Firma Optware wraz z Politechniką Toyohashi przedstawiła nowy element przeznaczony do odtwarzaczy holograficznych korzystających z technologii współliniowej opracowanej przez Optware. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie redukcja wymiarów i cen urządzeń.
Dotychczas Optware używała w swoich urządzeniach holograficznych drogich modułów DMD kosztujących ponad 10 000$. Było to konieczne nawet w przypadku samego procesu odtwarzania, gdzie DMD odpowiadał wyłącznie za generowanie wiązki referencyjnej. Obecnie możliwe jest zapisanie wzorca wiązki referencyjnej w nowym elemencie (żółta przeźroczysta płytka na załączonej fotografii). Dzięki temu do odczytu wystarczy tańsze źródło światła a DMD konieczne jest wyłącznie w procesie zapisu.
Koszt elementu szacowany jest na kilkadziesiąt tysięcy jenów (kilkaset USD), więc oszczędność jest oczywista. Element jest też mały – prototyp jest kwadratem o boku 20mm. Część DMD używana do samej generacji wiązki referencyjnej ma wymiary 100x160mm. Użycie nowego elementu pozwoli więc znacząco zmniejszyć urządzenia przeznaczone do odczytu.
i oby tak dalej – czas najwyzszy wyzbyc sie plyt i napedow bo urzadzenia tak podatne na zaklocenia z zewnatrz przy tych ilosciach danych juz przestaja sie sprawdzac…
swoja droga dlugopis ze zdjecia nie jest dziesiec lat (dokladnie identyczny :))))))
Oj, nieprêdko nam p³yty z oczu znikn±, czy tego chcemy, czy nie… A je¶li chodzi o to rozwi±zanie, rzeczywi¶cie oszczêdno¶æ bardzo du¿a, ale to nie daje perspektyw na stanienie urz±dzeñ zapisuj±cych no¶niki holograficzne. A do czasu, gdy tañsze odtwarzacze przydadz± siêrynkowi konsumenckiemu to jeszcze trochê lat zosta³o (chocia¿ mo¿liwe, ¿e kiedy¶ nawet tak horrendalne jak na dzisiejsze czasy pojemno¶ci znajd± zastosowanie w domowych PC-tach)…