Sony przedstawiło nową technikę holograficznego zapisu danych, nazwaną Micro-Reflector recording.
Dwa strumienie światła skupiają się na warstwie danych oświetlając ją z dwóch przeciwnych stron. Gdy ich ogniskowe się pokryją, ulegają interferencji nagrywając tym samym obwódki interferencyjne. To one są bitami informacji zapisywanej na nośniku. Odczyt odbywa się, gdy emitujemy tylko jeden promień światła na nośnik.
Regulując miejsce skupienia promienia uzyskujemy obwódki interferencyjne na różnych głębokościach w nośniku. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie nośników wielowarstwowych. Technologia jest ciągle w fazie opracowywania, ale Sony zapewnia, że możliwie jest uzyskanie pojemności 0,5TB na 20 warstwach (każda po 25GB). Głównymi zaletami techniki opracowanej przez Sony są niższa emisja ciepła oraz możliwość wykorzystania laserowych diod półprzewodnikowych o niebiesko fioletowym kolorze światła. Sony pokazało prototyp posiadający cztery warstwy.
Tak naprawde 100 GB to bardzo du¿o jak na no¶nik danych, jednak holografia kojarzy mi siê bardziej z terabajtami… 🙂 Rozumiem ze to prototyp, ale 25 GB na warstwe.. ? Wiemy dobrze jak to jest z warstwami :> Czy¿by Sony poprostu ulepsza³o bluraya ?
nie sadze – i mam nadzieje ze to bedzie kres plyt bo bez sensu robic cos co sie obraca skoro nie musi…..
Hmm, wielowarstwowo¶æ w tym wydaniu mo¿e okazaæ siê skuteczniejsza ni¿ "po staremu", gdy¿ poniewa¿, ten sposób mo¿e umo¿liwiæ zapis danej warstwy w³a¶ciwie bez wzglêdu na to, ile warstw jest powy¿ej, bo w ten sposób powinny byæ one przepuszczalne dla ¶wiat³a. Zastanawiam siê tylko, jak bêdzie z odczytem, skoro wykorzystuje siê do niego tylko jeden promieñ, jak zamierzaj± go "sk³oniæ" doczytania tej a nie innej warstwy…