego¶ czasu dyski firmy Samsung s± bardzo popularne na rynku.
Taka popularno¶æ si³± rzeczy musi przek³adaæ siê na awaryjno¶æ. Zmo¿one sygna³y o awariach przek³adaj± siê na liczbê ich u¿ytkowników – mam nadziejê, ¿e zbytnio nie zakrêci³em…
Obserwuj±c rynek wyra¼nie widaæ, ¿e w tym sezonie króluj± dyski Seagate i w³a¶nie Samsung.
Znaj±c nieco rynek ¶miem twierdziæ, ¿e konkurencja (WD, IBM, Maxtor) bêdzie stara³a siê przebudziæ, tak jak zrobi³ to jaki¶ czas temu Samsung. Od lat mo¿na zaobserwowaæ, jak sytuacja na szczycie rynku dysków twardych ulega zmianom. Swoje 5 minut mia³y dyski IBM, WD, Maxtor, po czym niejako kompromitowa³y siê wadliwymi seriami. Znawcy od marketingu pewno co¶ wiedz± na temat stopniowego kupowania swoich klientów zaufaniem, mark± …gdzie po jakim¶ czasie firma wypuszcza niedopracowane produkty przypominaj±c± tandetê (koszty produkcji malej±). W ten sposób sprzeda¿ utrzymuje siê przez jaki¶ czas na równym poziomie (zaufanie robi swoje) , a¿ do momentu kiedy ca³y proceder wychodzi na jaw. Po wpadce zaczyna siê odbudowywanie pozycji firmy poprzez wypuszczenie dopracowanych partii produktu. Teoriê ta mo¿na oczywi¶cie nazwaæ spiskow±, niemniej cos w tym jest. Praktycznie ka¿da firma z tzw. renom± ma wpisany w swoj± historiê takie w³a¶nie wpadki.
Mia³o byæ jednak o dyskach.
Tutaj (zreszt± jak wszêdzie) trzeba trafiæ w odpowiedni moment – czas.
W moim przypadku raczej siê uda³o (brak awaryjno¶ci). Mam na dzieñ dzisiejszy 6 dysków Samsung (seria P) w swoim komputerze, pracuj±cych 20 godzin na dobê. Cztery sztuki maj± 2 lata, a dwie pozosta³e – rok. Decyzja zakupu nie by³a impulsem, mia³em okazjê przetestowania praktycznie wszystkich modeli bed±cych w tym czasie na rynku (wydajno¶æ, temperatura, g³o¶no¶æ).
Opinia sklepów, serwisów nie przemawia do mnie dopóki nie jest potwierdzona procentowym odsetkiem sprzeda¿y. Je¶li dany sklep sprzeda w miesi±cu 100szt.dysków Seagate i tylko 3szt. dysków Maxtor, wtedy z wiadomych wzglêdów zwrotów gwarancyjnych bêdzie mia³ wiêcej Seagate.
Warto mo¿e jeszcze wspomnieæ o warunkach destrukcyjnych powodowanych przez mniej do¶wiadczonych ich u¿ytkowników. Poni¿ej przypadki znajomych, dzieci znajomych, którzy z olbrzymim zdziwieniem przyjêli nastêpuj±ce stwierdzenia:
– dyski nie ¼le znosz± temperatury, przy których procesory jako tako dzia³aj± (70 stopni)
– pod³±czanie/od³±czanie dysku przy za³±czonym komputerze – to nie najlepszy pomys³.
– zasilacze, które goszcz± u przeciêtnego Kowalskiego (CodeGen, Tracer i inne mutanty) s± dalece odleg³e od zastosowania, do którego zosta³y stworzone.
– chocia¿ dyski kusz± metalowa obudow±, o jednak upadku z wysoko¶ci 1m mog± nie prze¿yæ.
– to, ¿e g³owica wydaje odg³os podczas zapisu lub odczytu nie uprawnia nas do otwarcia dysku i przesmarowania jej olejem (Kujawskim zreszt±).
