Według raportu Financial Times część europejskich niezależnych wytwórni filmowych zdecydowała się na wsparcie formatu HD DVD, mimo, że na rynku amerykańskim zaczyna się klarować przewaga Blu-Raya.
Powodem decyzji są niższe koszty produkcji filmów w tym formacie oraz szybszy spadek cen napędów. W tej chwili 35 europejskich filmów jest już dostępnych na nośnikach HD DVD, a tylko 10 na BD. Największe wytwórnie filmowe ze Starego Kontynentu (Canal, Pathe, Filmax, DeAPlaneta, Imagion, Nixbu) zapowiedziały wdrożenie technologii HD DVD.
Analitycy zauważają, że niezależnych europejskich wytwórni filmowych nie wolno lekceważyć – mają one ogromny udział w rynkach lokalnych – 30% w Wielkiej Brytanii, 50% we Francji, 40% w Niemczech i 35 do 40% w Hiszpanii.
No coz, Europa nigdy nie dokonywala zbyt dobrych wyborow….
Stany te¿…..
he he. Ja nie mogê. Niektórzy zachowuj± siê jakby zastawili u bukmacherów maj±tek, bo tak "mocno kibicuj±" któremu¶ ze standardów. Ludzie – wygra tañszy standard i lepiej rozpowszechniony. Powinni¶cie siê cieszyæ, ¿e teraz s± 2 standardy, bo siê bij± o klienta. Jakby ju¿ dawno który¶ wygra³, by¶cie mieli 1 standard – ale 3 razy dro¿szy.
To chyba jakie¶ nowe teorie ekonomiczne, ¿e jak jest jeden standard to by³oby 3 razy dro¿ej. Mo¿e jaki¶ przyk³ad by¶ poda³ @ssobkows? Pomy³e¶ chyba z monopolem, ale to zupe³nie co innego.
Na razie nie ma siê czym podniecaæ… Ta technika i tak jest na razie dla wiêkszo¶ci za droga. A i tak skoñczy siê jak zwykle na sprzêcie dwuformatowym. I dobrze – bo i jeden i drugi format ma swoje zalety (i wady).
@para
tak to s± do¶æ nowe teorie ekonomiczne, zwane gospodark± rynkow± czy te¿ kapitalizmem. Ogólne za³o¿enie jest takie, i¿ z pomiêdzy mnogiej liczby dostarczonych produktów/rozwi±zañ klienci (czyli rynek) wybieraj± najlepsze rozwi±zanie w kategori econo (cena – mo¿liwo¶ci). A to zmusza producentów do poprawy jako¶ci dostarczanych rozwi±zañ i/lub obni¿ania ceny.
Polecam postudiowaæ zagadnienie, w czczególno¶ci dlatego ¿e do¶æ du¿o pañstw przyjê³o takie rozwi±zanie w swoich krajach. Nawet Polska wprowadzi³a jako¶ na poczatku lat 90tych 20 wieku gospodarkê rynkow±.
A co do przyk³adów:
-ostatnio – Philips wprowadzi³ wiêksze op³aty za prawo produkcji no¶ników CD (moga bo posiadaj± patent na CD) co spowodowa³o podniesienie cen CD. Gdyby CD mmia³ konkurenta w swojej klasie Philips by siê na takie rozwi±zanie nie odwa¿y³.
-dawniej – chocia¿by cena Windy – Win 95 kosztowa³ wiêcej z³otówkowo jak i procentowo (wzglêdem ¶redniej krajowej) ni¿ obecnie XP – dlaczego? konkurencja ze strony piratów (ten sam produkt, bez pomocy technicznej, ale znacznie taniej) oraz konkurencja ze strony OpenSource.
Rozwi±zanie nie konkuruj±ce z ¿adnym innym bêdzie mia³o cenê mozliwie wysok±, tak by producent najmniejszym kosztem produkcyjnym osi±gn±³ jak najwiêkszy przychód. Dopiero w przypadku konkurencji zyski musz± pochodziæ z wielko¶ci obrotów a nie z ceny.
@avallash
Dziêkuje za dog³êbne przypomnienie zasad gospodarki rynkowej ale akurat dobrze je znam
choæ przyk³ady, które poda³e¶ dotycz±ce mojej wypowiedzi s± nietrafione,
a) bo patenty nie wykluczaj± mo¿liwo¶ci konkurowania ró¿nych producentów p³yt cen±, ile wynosi cena patentu w koñcowej cenie p³yty CD, 1% czy 1,5%?
b) przyk³ad dotycz±cy konkurencji Windows (z piratami) dotyczy tego samego produktu a nie innych czyli konkurencja cen±, a nie standardem (czyli np. Windows z Linuxem).
avallash – Para ma racje, pomyliles konkurencje rynkowa z roznymi technologiami, ktore tez konkuruja, ale na innym poziomie
sytuacje o jakiej piszesz miala by miejsce, gdyby jedna firma produkowala produkt X a druga Y i nikogo wiecej by na rynku nie bylo (sposrod producentow)
a my mamy wiele firm robiacych X, wiele firm Y i jeszcze wiecej robiacych jedno i drugie i nic nie stoi na przeszkodzie by dowolna firma w dowolnym momencie zmienila oboz (oczywiscie jest to uproszczenie)
Zgodzê siê z dwiema powy¿szymi wypowiedziami i jeszcze dodam, ¿e obecno¶æ jedego formatu spowodowa³aby byæ mo¿e wiêkszy spadek cen ni¿ istnienie dwóch, tak jak ma to miejsce teraz – wtedy producenci k³adliby nacisk raczej na sprzedawanie podobnych rozwi±zañ po mniejszej cenie, tymczasem w chwili obecnej, choc nad cen± te¿ pracuj±, to jednak istnieje du¿a walka miêdzy poszczególnymi formatami, co ujawnia siê chocia¿by przez eksperymenty Sony z wielowarstwowymi BD – ka¿dy obóz chce jak najbardziej wyprzedziæ przeciwnika, co, niestety, odbija siê te¿ na cenie produktów.
dokladnie – dwa standarty to burde.l……dla kupujacego…zadna woja cenowa
co z tego ze hd bedzie tansze skoro i tak jest gowno warte bo nic nagrac nie mozna?blu wchodzi na rynek komputerowy…i to jest przyszlosc…rynek domowy typu tv czy magnetowid zdechl juz dawno
i nie ma sie co nawet nastawiac
trzeba oferowac ludziom konkretne sprawy
nagrywalne plyty programy i resztze…