Microsoft opracował nowy schemat kolorowego kodu kreskowego, który zamiast tradycyjnych czarno białych pasków zbudowany jest z małych 4- i 8-kolorowych wzorców. Może być w nim zakodowane do 3500 znaków alfabetu na powierzchni jednego cala kwadratowego, czyli dwukrotnie więcej, niż w tradycyjnym kodzie kreskowym UPC.
Nowy schemat opisu towaru nie ma zastąpić kodów UPC, na co zresztą miałby małe szanse. Ma go uzupełniać w pewnych przypadkach. Może być odczytany w prosty sposób – za pomocą dowolnej kamery internetowej lub nawet telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią aplikację do interpretacji danych. Konsument w razie jakichkolwiek wątpliwości mógłby zeskanować kod telefonem, po jego odczytaniu przez oprogramowanie w komórce uzyskać informacje o promocji, zadzwonić do przedstawiciela firmy lub bezpośrednio odwiedzić odpowiednią witrynę z informacjami o danym produkcie albo wysłać e-mail do obsługi klienta.
Nowy system kolorowych kodów kreskowych pojawi się na DVD i płytach do Xbox360 pod koniec bieżącego roku. Aby uniknąć podrabiania kodów amerykańska firma DatatraceDNS będzie zajmować się wkomponowywaniem w strukturę kodu nanocząsteczek, których obecność będzie można sprawdzić za pomocą ręcznego skanera. Urządzenie oświetla badaną próbkę specjalnym źródłem światła i sprawdza powracające spektrum.
ma³omiêkki znowu wynalaz³ ko³o :/
Do¶æ ma³y przeskok prawdê powiedziawszy… No, ale z drugiej strony, 3500 znaków powinno wystarczyæ do opisania produktu, to jednak trochê wiêcej ni¿ w SMS-ie… Poza tym p³yta DVD ma trochê wiêcej ni¿ cal kwadratowy powierzchni, mo¿na by, zamiast robiæ na niej nadruk z np. tytu³em gry, wymalowaæw ten sposób instrukcjê do niej 🙂
alez to glupota – ani to wygodne (kod ma na celu integracje calego systemu od produkcji do sprzedazy) ani sensowne…na co to komu?i po co ktos mialby podrabiac glupi kod?
wlasnie kto by chcial podrabiac produkt z takim unikalnym kodem
stwarzajac wrazenie oryginalnosci … ciekawe kto :>
Tylko, ¿e z tym podrabianiem zapewne nie bêdzie ¿adnych problemów nie dlatego, ¿e ³atwo jest wiernie skopiowaæ taki kod (w±tpiê), ale dlatego, ¿e (jak to jest napisane w niusie) "nowy schemat opisu towaru nie ma zast±piæ kodów UPC, na co zreszt± mia³by ma³e szanse" – szczerze w±tpiê, czy take rêczne skanery bêd± popularne – ju¿ lepsze do tego s± leciwe znaki holograficzne, bo je sprawdza siê go³ym okiem, a te¿ nie ka¿dy mo¿e je podrobiæ…