– przez silne potrz±sanie dyskiem rêk± na pewno nie upakujemy danych na nim zawartych, nie opuszcz± one tak¿e miejsca swojego pobytu, a to, ¿e co¶ w ¶rodku podczas energicznego potrz±sania dzwoni i "bzyka" (stwierdzenia 12-latka) nie jest powodem do jego otwarcia.
Byæ mo¿e przyk³ady s± ¶mieszne i drastyczne ale zarêczam, ¿e mia³y miejsce.
Zgadzam siê z przedmówcami, ¿e by³y serie felerne , na które u¿ytkownik nie mia³ wp³ywu (wadliwe biosy,mechanika). Nikt nie zarêczy, ¿e tego typu wpadki ju¿ nie bêd± mia³y miejsca. Ostro¿nie jednak podchodzi³bym do kategorycznych stwierdzeñ typu: dyski firmy X siê psuj± – nigdy ju¿ nie kupiê dysku tej firmy.
W tych przypadkach wina mo¿e le¿eæ gdzie¶ pomiêdzy u¿ytkownikiem-jednostk±, a dyskiem.
sorki, ale tez dorzuce swoje 3 grosze – dlaczego szajsunga juz nie kupie: moja 120gb zaczela padac po ponad 2ch latach, silniczek sie wylacza losowo. gwarancja – pisemna 3letnia, podpisana w sklepie nie zostala uznana przez serwis szajsunga bo oni licza czas od daty produkcji dysku, nie sprzedazy. nie wiem jak takie problemy moga sie skonczyc w serwisach innych firm, ale szajsunga za jego 'support’ nie lubie.
Co za sciemniacz: co ma niby data produkcji dysku do jego czasu reklamacji, kiedy jest jasne, ze liczy sie jedynie termin zakupu – postaraj sie na przyszlosc jakis bardziej prawdopodobny chociaz kit oszczerczy wzgledem Samsunga walnac, bo z tym Ci totalnie nie wyszlo 🙂
@Cosmo: To jest wina sprzedawcy, który otrzymuje gwarancjê 3 letni± od dystrybutora, a pó¼niej le¿akuje dysk pó³ roku, a nastêpnie po uszkodzeniu chcia³by siê od tej gwarancji wymigaæ i zrzuca winê na producenta. Znana taktyka, chocia¿ s±dzi³em, ¿e w dzisiejszych czasach ju¿ nie ma ³osiów, co siê na takie chytre zabiegi daj± naci±gn±æ. Inaczej ujmuj±c, radzê zmieniæ sklep, bo robi w …
P.S. Generalnie producent/dystrybutor w takich przypadkach idzie na rêkê, a sklepowi dostaje siê po uszach – warto pisaæ do producenta.
Tutaj jak najbardziej zgoda…
Draznia mnie jedynie takie gostki, co za wszystko zlo tego swiata obwiniaja Bogu ducha winne mniej popularne marki, choc na dobra sprawe nie maja im absolutnie zadnych powaznych wad w funkcjonalnosci do zarzucenia – sam juz nie wiem ile razy od lamerski kumpli wysluchiwalem tego typu bzdur, ktore sie ni k**y ni d**y nie trzymaly, tylko powtarzali je jak te marionetki po rownie slabo uswiadomionych znajomych, nie majacych zielonego pojecia o rankingach porownawczych w stosunku do nad wyrost zachwalanej "popularniejszej" konkurencji… pusta gadka sie dopiero diametralnie u nich odmieniala, kiedy osobiscie tracili parokrotnie pod rzad cenne dane na tych przereklamowanych pseudoliderach dyskowych, z tym ze jak juz napletli tyle tych glupot publicznie, to pozniej ciezko im bylo te brednie odkrecac i na ogol pozostawalo juz po staremu na zasadzie, iz "klamstwo powtorzone sto razy, staje sie prawda", a ze nijak ma sie to do rzeczywistosci, to pozniej sa tego tylko takie smutne rezultaty z niedoinformowania, tylko z opierania sie na belkotliwych frazesach.